Σκέψου σαν Θεός
Πυθαγόρας και Παρμενίδης: Οι απαρχές της φιλοσοφίας
Εκπτωση -20%
| Τιμή psarasbooks | €18.66 |
| Τιμή Πώλησης | €23.32 |
In stock
| Υπότιτλος | Πυθαγόρας και Παρμενίδης: Οι απαρχές της φιλοσοφίας |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.1030 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | Oct 1, 2008 |
| Publishers | Ενάλιος |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 21χ14 |
| Year of Publication | 2008 |
| Book Pages | 620 σελ. |
| Writers | Herman, Arnold |
| ISBN | 978-960-536-371-0 |
2500 χιλιάδες χρόνια πριν, στην Ελέα της Κάτω Ιταλίας, αποικία των Ελλήνων, η εμβληματική μορφή του Πυθαγόρα δημιουργεί την περίφημη κοινότητα των Πυθαγορείων. Με την μελέτη των αριθμητικών συσχετισμών, οι οποίοι, όπως πρεσβεύουν, κυβερνούν το Σύμπαν, οι Πυθαγόρειοι πιστεύουν ότι προσεγγίζουν την σκέψη του Θεού...
Ωστόσο, οι Πυθαγόρειοι δεν είναι μια απλή θρησκευτική σέκτα που αναζητεί την ύπαρξη του Θεού. Επηρεάζει και τα πολιτικά πράγματα της πόλεως, αφού πολιτικές ίντριγκες και συνωμοσίες, δολοφονίες και στάσεις, συνταράζουν την Ελέα, γεγονότα που θα οδηγήσουν στην διάλυση
και στον αφανισμό της κοινότητας των Πυθαγορίων...
Ο Άρνολντ Χέρμαν, με γλαφυρή πέννα και διεισδυτικό πνεύμα, μας προσφέρει όχι μόνο μια σημαντική έρευνα στον Παρμενίδη και στον Πυθαγόρα, αλλά και ένα κριτικό συναρπαστικό ανάγνωσμα, πολυεπίπεδο και εμπεριστατωμένο, χρήσιμο σε κάθε μελετητή του Πυθαγορισμού.
| Υπότιτλος | Πυθαγόρας και Παρμενίδης: Οι απαρχές της φιλοσοφίας |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.1030 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | Oct 1, 2008 |
| Publishers | Ενάλιος |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 21χ14 |
| Year of Publication | 2008 |
| Book Pages | 620 σελ. |
| Writers | Herman, Arnold |
| ISBN | 978-960-536-371-0 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
ΧάιντεγκερΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €5.26 Τιμή Πώλησης €6.58 -
Μαρία η ΜαγδαληνήΕκπτωση -34%Τιμή psarasbooks €14.00 Τιμή Πώλησης €21.20 -
Η κατάρα των ΦαραώΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €14.68 Τιμή Πώλησης €18.35 -
Η ναυμαχία της ΣαλαμίναςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €15.58 Τιμή Πώλησης €19.48 -
ΚαντΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €5.26 Τιμή Πώλησης €6.58 -
ΣοπενχάουερΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €5.26 Τιμή Πώλησης €6.58 -
ΜαρξΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €5.26 Τιμή Πώλησης €6.58 -
ΠλάτωνΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €5.29 Τιμή Πώλησης €6.61 -
ΑριστοτέληςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €6.85 Τιμή Πώλησης €7.61 -
Η Πάπισσα ΙωάνναΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €7.70 Τιμή Πώλησης €9.63 -
Ο ζητιάνοςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €7.65 Τιμή Πώλησης €9.56 -
Η νοημοσύνη της καρδιάςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €13.05 Τιμή Πώλησης €16.31 -
Στην καρδιά των συναισθημάτων του παιδιούΤιμή psarasbooks €14.27 Τιμή Πώλησης €14.27 -
Χίλιες και μια νύχτεςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €13.71 Τιμή Πώλησης €17.14 -
ΕγχειρίδιονΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €4.92 Τιμή Πώλησης €6.15 -
ΚλεοπάτραΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €10.97 Τιμή Πώλησης €12.19 -
Το κρυφό σημειωματάριο του ΝτεκάρτΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €13.41 Τιμή Πώλησης €14.90 -
Μάρκος ΑυρήλιοςΚωδικός προϊόντος: 249201Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €8.59 Τιμή Πώλησης €9.54 -
ΟικονομικόςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €7.86 Τιμή Πώλησης €8.73 -
Οι σταυροφορίεςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €15.45 Τιμή Πώλησης €19.31 -
Περί παίδων αγωγήςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €4.92 Τιμή Πώλησης €6.15 -
Βρες τη δυναμική που κρύβεις μέσα σουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €12.51 Τιμή Πώλησης €13.90 -
Ομήρου ΙλιάδαΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €15.12 Τιμή Πώλησης €18.90
