Το λεξικό των ισμών
Το λεξικό των ισμών
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | €30.67 |
| Τιμή Πώλησης | €34.08 |
In stock
| Υπότιτλος | Το λεξικό των ισμών |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.ED.01.0053 |
| Εγκυρος Υποτιτλος | "Το λεξικό των ισμών" του Χουάν Εδουάρδο Σιρλότ (1916-1973), αποτελεί μια μοναδικά εμπεριστατωμένη και υπεύθυνη προσπάθεια ταξινόμησης και αξιολόγησης εννοιών της σύγχρονης σκέψης και τέχνης. Θεωρείται απαραίτητο συμπλήρωμα για τη βιβλιοθήκη κάθε λογοτέχν |
| Θεματική ταξινόμηση | Πρόλογος: Ρήγας Καππάτος. |
| Κατηγορίες | 9789604080809 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | Dec 1, 2008 |
| Publishers | Εκδόσεις Εκάτη |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 21χ14 |
| Year of Publication | 2008 |
| Book Pages | 672 σελ. |
| Writers | Cirlot, Juan Eduardo |
| ISBN | 978-960-408-080-9 |
"Το λεξικό των ισμών" του Χουάν Εδουάρδο Σιρλότ (1916-1973), αποτελεί μια μοναδικά εμπεριστατωμένη και υπεύθυνη προσπάθεια ταξινόμησης και αξιολόγησης εννοιών της σύγχρονης σκέψης και τέχνης. Θεωρείται απαραίτητο συμπλήρωμα για τη βιβλιοθήκη κάθε λογοτέχνη, καλλιτέχνη, στοχαστή και καθηγητή αυτών των ειδικοτήτων, αλλά και κάθε απλού αναγνώστη ή εραστή αυτών των πνευματικών δραστηριοτήτων. Η επιτυχία του λεξικού οφείλεται σε τέσσερις, κυρίως, λόγους: στο εύρος και το βάθος γνώσεων του συγγραφέα, στην πείρα του ως κριτικού τέχνης και λογοτεχνίας, στην αγάπη και την προσήλωσή του στα υπό μελέτη θέματα και, χωρίς αμφιβολία, στον περιορισμό του Λεξικού σε τέσσερις μόνο τομείς της ανθρώπινης καλλιτεχνικής και πνευματικής
δημιουργίας, δηλαδή στη λογοτεχνία-ποίηση, στις πλαστικές τέχνες, στη μουσική και στη φιλοσοφία (αφού, σύμφωνα με τον ίδιο, η τελευταία σχετίζεται με την κριτική αξιολόγηση των υπολοίπων). Κατά μίαν έννοια, το Λεξικό του Σιρλότ αποτελεί και μια συνοπτική παγκόσμια ιστορική ανασκόπηση αυτών των τομέων της ανθρώπινης καλλιτεχνικής δημιουργίας και σκέψης.
| Υπότιτλος | Το λεξικό των ισμών |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.ED.01.0053 |
| Εγκυρος Υποτιτλος | "Το λεξικό των ισμών" του Χουάν Εδουάρδο Σιρλότ (1916-1973), αποτελεί μια μοναδικά εμπεριστατωμένη και υπεύθυνη προσπάθεια ταξινόμησης και αξιολόγησης εννοιών της σύγχρονης σκέψης και τέχνης. Θεωρείται απαραίτητο συμπλήρωμα για τη βιβλιοθήκη κάθε λογοτέχν |
| Θεματική ταξινόμηση | Πρόλογος: Ρήγας Καππάτος. |
| Κατηγορίες | 9789604080809 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | Dec 1, 2008 |
| Publishers | Εκδόσεις Εκάτη |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 21χ14 |
| Year of Publication | 2008 |
| Book Pages | 672 σελ. |
| Writers | Cirlot, Juan Eduardo |
| ISBN | 978-960-408-080-9 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Το λεξικό των συμβόλωνΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €25.60 Τιμή Πώλησης €32.00 -
Θεσσαλονίκη, 1850-1918Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.17 Τιμή Πώλησης €21.30 -
Ερμής ο ΤρισμέγιστοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €5.72 Τιμή Πώλησης €6.36 -
Απολλώνιος ο ΤυανεύςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €5.72 Τιμή Πώλησης €6.36 -
Δείπνα και συμπόσια των αρχαίων ΕλλήνωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €5.75 Τιμή Πώλησης €6.39 -
Η γενεαλογία θεών και ηρώωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.17 Τιμή Πώλησης €21.30 -
Η γενεαλογία θεών και ηρώωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.17 Τιμή Πώλησης €21.30 -
Ο χρυσός κλώνοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €17.17 Τιμή Πώλησης €19.08 -
Ο χρυσός κλώνοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €17.17 Τιμή Πώλησης €19.08 -
Ο χρυσός κλώνοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €17.17 Τιμή Πώλησης €19.08 -
Ο χρυσός κλώνοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €17.17 Τιμή Πώλησης €19.08 -
Τα ΚαβείριαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €23.85 Τιμή Πώλησης €26.50 -
Ο ηγεμόναςΚωδικός προϊόντος: 189486Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €9.00 Τιμή Πώλησης €10.00 -
153 και 1 ποιήματαΚωδικός προϊόντος: 89932Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.17 Τιμή Πώλησης €21.30 -
ΣΠΑΝΙΑ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ
Ορφέας σχέσεις ορφισμού και χριστιανισμούΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €10.80 Τιμή Πώλησης €12.00 -
Περί αρχαίας ελληνικής μυητικής διδασκαλίας: Λόγος περί αιώνος, χρόνου, ψυχήςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.08 Τιμή Πώλησης €21.20 -
Χριστιανισμός και Ισλάμ την εποχή των σουλτάνωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €48.61 Τιμή Πώλησης €54.01 -
Το θαύμα της ΒαβυλώναςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €9.59 Τιμή Πώλησης €10.65 -
Περί αρχαίας ελληνικής μυητικής διδασκαλίας: Λόγος περί στοιχείων. Πυρός, αέρος, ύδατος, γης.Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.08 Τιμή Πώλησης €21.20 -
Εδώ η μορφή είναι κενότητα και η κενότητα μορφή...Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €7.67 Τιμή Πώλησης €8.52 -
Ταξίδι στη μυθολογική κόλασηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €17.17 Τιμή Πώλησης €19.08 -
Ο θάνατος των θεώνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €9.59 Τιμή Πώλησης €10.65