Ομιλείτε ελληνικά. Η βλάχικη γλώσσα στο απόσπασμα
Be the first to review this product
Κωδικός προϊόντος:
269271
Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίας
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | €17.17 |
| Τιμή Πώλησης | €19.08 |
In stock
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.03.0055 |
|---|---|
| Publishers | Εκδόσεις Σ.Ι. Ζαχαρόπουλος |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 21x14 |
| Year of Publication | 2022 |
| Book Pages | 320 σελ. |
| Writers | Μπλέτσας, Σωτήρης |
| ISBN | 978-618-5644-10-9 |
Το βιβλίο του Σωτήρη Μπλέτσα είναι ένα ταξίδι ταυτότητας που ξεκίνησε πριν εξήντα χρόνια από ένα βλαχοχώρι, το Γαρδίκι Τρικάλων, για να καταλήξει και να κατακτήσει μιαν άγνωστη Τροία, μια πόλη, που δεν είναι ακριβώς πόλη αλλά μια ταυτότητα, και κυρίως όλα τα σημαντικά στοιχεία, μεταξύ των οποίων και η γλώσσα, που καθορίζουν την ύπαρξη, μα και τη μοίρα ενός ανθρώπου.
Το ταξίδι αυτό εμπεριέχει όλες τις πρωτόφαντες δυσκολίες και τα εμπόδια που συνάντησε κι ο Οδυσσέας· τους Λαιστρυγόνες, τους Κύκλωπες, τον άγριο Ποσειδώνα και μια Κίρκη-Κράτος, που προσπάθησε να τον αλλάξει και να τον μετατρέψει σε κάτι άλλο, κάτι που με βεβαιότητα δεν υπήρξε, αλλά κυρίως αντιστάθηκε και δεν θέλησε να γίνει…
Το βιβλίο αυτό είναι το χρονικό μιας γλώσσας κι ενός πολιτισμού που χάνεται.
Είναι όμως επίσης και το χρονικό μιας προσπάθειας, μιας δικαστικής προσπάθειας, αλλά ιδίως μια αναγκαία υπενθύμιση πως ο αγώνας του ανθρώπου δεν (πρέπει να) σταματά, όσα εμπόδια κι αν βρεθούν στον δρόμο του για να ανακόψουν την πορεία του…
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.03.0055 |
|---|---|
| Publishers | Εκδόσεις Σ.Ι. Ζαχαρόπουλος |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 21x14 |
| Year of Publication | 2022 |
| Book Pages | 320 σελ. |
| Writers | Μπλέτσας, Σωτήρης |
| ISBN | 978-618-5644-10-9 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Χριστουγεννιάτικη ιστορίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.50 Τιμή Πώλησης €12.78 -
Το χαμόγελο του γάτουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.38 Τιμή Πώλησης €15.98 -
ΚόμπραΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €6.70 Τιμή Πώλησης €7.44 -
Η κιθάραΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €6.71 Τιμή Πώλησης €7.46 -
ΦαντάσματαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €7.67 Τιμή Πώλησης €8.52 -
Ο χρυσός σκαραβαίοςΚωδικός προϊόντος: 264885Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €13.36 Τιμή Πώλησης €14.84 -
1984Κωδικός προϊόντος: 252561Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.31 Τιμή Πώλησης €15.90 -
ΌθωναςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €17.25 Τιμή Πώλησης €19.17 -
19 ημέρες: Η τελευταία αναλαμπή του ΕμφυλίουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €17.17 Τιμή Πώλησης €19.08 -
Η εικονογραφημένη ιστορία της Αρχαίας Ελλάδας του ΚέιμπριτζΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €57.51 Τιμή Πώλησης €63.90 -
Εισαγωγή στην ολυμπιακή παιδείαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €57.51 Τιμή Πώλησης €63.90 -
Προσκυνητές στην Αρχαία ΕλλάδαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €23.98 Τιμή Πώλησης €26.64 -
Ο ήρεμος ΝτονΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.17 Τιμή Πώλησης €21.30 -
Κλάρα ΣούμανΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.34 Τιμή Πώλησης €17.04 -
Γεωργία ΣάνδηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.34 Τιμή Πώλησης €17.04 -
Κική: Βασίλισσα του ΜονπαρνάςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.34 Τιμή Πώλησης €17.04 -
Η αποτυχία και η αδιαφορία στο δημοτικο σχολείοΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.50 Τιμή Πώλησης €12.78 -
Μοντέρνα μουσικήΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.34 Τιμή Πώλησης €17.04 -
ΜΟΤΣΑΡΤ 2Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.34 Τιμή Πώλησης €17.04 -
Κλασική μουσικήΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.34 Τιμή Πώλησης €17.04 -
ΒέρντιΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.34 Τιμή Πώλησης €17.04 -
Ρομαντική μουσικήΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.34 Τιμή Πώλησης €17.04 -
Γιόχαν Σεμπάστιαν ΜπαχΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.34 Τιμή Πώλησης €17.04 -
Έκτορ ΜπερλιόζΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.34 Τιμή Πώλησης €17.04