Elvis, Ιησούς και coca cola
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | €4.50 |
| Τιμή Πώλησης | €5.00 |
In stock
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.LI.01.2902 |
|---|---|
| Ημερομηνία Εκδοσης | May 1, 1995 |
| Publishers | Εκδόσεις Δίαυλος |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 21χ13 |
| Year of Publication | 1995 |
| Book Pages | 208 σελ. |
| Writers | Friedman, Kinky |
| ISBN | 978-960-7140-64-7 |
"Υπάρχουν περισσότεροι νεκροί γιατροί παρά νεκροί μεθύστακες. Ελπίζω να διατηρηθεί η αναλογία αυτή γιατί οπωσδήποτε δεν έχει πλάκα να τα πίνεις με γιατρούς στο μπαρ". Τέτοιου είδους σαρκαστικές παρατηρήσεις υπάρχουν σε κάθε γωνιά του βιβλίου "Έλβις, Ιησούς και Κόκα-Κόλα" και προέρχονται από το ταραγμένο μυαλό του πρώην τραγουδιστή της κάντρυ Κίνκυ Φρίντμαν. Το βιβλίο του Φρίντμαν μοιάζει με νουάρ μυθιστόρημα, αλλά στην πραγματικότητα είναι ένα κακό τριπ στη σύγχρονη Αμερική, σ'' έναν κόσμο με πολλά παραισθησιογόνα, πολύ ουίσκυ, παρατεταμένα άγουρα χρόνια και βαρεμένες κυριακάτικες νύχτες. Όλα αυτά καλύπτονται με το καταλυτικό χιούμορ του συγγραφέα που αμολάει στις σελίδες του ένα θίασο από απολαυστικούς losers, ηθοποιούς, σκηνοθέτες που γυρίζουν ταινίες με θέμα τους σωσίες του Πρίσλεϋ, ατζέντηδες που κανονίζουν την επανεμφάνιση του Τζιμ Μόρισον, κοινωνικούς λειτουργούς με αχαλίνωτα πάθη κ.ο.κ. Η καρδιά όλου αυτού του σαρκαστικού λούνα παρκ είναι η ποπ κουλτούρα κι αν νομίζεις ότι ο Ντάγκλας Κόπλαντ ή ο Πύντσον το παρακάνουν με τις αναφορές τους, πρέπει να διαβάσεις το βιβλίο του Φρίντμαν όπου παρελαύνουν ο Ντύλαν, ο Τζέη Αρ, η Μάμα Κας (των Mamams & The Papas), ο Γκίνσμπεργκ, ο Έλβις (φυσικά) αλλά και η Έμιλυ Ντίκινσον και η μαϊμού του Κλιντ Ήστγουντ. Περισσότερο κυνικό και παρακμιακό από τα βιβλία του Κόπλαντ και με μια τάση για εξωφρενικές παρομοιώσεις (που θυμίζει Τομ Ρόμπινς) το "Έλβις, Ιησούς και Κόκα-Κόλα" είναι το ιδανικό αντίδοτο στη σοβαροφάνεια της αγάμητης βρετανικής σχολής - τύπου Τζάνετ Γουίντερσον. Επίσης στο βιβλίο υπάρχει το καλύτερο αντι-politically correct αστείο όταν ο Φρίντμαν αποκαλεί τα σκυλάκια μιας κυρίας "ζωικούς συντρόφους" αντί για το "ρατσιστικό" κατοικίδια.
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.LI.01.2902 |
|---|---|
| Ημερομηνία Εκδοσης | May 1, 1995 |
| Publishers | Εκδόσεις Δίαυλος |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 21χ13 |
| Year of Publication | 1995 |
| Book Pages | 208 σελ. |
| Writers | Friedman, Kinky |
| ISBN | 978-960-7140-64-7 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Το αλφαβητάρι του επενδυτήΚωδικός προϊόντος: 82446ΔιαθέσιμοΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €5.47 Τιμή Πώλησης €6.07 -
Η τέχνη της πειθούςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €33.39 Τιμή Πώλησης €37.10 -
Η ψυχή της γυναίκαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €20.03 Τιμή Πώλησης €22.26 -
Το αβέβαιο μέλλον του αθηναϊκού τύπουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.31 Τιμή Πώλησης €12.57 -
Το σύμπαν που αγάπησαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €28.44 Τιμή Πώλησης €31.60 -
Το μέλλον του παρελθόντος μαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €16.49 Τιμή Πώλησης €18.32 -
Ο κύκλος του χρόνουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €21.10 Τιμή Πώλησης €23.44 -
Η κοσμολογία της νόησηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €33.77 Τιμή Πώλησης €37.53 -
Το αλφαβητάρι του λαϊκού μας τραγουδιούΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €5.46 Τιμή Πώλησης €6.07 -
Οι απατεώνες της γενετικήςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €13.99 Τιμή Πώλησης €15.54 -
Το αλφαβητάρι του ταξιδιάρη καλοφαγάΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €4.51 Τιμή Πώλησης €5.01 -
Το αλφαβητάρι του καλού φαντάρουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €5.46 Τιμή Πώλησης €6.07 -
Το αλφαβητάρι των μαντινάδωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €5.46 Τιμή Πώλησης €6.07 -
Το αλφαβητάρι της πασιέντσαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €5.81 Τιμή Πώλησης €6.46 -
Στα ίχνη του Ι.Χ.Θ.Υ.Σ.Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €43.83 Τιμή Πώλησης €48.70 -
Η γενετική με εικόνεςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €7.10 Τιμή Πώλησης €7.89 -
Ορθολογική αναρχία και ανθρωπιστική πολιτικήΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €5.07 Τιμή Πώλησης €5.63 -
Πρακτικός οδηγός Social Media: FacebookΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €13.36 Τιμή Πώλησης €14.82 -
Σκέψεις ψυχήςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €22.50 Τιμή Πώλησης €25.00 -
Social Media MarketingΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €33.30 Τιμή Πώλησης €37.00 -
Αποδομώντας την παγίδα του ΘουκυδίδηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €13.50 Τιμή Πώλησης €15.00 -
50 κανόνες στρατηγικής στις ελληνοτουρκικές σχέσειςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.31 Τιμή Πώλησης €15.90 -
Σπάζοντας τον καθρέφτηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €22.50 Τιμή Πώλησης €25.00 -
Αρμάνοι - Βλάχοι. Ρούμελης, Μοριά, Κρήτης, ΝησιώνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €10.80 Τιμή Πώλησης €12.00