Πλουτάρχου "Πώς να ωφελείστε από τους εχθρούς σας"
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | €18.00 |
| Τιμή Πώλησης | €20.00 |
In stock
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.02.0138 |
|---|---|
| Publishers | Ανάμνηση |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 24x17 |
| Year of Publication | 2025 |
| Book Pages | 178 σελ. |
| Writers | Χαραλαμπίδης, Γιώργος Α. |
| ISBN | 978-618-5708-14-6 |
Πώς να Ωφελείστε από τους Εχθρούς σας
Οι εχθροί μας είναι, συχνά, οι πιο αυστηροί κριτές μας. Αλλά αν μάθουμε να βλέπουμε πέρα από την επιφάνεια της αντιπαλότητας, ίσως ανακαλύψουμε ότι είναι και οι πιο απρόσμενοι σύμμαχοί μας.
Σε αυτό το βιβλίο, ο Πλούταρχος ανατρέπει την συμβατική σκέψη και προτείνει μια επαναστατική προσέγγιση: Αντί να αποφεύγουμε ή να πολεμάμε τους εχθρούς μας, μπορούμε να τους αξιοποιήσουμε προς όφελός μας και να τους αντιμετωπίσουμε ως εργαλείο αυτογνωσίας, εξέλιξης και ενίσχυσης των αρετών μας.
Μήπως οι εχθροί μας αποκαλύπτουν τις δικές μας αδυναμίες;
Μήπως μας αναγκάζουν να γίνουμε πιο προσεκτικοί, πιο ευφυείς, πιο ακέραιοι;
Και μήπως, τελικά, μας βοηθούν να γνωρίσουμε καλύτερα τον ίδιο μας τον εαυτό;
Μέσα από φιλοσοφική ανάλυση, αλλά και πρακτικές ερμηνείες, ανακαλύπτουμε τον τρόπο, που οι αντιπαραθέσεις, οι επικρίσεις και οι προκλήσεις, μπορούν να μας κάνουν πιο δυνατούς, πιο σοφούς και πιο αυθεντικούς.
Διότι, στο τέλος, δεν καθορίζουν οι εχθροί μας το ποιοι είμαστε, αλλά εμείς καθοριζόμαστε, από τον τρόπο που επιλέγουμε να τους αντιμετωπίσουμε!
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.02.0138 |
|---|---|
| Publishers | Ανάμνηση |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 24x17 |
| Year of Publication | 2025 |
| Book Pages | 178 σελ. |
| Writers | Χαραλαμπίδης, Γιώργος Α. |
| ISBN | 978-618-5708-14-6 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Ει καλώς είρηται το Λάθε βιώσαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.08 Τιμή Πώλησης €21.20 -
Ο μύθος του ΗρόςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.08 Τιμή Πώλησης €21.20 -
Ο μύθος του ΘεσπέσιουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €23.85 Τιμή Πώλησης €26.50 -
Περί του εμφαινομένου προσώπου τω κύκλω της ΣελήνηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €28.62 Τιμή Πώλησης €31.80 -
Πυθαγόρας, ο πρώτος φιλόσοφοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €23.85 Τιμή Πώλησης €26.50 -
Ει διδακτόν η αρετήΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.25 Τιμή Πώλησης €12.50 -
Ο μύθος του ΘεσπέσιουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €23.85 Τιμή Πώλησης €26.50 -
Ο όρκος του ΙπποκράτηΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €13.60 Τιμή Πώλησης €17.00 -
Η Ανάδυση της ΑτλαντίδαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €27.00 Τιμή Πώλησης €30.00 -
Αριστοτέλους Μετεωρολογικών Βιβλίον Α’Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €27.00 Τιμή Πώλησης €30.00 -
Περί μνήμης και αναμνήσεωςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €18.00 Τιμή Πώλησης €20.00 -
Περί του ΑκούεινΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €18.00 Τιμή Πώλησης €20.00 -
Ανδρεία, η Πρώτη Ηθική ΑρετήΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €18.00 Τιμή Πώλησης €20.00 -
ΑριστοτέληςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €17.17 Τιμή Πώλησης €19.08 -
Πυθαγόρας, ο πρώτος φιλόσοφοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €23.85 Τιμή Πώλησης €26.50 -
Σωκράτης, ανδρών απάντων σοφώτατοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €23.40 Τιμή Πώλησης €26.00 -
Plato’s Republic The Myth of ErΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €18.00 Τιμή Πώλησης €20.00 -
ΠλάτωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €21.60 Τιμή Πώλησης €24.00 -
L’autre Aristote / Texte de Diogene Laerce commenteΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €18.00 Τιμή Πώλησης €20.00
