Τα Ελοχίμ δεν θα ταραχθούν εις τον αιώνα
Ζητήματα παλαιοδιαθηκικής και μεσοδιαθηκικής γραμματείας
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | €11.50 |
| Τιμή Πώλησης | €12.78 |
In stock
| Υπότιτλος | Ζητήματα παλαιοδιαθηκικής και μεσοδιαθηκικής γραμματείας |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.AT-ME.02.0029 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | Jan 1, 2006 |
| Publishers | Βάνιας |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 21χ14 |
| Year of Publication | 2006 |
| Book Pages | 285 σελ. |
| Writers | Καϊμάκης, Δημήτριος Β. |
| ISBN | 978-960-288-149-1 |
Η αποκαλυπτική γραμματεία και το Κουμράν είναι μια περιοχή πολύ δελεαστική για όποιον ενδιαφέρεται να παρακολουθήσει την εξέλιξη της θρησκευτικής σκέψης από την Π. Διαθήκη στην Καινή. Το ενδιαφέρον μας στη συγκεκριμένη περίπτωση περιορίζεται σ' ένα από τα πιο σημαντικά ευρήματα που ανακαλύφτηκαν στα σπήλαια του Κουμράν, το οποίο λόγω του ότι δεν σώθηκε και σε πολύ καλή κατάσταση, άργησε να εκδοθεί σε μια ικανοποιητική μορφή. Πρόκειται για τη λεγόμενη "αγγελική λειτουργία". Εδώ γίνεται μία προσπάθεια να μεταφραστεί από το εβραϊκό πρωτότυπο και να σχολιαστεί.
Η αποκαλυπτική γραμματεία αποτελεί το συνδετικό κρίκο ανάμεσα στην Παλαιά και την Καινή Διαθήκη. Όλα τα βασικά θεολογικά θέματα που συναντά κανείς στην Παλαιά και που σχετίζονται με την αγγελολογία, την έννοια του μεσσία, την έννοια του χρόνου και της εσχατολογίας τα συναντούμε σ' αυτήν. Κύριος και πιο σπουδαίος εκπρόσωπός της είναι το βιβλίο του Ενώχ. Η προσπάθειά μας εστιάζεται στο να δοθεί μια αναλυτική περίληψη του βιβλίου, με ένα σχολιασμό κυρίως των θεμάτων που αναφέρθηκαν πιο πάνω, χωρίς όμως να περιοριζόμαστε μόνο σε αυτά.
Η εβδομηκοντολογία είναι ένας χώρος της παλαιοδιαθηκικής επιστήμης, που ασχολείται με τη μετάφραση των Ο' και τα ποικίλα προβλήματα που απορρέουν από τη χρησιμοποίησή της από την εκκλησία και τη συναγωγή. Ορισμένα από αυτά αποτελούν το αντικείμενο ειδικών μελετών που ακολουθούν.
Ο τόμος κλείνει με σχολιασμό ορισμένων σημαντικών θεολογικά ενοτήτων από την Π. Διαθήκη.
| Υπότιτλος | Ζητήματα παλαιοδιαθηκικής και μεσοδιαθηκικής γραμματείας |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.AT-ME.02.0029 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | Jan 1, 2006 |
| Publishers | Βάνιας |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 21χ14 |
| Year of Publication | 2006 |
| Book Pages | 285 σελ. |
| Writers | Καϊμάκης, Δημήτριος Β. |
| ISBN | 978-960-288-149-1 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Η ανατολική ομοσπονδίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €5.60 Τιμή Πώλησης €6.22 -
Ζηλωτικά πόλεως ΘεσσαλονίκηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.14 Τιμή Πώλησης €12.38 -
Ευρωπαϊκή ιστορία 1789-1945Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.00 Τιμή Πώλησης €15.55 -
Μεταφυσική πραγματεία [2ο χερι]Εκπτωση -84%Τιμή psarasbooks €1.00 Τιμή Πώλησης €6.22 -
Τα αρχαία ελληνικά της Γ΄ λυκείου σε 27 ενότητεςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €8.43 Τιμή Πώλησης €9.37 -
ΑναλογίεςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.25 Τιμή Πώλησης €12.50 -
Ιστορία βυζαντινού κράτουςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €21.09 Τιμή Πώλησης €23.43 -
Οι βαλκανικοί λαοί κατά τους μέσους χρόνους [2o χερι]Εκπτωση -72%Τιμή psarasbooks €3.00 Τιμή Πώλησης €10.88 -
Προστασία και εγγυήσειςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €7.04 Τιμή Πώλησης €7.82 -
Βιοεξουσία και πολιτείαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €9.84 Τιμή Πώλησης €10.93 -
Η αυτοκρατορία και οι Μεροβίγγειοι ΦράγκοιΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.45 Τιμή Πώλησης €12.72 -
Θουκυδίδη Περικλέους ΕπιτάφιοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €5.63 Τιμή Πώλησης €6.25 -
Η τέχνη του πολέμουΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €9.00 Τιμή Πώλησης €10.60 -
Κατασκευάζοντας τη θρησκείαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.68 Τιμή Πώλησης €21.87 -
Από τον αρχαίο στον νεότερο πολυμερισμόΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €23.98 Τιμή Πώλησης €26.64 -
Επιτομή της τουρκικής γραμματείαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €8.42 Τιμή Πώλησης €9.36 -
Εθνοαρχαιολογικές αναζητήσεις στα Πομακοχώρια της ΡοδόπηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.68 Τιμή Πώλησης €21.87 -
Αγροτική και αστική οικονομία στο βυζαντινό κράτοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €8.39 Τιμή Πώλησης €9.32 -
Η κατάργηση του Σουλτανάτου και της Χαλιφείας στην ΤουρκίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €8.42 Τιμή Πώλησης €9.36 -
Χωρίς αγοράΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €8.42 Τιμή Πώλησης €9.36



