Το αίνιγμα του Ιησού της Γαλιλαίας
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | €21.10 |
| Τιμή Πώλησης | €23.44 |
In stock
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.ME.01.0805 |
|---|---|
| Θεματική ταξινόμηση | Επανέκδοση: Εκδόσεις "Χρυσή Τομή", 1980. |
| Ημερομηνία Εκδοσης | Apr 1, 2007 |
| Publishers | Εκδόσεις Αίολος |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 21χ14 |
| Year of Publication | 2007 |
| Book Pages | 395 σελ. |
| Writers | Κόκκινος, Νίκος |
| ISBN | 978-960-521-191-2 |
Ποιος ήταν τελικά ο Ιησούς; Αιώνες τώρα το βασανιστικό ερώτημα επανέρχεται επιζητώντας πειστική απάντηση. Ολοένα και πληθαίνουν οι ανά τον κόσμο αναζητητές της αλήθειας γι' αυτό το θρυλικό πρόσωπο, που όσο κανένα άλλο άφησε το στίγμα του στην ιστορία της ανθρωπότητας.
Στην Ελλάδα, ήδη το 1980, ο Νίκος Κόκκινος, νεαρός και ενθουσιώδης ερευνητής τότε, φτασμένος ακαδημαϊκός σήμερα, έκανε μεγάλη αίσθηση με το έργο του, ”Το Αίνιγμα του Ιησού της Γαλιλαίας”, προσπαθώντας να δώσει τις δικές του απαντήσεις στο ερώτημα. Οι τρεις ανατυπώσεις του βιβλίου εξαντλήθηκαν γρήγορα. Η προσέγγιση εκ μέρους του συγγραφέα ήταν πρωτοφανής για τα μέχρι τότε δεδομένα με εξαίρεση ίσως την ανάλογη προσπάθεια του μεγάλου ιστορικού Γιάννη Κορδάτου.
Πού και πότε γεννήθηκε ο Ιησούς; Ποιος παντρεύτηκε στο Γάμο της Κανά; Ήταν ξυλουργός ή γόνος βασιλικής οικογένειας; Ποιος ήταν ο ρόλος του Ιωάννη Βαπτιστή, των μαθητών, των αρχιερέων, των Ηρώδειων, του Πιλάτου; Γιατί σταυρώθηκε ο Ιησούς; Πού βρίσκεται ο ”τάφος” του; Πέθανε πράγματι πάνω στο σταυρό; Ο συγγραφέας, μετά από εξαντλητική έρευνα χριστιανικών και μη πηγών, μας δίνει ανάγλυφα την εποχή που έζησε ο Ιησούς, τη στάση του και το ρόλο που διαδραμάτισε, ανατρέποντας ριζικά την εικόνα που έχουμε γι' αυτόν.
Το ”Αίνιγμα τον Ιησού της Γαλιλαίας” επανεκδίδεται με νέα και εκτενή εισαγωγή του συγγραφέα, φρέσκο όσο ποτέ στις ιδέες του, αποδεικνύοντας περίτρανα ότι τριάντα χρόνια πριν από τον ”Κώδικα Ντα Βίντσι”, τα ”ιερά δισκοπότηρα” και τους ”Ιούδες” ένας νεαρός ερευνητής είχε τοποθετήσει σε ανθρώπινο πλαίσιο τον Ιησού, εξετάζοντας την ιστορικότητα του και απομυθοποιώντας δόγματα και στεγανά.
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.ME.01.0805 |
|---|---|
| Θεματική ταξινόμηση | Επανέκδοση: Εκδόσεις "Χρυσή Τομή", 1980. |
| Ημερομηνία Εκδοσης | Apr 1, 2007 |
| Publishers | Εκδόσεις Αίολος |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 21χ14 |
| Year of Publication | 2007 |
| Book Pages | 395 σελ. |
| Writers | Κόκκινος, Νίκος |
| ISBN | 978-960-521-191-2 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
H περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ ΓουόρντΚωδικός προϊόντος: 308896Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.79 Τιμή Πώλησης €16.43 -
Η ονειρική αναζήτηση της άγνωστης ΚαντάθΚωδικός προϊόντος: 308895Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.89 Τιμή Πώλησης €16.54 -
Το ελληνικό φανταστικό διήγημαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €20.18 Τιμή Πώλησης €22.42 -
Τα βουνά της τρέλαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.00 Τιμή Πώλησης €12.22 -
Ο άρχοντας των δαχτυλιδιών: Η επιστροφή του βασιλιάΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €17.42 Τιμή Πώλησης €19.36 -
Το ελληνικό φανταστικό διήγημαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €20.18 Τιμή Πώλησης €22.42 -
Ο άρχοντας των δαχτυλιδιώνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €29.35 Τιμή Πώλησης €32.61 -
Τα ταξίδια γύρω από τον κόσμοΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €16.44 Τιμή Πώλησης €18.26 -
ΛίλιθΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.67 Τιμή Πώλησης €16.30 -
ΥπερβορέαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €12.45 Τιμή Πώλησης €13.83 -
Το ελληνικό φανταστικό διήγημαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €20.18 Τιμή Πώλησης €22.42 -
Το ελληνικό φανταστικό διήγημαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €18.31 Τιμή Πώλησης €20.34 -
Χριστόφορος ΚολόμβοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €12.84 Τιμή Πώλησης €14.27 -
Ταξίδι στο κέντρο της ΓηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.66 Τιμή Πώλησης €16.29 -
Τζ. Ρ. Ρ. ΤόλκινΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €12.84 Τιμή Πώλησης €14.27 -
Το ελληνικό φανταστικό διήγημαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €18.31 Τιμή Πώλησης €20.34 -
ΕπιστολέςΚωδικός προϊόντος: 6287Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €16.52 Τιμή Πώλησης €18.35 -
Ελληνικές παροιμίεςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.01 Τιμή Πώλησης €12.23 -
Αριστοτέλους: Αθηναίων πολιτείαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €13.79 Τιμή Πώλησης €15.32 -
Αρχαία ελληνική τεχνολογίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €10.09 Τιμή Πώλησης €11.21 -
ΥπερβορέαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €13.75 Τιμή Πώλησης €15.28 -
Ο δρόμος για την αποβάθρα του ΓουίγκανΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.31 Τιμή Πώλησης €15.90 -
Ζωντανά έπηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €36.69 Τιμή Πώλησης €40.77 -
ΝεκρονομικόνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.26 Τιμή Πώλησης €21.40