Θρησκευτική ποίηση
Αισχύλου, Ύμνος στον Δία - Φρίντριχ Χαίλντερλιν, Άρτος και Οίνος, 7-9
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | €11.45 |
| Τιμή Πώλησης | €12.72 |
In stock
| Υπότιτλος | Αισχύλου, Ύμνος στον Δία - Φρίντριχ Χαίλντερλιν, Άρτος και Οίνος, 7-9 |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.2427 |
| Publishers | Εκδόσεις Δωδώνη |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 21x14 |
| Year of Publication | 2022 |
| Book Pages | 284 σελ. |
| Writers | Τζαβάρας, Γιάννης Γ., 1950- |
| ISBN | 978-960-558-329-3 |
Το βιβλίο αυτό δεν επιδιώκει να εξαντλήσει αλλά ούτε καν να σκιαγραφήσει το τεράστιο θέμα της θρησκευτικής ποίησης. Ανιχνεύει μόνο τον τρόπο κατά τον οποίο εκφέρεται το θρησκευτικό στοιχείο σε δύο έξοχα δείγματα τέτοιας ποίησης. Τείνει να αναδείξει όχι τόσο τη λατρευτική όσο τη βαθύτατα προβληματιζόμενη υφή αυτών των ποιημάτων. Διαπιστώνει ότι πρώτιστο αντικείμενο προβληματισμού είναι το πρόσωπο του Θεού, κατά δεύτερο λόγο και η σχέση τούτου προς τους ανθρώπους. Τα κείμενα που τίθενται υπό συζήτηση είναι: ο «Ύμνος στον Δία» από την αισχύλεια τραγωδία Αγαμέμνων (458 π.Χ.) και οι τρεις τελευταίες στροφές του ποιήματος Άρτος και Οίνος (1800 μ.Χ.) του Γερμανού ποιητή Φρίντριχ Χαίλντερλιν.
| Υπότιτλος | Αισχύλου, Ύμνος στον Δία - Φρίντριχ Χαίλντερλιν, Άρτος και Οίνος, 7-9 |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.2427 |
| Publishers | Εκδόσεις Δωδώνη |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 21x14 |
| Year of Publication | 2022 |
| Book Pages | 284 σελ. |
| Writers | Τζαβάρας, Γιάννης Γ., 1950- |
| ISBN | 978-960-558-329-3 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Η ανθρώπινη ελευθερία κατά τον SchellingΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €13.36 Τιμή Πώλησης €14.84 -
ΤαοϊσμόςΤιμή psarasbooks €12.72 Τιμή Πώλησης €12.72 -
ΠυραμίδεςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €17.25 Τιμή Πώλησης €19.17 -
Πρακτική φιλοσοφίαΕκπτωση -14%Τιμή psarasbooks €20.00 Τιμή Πώλησης €23.32 -
ΨυχολογίαΚωδικός προϊόντος: 33200Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.39 Τιμή Πώλησης €15.99 -
Μπαγκαβάτ Γκίτα το θείο τραγούδιΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €9.54 Τιμή Πώλησης €10.60 -
Εισαγωγή στη φιλοσοφίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.07 Τιμή Πώλησης €21.19 -
Ιστορία της Ινδικής ΦιλοσοφίαςΚωδικός προϊόντος: 27959Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΤιμή psarasbooks €16.96 Τιμή Πώλησης €16.96 -
Με ταχύτητα ανέμου οκτώ-δέκα μπωφόρΕκπτωση -18%Τιμή psarasbooks €7.00 Τιμή Πώλησης €8.50 -
ΗθικήΚωδικός προϊόντος: 249390Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.45 Τιμή Πώλησης €12.72 -
ΦίλιπποςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €8.59 Τιμή Πώλησης €9.54 -
Τρία μονόπρακταΤιμή psarasbooks €7.40 Τιμή Πώλησης €7.40 -
Ελληνικά φύλαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.17 Τιμή Πώλησης €21.30 -
Οι Έλληνες του μακρινού παρελθόντοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.17 Τιμή Πώλησης €21.30 -
Αγώνες του νεώτερου ελληνισμούΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.17 Τιμή Πώλησης €21.30 -
Οι ΑπόστολοιΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.17 Τιμή Πώλησης €21.30 -
Βίος του ΙησούΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €22.06 Τιμή Πώλησης €24.51 -
Αμφικτυονική φιλοσοφίαΕκπτωση -37%Τιμή psarasbooks €10.00 Τιμή Πώλησης €15.89 -
Η εξέλιξη του εννοιολογικού πειράματος της φυσικής σκέψης από τοΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €12.39 Τιμή Πώλησης €13.77 -
Το χρονικό των Ελλήνων στις Ινδίες 1750 - 1950Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €23.98 Τιμή Πώλησης €26.64 -
Ο πατέρας μου Ρούντολφ ΈςςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €28.76 Τιμή Πώλησης €31.95 -
Φιλοσοφία, φυσική και κοσμολογίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €9.59 Τιμή Πώλησης €10.65

