Μελέτες για τα εθνικά θέματα και το κυπριακό ζήτημα
Be the first to review this product
Κωδικός προϊόντος:
252131
Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίας
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | €11.70 |
| Τιμή Πώλησης | €13.00 |
In stock
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.2173 |
|---|---|
| Publishers | Εκδόσεις Ευρασία |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 23x16 |
| Year of Publication | 2020 |
| Book Pages | 104 σελ. |
| Writers | Παυλόπουλος, Προκόπης Β., 1950- |
| ISBN | 978-618-5439-26-2 |
Το «ηθικό δίδαγμα», το οποίο πρέπει να συναγάγουν Ελλάδα και Κύπρος για την υπεράσπισή τους απέναντι στον αδίστακτο τουρκικό επεκτατισμό και αναθεωρητισμό είναι, κατ’ εξοχήν, τούτο: Πλήρης αξιοποίηση, δίχως νοοτροπία υποχωρητικότητας και δήθεν συμβιβασμών, των κανόνων του Διεθνούς και του Ευρωπαϊκού Δικαίου, αναφορικά με την υπεράσπιση των κάθε είδους δικαιωμάτων τους, και ιδίως των, lato sensu, κυριαρχικών. Και εξίσου πλήρης διαρκής προβολή τους, με την αντίστοιχη ολοκληρωμένη νομική τεκμηρίωση, σε όλα τα Διεθνή και Ευρωπαϊκά Fora. Κυρίως δε ενώπιον του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου, με κάθε ευκαιρία -και πέρα από την εκάστοτε, πολλές φορές τεχνηέντως, για «ευνόητους λόγους» καθορισμένη agenda- πολλώ μάλλον όταν, κατά την υπεράσπιση των Δικαίων τους, Ελλάδα και Κύπρος υπερασπίζονται αυτοθρόως, κατά το Ευρωπαϊκό Δίκαιο, και το Έδαφος, τα Σύνορα και τις Θαλάσσιες Ζώνες της ίδιας της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Οι μελέτες του τόμου αυτού, ορισμένες από τις οποίες έχουν γραφεί κατά την διάρκεια της θητείας μου ως Προέδρου της Δημοκρατίας, έχουν ως στόχο να συμβάλλουν, όσο μου είναι δυνατό, στην νομική και πολιτική στήριξη των Εθνικών μας Θεμάτων και της δίκαιης και βιώσιμης λύσης του Κυπριακού. Όπως είναι ευνόητο –και προς άρση «παρεξηγήσεων» που είναι συνήθεις στον Τόπο μας– οι θέσεις τις οποίες αναπτύσσω εκτίθενται, αποκλειστικώς, με τον θεσμικό εκείνο τρόπο που αναλογεί και αρμόζει στην σημερινή μου ιδιότητα, ως τέως Προέδρου της Δημοκρατίας και Επίτιμου Καθηγητή της Νομικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.
ΠΡΟΚΟΠΙΟΣ ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.2173 |
|---|---|
| Publishers | Εκδόσεις Ευρασία |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 23x16 |
| Year of Publication | 2020 |
| Book Pages | 104 σελ. |
| Writers | Παυλόπουλος, Προκόπης Β., 1950- |
| ISBN | 978-618-5439-26-2 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Αριστοτέλης, Δικαιοσύνη και Τεχνητή ΝοημοσύνηΚωδικός προϊόντος: 302908Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €8.10 Τιμή Πώλησης €9.00 -
Max Weber, 100 χρόνια μετάΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.30 Τιμή Πώλησης €17.00 -
Μόδα και σύγχρονη τέχνηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €10.80 Τιμή Πώλησης €12.00 -
Οι θεμελιώδεις έννοιες της μεταφυσικήςΚωδικός προϊόντος: 149136Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €12.78 Τιμή Πώλησης €14.20 -
ΚηλαμάνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €9.00 Τιμή Πώλησης €10.00 -
ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ
Αιγαίο βουνόΚωδικός προϊόντος: 310682Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.40 Τιμή Πώλησης €16.00 -
Ο μύθος του τυφωέωςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €13.50 Τιμή Πώλησης €15.00 -
Παρθένες μητέρες και θαυματουργές γεννήσειςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €18.00 Τιμή Πώλησης €20.00 -
ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ-ΦΘΟΡΑ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ ΣΠΑΝΙΑ
Ιστορία των Ελλήνων (19 τόμοι)Εκπτωση -64%Τιμή psarasbooks €80.00 Τιμή Πώλησης €220.00 -
Η νεότερη και σύγχρονη Μακεδονία 1Εκπτωση -11%Τιμή psarasbooks €38.00 Τιμή Πώλησης €42.60 -
Η νεότερη και σύγχρονη Μακεδονία 2Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €36.52 Τιμή Πώλησης €40.58 -
ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ
Η κόκκινη βαλίτσα του Ιουλίου – Καλοκαίρι του 1974Τιμή psarasbooks €10.00 Τιμή Πώλησης €10.00 -
Ελληνική Μύησις εις την Φιλοσοφίαν - Τα Χρυσά Έπη των ΠυθαγορείωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €10.80 Τιμή Πώλησης €12.00 -
Το βιβλίο των μύθωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €28.80 Τιμή Πώλησης €32.00 -
Μεταξύ ΧωρικώνΚωδικός προϊόντος: 310328Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €8.10 Τιμή Πώλησης €9.00 -
Ιστορία Ελληνικού ΝαυτικούΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €38.16 Τιμή Πώλησης €42.40 -
Το «Κατηγορώ...!»Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €8.91 Τιμή Πώλησης €9.90 -
Περί μυστικιστικού αναρχισμούΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.45 Τιμή Πώλησης €12.72 -
Οι τελευταίοι ΓαληνότατοιΕκπτωση -13%Τιμή psarasbooks €15.00 Τιμή Πώλησης €17.16



