Σαραντάπορο, Κιλκίς, Λαχανάς
Βαλκανικοί πόλεμοι 1912-1913: Οι πρώτες μας νίκες
Εκπτωση -20%
| Τιμή psarasbooks | €25.56 |
| Τιμή Πώλησης | €31.95 |
In stock
| Υπότιτλος | Βαλκανικοί πόλεμοι 1912-1913: Οι πρώτες μας νίκες |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.3835 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | Dec 1, 2002 |
| Publishers | Εκδόσεις Ζήτρος |
| Cover | Σκληρό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 25χ17 |
| Year of Publication | 2002 |
| Book Pages | 499 σελ. |
| Writers | Συντομόρου, Γαβριήλ Ν. |
| ISBN | 978-960-7760-87-6 |
Το συγγραφικό πόνημα «Σαραντάπορο, Κιλκίς, Λαχανάς: οι πρώτες μας νίκες» έχει ως κεντρικό του θέμα την περιγραφή των ως άνω μαχών οι οποίες πραγματοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια των βαλκανικών πολέμων 1912 -1913.
Στο έργο κατ’ αρχήν εκτίθενται εν συντομία οι όποιες διπλωματικές διαβουλεύσεις οδήγησαν στην σύμπηξη της συμμαχίας μεταξύ Ελλάδας, Βουλγαρίας, Σερβίας και Μαυροβουνίου, η επίθεση των οποίων εναντίον της οθωμανικής αυτοκρατορίας προκάλεσε το έναυσμα του Α΄ Βαλκανικού πολέμου του 1912. Ακολουθεί λεπτομερέστατη παρουσίαση της μάχης του Σαρανταπόρου. Πρόκειται για μια άκρως ενδιαφέρουσα μάχη η οποία κατέληξε στην πρώτη νίκη του στρατού μας εναντίον των Τούρκων κατά το λυκαυγές του 20ου αιώνα, άμεσο αποτέλεσμα της οποίας υπήρξε η απελευθέρωση της Μακεδονίας.
Στη συνέχεια εκτίθενται τα γεγονότα που οδήγησαν Σέρβους και Έλληνες σε συμμαχία εναντίον των Βουλγάρων. Θα επακολουθήσει ο Β΄ Βαλκανικός πόλεμος του 1913, ενώ οι επόμενες νίκες μας που καταλεπτώς περιγράφονται είναι εκείνες των μαχών Κιλκίς - Λαχανά, με αφετηρία τις οποίες ο στρατός μας εισχώρησε βαθιά μέσα στο βουλγαρικό έδαφος.
Μέσα από τις σελίδες του βιβλίου αναδύονται άκρως ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες αλλά και άγνωστα στο ευρύ κοινό ιστορικά ή άλλα στοιχεία που σχετίζονται με τις παραπάνω μάχες. Το πλούσιο επίσης φωτογραφικό υλικό το οποίο συνοδεύει το κείμενο εισάγει τον αναγνώστη στο ηρωικό πνεύμα της τότε εποχής, ενώ και οι χάρτες που περιέχονται στο βιβλίο βοηθούν ουσιαστικά τον κάθε ενδιαφερόμενο, ώστε να κατανοήσει χωρίς κόπο τα εξιστορούμενα. Το βιβλίο τέλος προλογίζεται από το Βουλευτή Στέλιο Παπαθεμελή καθώς και από τους Στρατηγούς Ιωάννη Βερυβάκη και Στυλιανό Παπαδόπουλο.
| Υπότιτλος | Βαλκανικοί πόλεμοι 1912-1913: Οι πρώτες μας νίκες |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.3835 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | Dec 1, 2002 |
| Publishers | Εκδόσεις Ζήτρος |
| Cover | Σκληρό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 25χ17 |
| Year of Publication | 2002 |
| Book Pages | 499 σελ. |
| Writers | Συντομόρου, Γαβριήλ Ν. |
| ISBN | 978-960-7760-87-6 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Η Θεσσαλονίκη στον Α΄Παγκόσμιο ΠόλεμοΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €42.40 Τιμή Πώλησης €53.00 -
ΕΛΛΗΝΕΣ ΒΑΛΚΑΝΙΟΜΑΧΟΙ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΒΟΥΛΓΑΡΩΝ ΣΤΟ ΠΟΛΕΜΟ 1913Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €31.50 Τιμή Πώλησης €35.00 -
ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΝΑΥΤΙΚΟΙ ΘΡΙΑΜΒΟΙΚωδικός προϊόντος: 1-13-293-0000Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €31.48 Τιμή Πώλησης €34.98 -
ΠέρσεςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €17.90 Τιμή Πώλησης €22.38 -
ΙστορίαιΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €20.45 Τιμή Πώλησης €25.56 -
Κύρου ανάβασηΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €17.81 Τιμή Πώλησης €22.26 -
Αισώπειοι μύθοιΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €20.45 Τιμή Πώλησης €25.56 -
ΕλληνικάΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €17.90 Τιμή Πώλησης €22.38 -
ΟδύσσειαΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €55.12 Τιμή Πώλησης €68.90 -
Ιφιγένεια εν ΤαύροιςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €17.90 Τιμή Πώλησης €22.38 -
ΙλιάδαΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €59.64 Τιμή Πώλησης €74.55 -
ΣυμπόσιονΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €20.35 Τιμή Πώλησης €25.44 -
Οι επτά σοφοίΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €17.90 Τιμή Πώλησης €22.38 -
Περί φύσιοςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €20.35 Τιμή Πώλησης €25.44 -
Απολογία Σωκράτους. ΚρίτωνΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €17.81 Τιμή Πώλησης €22.26 -
ΜύθοιΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €17.90 Τιμή Πώλησης €22.38 -
ΕλληνικάΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €17.90 Τιμή Πώλησης €22.38 -
Ρητορική ΑΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €17.90 Τιμή Πώλησης €22.38 -
Σάτιρα θανάτου και Κάτω ΚόσμουΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €17.90 Τιμή Πώλησης €22.38 -
Έργα και ημέρες. Θεογονία. Η ασπίδα του ΗρακλήΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €22.90 Τιμή Πώλησης €28.62 -
Περί παίδων αγωγής. Παραμυθητικός προς Απολλώνιον. ΠαραμυθητικόςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €17.81 Τιμή Πώλησης €22.26 -
Οιδίπους ΤύραννοςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €20.45 Τιμή Πώλησης €25.56 -
ΓκουρτζίεφΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €25.44 Τιμή Πώλησης €31.80 -
ΑντιγόνηΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €17.90 Τιμή Πώλησης €22.38