Περί ανισότητας
Be the first to review this product
Κωδικός προϊόντος:
276710
Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίας
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | €9.99 |
| Τιμή Πώλησης | €11.10 |
In stock
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.PH.01.0485 |
|---|---|
| Publishers | Εκδόσεις Οξύ - Brainfood |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 17x12 |
| Year of Publication | 2023 |
| Book Pages | 176 σελ. |
| Writers | Rousseau, Jean - Jacques, 1712-1778 |
| ISBN | 978-960-436-928-7 |
Η ισότητα μεταξύ των ανθρώπων, το δεύτερο από τα τρία μεγάλα αιτήματα της Γαλλικής Επανάστασης στο απόγειο του Διαφωτισμού, ήταν μια κατάσταση που -με ελάχιστες εξαιρέσεις- ο πολιτισμός ποτέ δεν είχε καταφέρει να πλησιάσει. Σχεδόν μισό αιώνα νωρίτερα, το 1754, ο Ζαν-Ζακ Ρουσό είχε ανταποκριθεί στην πρόκληση να μπει στην καρδιά του κοινωνικού προβλήματος, παραθέτοντας τα αίτια της εδραίωσης της ανισότητας ως θεμελιακό (και ανυπέρβλητο;) χαρακτηριστικό των κοινωνικών συστημάτων, όπως αυτά διαμορφώθηκαν στο πέρασμα των χρόνων· κι από πολλές απόψεις η ανάγνωση της φλογερής πραγματείας του Περί ανισότητας παραμένει σήμερα εξίσου διαφωτιστική όσο τότε, ένα μνημείο σύγχρονης πολιτικής και κοινωνικής σκέψης.
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.PH.01.0485 |
|---|---|
| Publishers | Εκδόσεις Οξύ - Brainfood |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 17x12 |
| Year of Publication | 2023 |
| Book Pages | 176 σελ. |
| Writers | Rousseau, Jean - Jacques, 1712-1778 |
| ISBN | 978-960-436-928-7 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Αιμίλιος ή περί αγωγήςΕκπτωση -13%Τιμή psarasbooks €22.00 Τιμή Πώλησης €25.38 -
Το κοινωνικό συμβόλαιοΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €12.60 Τιμή Πώλησης €14.00 -
Το κοινωνικό συμβόλαιοΤιμή psarasbooks €20.39 Τιμή Πώλησης €20.39 -
Το κοινωνικό συμβόλαιοΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €15.38 Τιμή Πώλησης €18.09 -
Μαθήματα φιλοσοφίαςΚωδικός προϊόντος: 1-15-333-0008Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €5.72 Τιμή Πώλησης €6.36 -
Το κοινωνικό συμβόλαιοΤιμή psarasbooks €10.25 Τιμή Πώλησης €10.25 -
Επιστολή στον Ντ' ΑλαμπέρΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €13.00 Τιμή Πώλησης €14.44 -
Αιμίλιος ή περί αγωγήςΕκπτωση -13%Τιμή psarasbooks €22.00 Τιμή Πώλησης €25.38 -
Οι ονειροπολήσεις ενός μοναχικού περιπατητήΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €13.36 Τιμή Πώλησης €14.84 -
Λόγος περί της καταγωγής και των θεμελίων της ανισότητας μεταξύ των ανθρώπωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €9.90 Τιμή Πώλησης €11.00 -
Το κοινωνικό συμβόλαιοΤιμή psarasbooks €7.00 Τιμή Πώλησης €7.00 -
ΜαγείαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €21.99 Τιμή Πώλησης €24.43 -
Ψυχολογία των μαζών και ανάλυση του ΕγώΚωδικός προϊόντος: 305074Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €10.99 Τιμή Πώλησης €12.21 -
Ο ΑλχημιστήςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €17.99 Τιμή Πώλησης €19.99 -
Το μυστήριο του ΧουντίνιΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €18.00 Τιμή Πώλησης €19.99 -
ΑυτοπεποίθησηΚωδικός προϊόντος: 276720Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €6.99 Τιμή Πώλησης €7.77 -
Το παλτόΚωδικός προϊόντος: 276711Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €6.99 Τιμή Πώλησης €7.77 -
Ελληνική μυθολογίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €10.99 Τιμή Πώλησης €12.21 -
Jeet Kune DoΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €16.11 Τιμή Πώλησης €17.90 -
ΟυτοπίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €10.99 Τιμή Πώλησης €12.21 -
Σαν σήμερα στην ιστορίαΤιμή psarasbooks €6.99 Τιμή Πώλησης €6.99 -
1984Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.29 Τιμή Πώλησης €16.99 -
Ο προφήτηςΚωδικός προϊόντος: 255933Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €6.99 Τιμή Πώλησης €7.77 -
Ο λύκος της ΣπάρτηςΚωδικός προϊόντος: 251595Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €12.51 Τιμή Πώλησης €13.90