Τι είπαν οι αρχαίοι Έλληνες: Περί Παιδείας
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | €15.26 |
| Τιμή Πώλησης | €16.96 |
In stock
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.1084 |
|---|---|
| Κατηγορίες | 9789603828419 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | Apr 1, 2009 |
| Publishers | Εκδόσεις Κάκτος |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 21χ14 |
| Year of Publication | 2009 |
| Book Pages | 301 σελ. |
| ISBN | 978-960-382-841-9 |
Η Παιδεία -ζήτημα ελευθερίας του πνεύματος και ιδρυτική πράξη της έννοιας του Ανθρώπου- είναι θεμελιακή έννοια για τους αρχαίους Έλληνες, οι οποίοι βάσισαν πάνω ο' αυτή τόσο την ατομική προκοπή όσο και, κυρίως, την ανάπτυξη και ευημερία του συνόλου, της πόλης.
Δικαίωμα της ελεύθερης συνείδησης και προϋπόθεση για τη διαμόρφωση της, η παιδεία και τα ιδεώδη της κατέχουν κεντρική θέση στα έργα της αρχαίας ελληνικής γραμματείας, όπου τονίζεται η σημασία της για τη σύμμετρη σωματική και πνευματική ανάπτυξη του ανθρώπου, υπογραμμίζεται ο ρόλος της για την πολιτική και πολιτιστική πρόοδο της κοινωνίας και εξαίρεται, εντέλει, η ταύτιση του ονόματος των Ελλήνων με το ελεύθερο και καλλιεργημένο πνεύμα.
Στο βιβλίο αυτό αποδελτιώνονται οι απόψεις των παρακάτω αρχαίων συγγραφέων: Όμηρος, Ησίοδος, Ηράκλειτος, Αισχύλος, Πίνδαρος, Αντίφων Σοφιστής, Σοφοκλής, Εμπεδοκλής, Πρωταγόρας, Ευριπίδης, Θουκυδίδης, Δημόκριτος, Αριστοφάνης, Αντισθένης, Ισοκράτης, Αισχίνης ο Σωκρατικός, Ξενοφών, Πλάτων, Αριστοτέλης, Δημοσθένης, Δημάδης, Αλκιδάμας, Αρχύτας, Μένανδρος, Φιλήμων, Ηρώνδας, Πολύβιος, Ποσειδώνιος, Διονύσιος Αλικαρνασσεύς, Επίκτητος, Πλούταρχος, Λουκιανός, Ηρωδιανός, Φιλόστρατος, Πλωτίνος, Διογένης Λαέρτιος, Ιάμβλιχος, Πρόκλος, Στοβαίος.
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.1084 |
|---|---|
| Κατηγορίες | 9789603828419 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | Apr 1, 2009 |
| Publishers | Εκδόσεις Κάκτος |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 21χ14 |
| Year of Publication | 2009 |
| Book Pages | 301 σελ. |
| ISBN | 978-960-382-841-9 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ-ΦΘΟΡΑ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ ΣΠΑΝΙΑ
Ιστορία των Ελλήνων (19 τόμοι)Εκπτωση -64%Τιμή psarasbooks €80.00 Τιμή Πώλησης €220.00 -
Η νεότερη και σύγχρονη Μακεδονία 2Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €36.52 Τιμή Πώλησης €40.58 -
Θεραπεύει η ψυχανάλυση;Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.40 Τιμή Πώλησης €16.00 -
Θεσσαλονίκη, 1850-1918Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.17 Τιμή Πώλησης €21.30 -
Minecraft: Εγχειρίδιο κοκκινόπετραςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.94 Τιμή Πώλησης €16.60 -
Ανέσπεροι λύχνοιΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.31 Τιμή Πώλησης €15.90 -
ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΑ ΣΠΑΝΙΑ
e. εγκυκλοπαίδεια 10 τομοι σετΕκπτωση -54%Τιμή psarasbooks €30.00 Τιμή Πώλησης €65.00 -
Ηράκλειτος - 133 Πύρινοι Λόγοι / Περί Φύσεως ή Μούσαι - Έμμετρος η Ερμηνεία..Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €10.80 Τιμή Πώλησης €12.00 -
Οι δεινόσαυροιΕκπτωση -17%Τιμή psarasbooks €10.00 Τιμή Πώλησης €11.99 -
Άπαντα 12 Ανθολογία Ελληνική 12Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.98 Τιμή Πώλησης €22.20 -
Μυστικές εταιρίεςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €14.32 Τιμή Πώλησης €17.90 -
Η κρίση στα Βαλκάνια, το Μακεδονικό και η εργατική τάξηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.50 Τιμή Πώλησης €12.72 -
ΚρήτηΤιμή psarasbooks €22.54 Τιμή Πώλησης €22.54 -
ΓαίαΤιμή psarasbooks €15.00 Τιμή Πώλησης €15.00 -
Πύρινη υγείαΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €10.34 Τιμή Πώλησης €12.17 -
Η πρώτη μου εγκυκλοπαίδεια LarousseΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €20.19 Τιμή Πώλησης €22.43 -
Η Ελλάδα στο μεταίχμιο ενός νέου κόσμουΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €16.29 Τιμή Πώλησης €19.17 -
Η Ελλάδα στο μεταίχμιο ενός νέου κόσμουΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €10.86 Τιμή Πώλησης €12.78 -
Ελληνική μυθολογίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €43.61 Τιμή Πώλησης €48.45 -
Ελληνική μυθολογίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €43.61 Τιμή Πώλησης €48.45 -
Γαλλο-ελληνικό και ελληνο-γαλλικό λεξικόΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.37 Τιμή Πώλησης €15.97 -
Ισπανο-ελληνικό και ελληνο-ισπανικό λεξικόΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €17.25 Τιμή Πώλησης €19.17 -
Ρουμανο-ελληνικό και ελληνο-ρουμανικό λεξικόΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €21.10 Τιμή Πώλησης €23.44 -
Οσάμα Μπιν ΛάντενΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.45 Τιμή Πώλησης €12.72