Οι ποταμοί της Χαλκιδικής στην αρχαιότητα
και η περιπετειώδης πορεία τους από τα αρχαία κείμενα στη νεότερη χαρτογραφία και περιηγητική λογοτεχνία
Εκπτωση -20%
| Τιμή psarasbooks | €12.72 |
| Τιμή Πώλησης | €15.90 |
In stock
| Υπότιτλος | και η περιπετειώδης πορεία τους από τα αρχαία κείμενα στη νεότερη χαρτογραφία και περιηγητική λογοτεχνία |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.0456 |
| Κατηγορίες | 9789604425716 |
| Publishers | Εκδόσεις Ζήτρος |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 14X21 |
| Year of Publication | 2017 |
| Book Pages | 235 σελ. |
| Writers | Μανωλεδάκης, Μανόλης |
| ISBN | 978-960-463-301-2 |
Η γη της Μακεδονίας διακρίνεται μεταξύ άλλων για τα μεγάλα ποτάμια που διαθέτει, όπως ο Αλιάκμονας, ο Λουδίας, ο Αξιός, ο Γαλλικός και ο Στρυμόνας. Στο κέντρο της δεσπόζει η Χαλκιδική, αυτή η ιδιόρρυθμη χερσόνησος που σχηματίζεται νότια της νοητής γραμμής που διαμορφώνουν οι μυχοί του Θερμαϊκού και του Στρυμονικού Κόλπου και οι λίμνες Κορώνεια και Βόλβη ανάμεσά τους, πριν καταλήξει και η ίδια σε τρεις μικρότερες χερσονήσους, της Κασσάνδρας, της Σιθωνίας και του Άθω. Ανάμεσα στα μεγάλα ποτάμια του Αξιού και του Γαλλικού στα δυτικά και του Στρυμόνα στα ανατολικά, η Χαλκιδική δίνει την εντύπωση ότι στερείται αξιόλογων ποταμών, γεγονός μάλιστα που συμβάλλει στις ιδιαίτερα διαυγείς θάλασσες της. Ωστόσο, τον βασικό κορμό της διατρέχουν αρκετά μικρότερα ποτάμια, που ήδη από την αρχαιότητα καταγράφηκαν, για διάφορους λόγους, από συγγραφείς. Τα ποτάμια αυτά της Χαλκιδικής που αναφέρονται σε αρχαίες πηγές και επιγραφές είναι ο Χαβρίας, ο Ολυνθιακός, ο Αμμίτης, ο Ανθεμούς, ο Ρήχιος, ο Σάνδανος ή Σάρδων, ο Ψυχρός, ο Μάνης, ο Πεταρίσκος και ο Σμειλώδης.
| Υπότιτλος | και η περιπετειώδης πορεία τους από τα αρχαία κείμενα στη νεότερη χαρτογραφία και περιηγητική λογοτεχνία |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.0456 |
| Κατηγορίες | 9789604425716 |
| Publishers | Εκδόσεις Ζήτρος |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 14X21 |
| Year of Publication | 2017 |
| Book Pages | 235 σελ. |
| Writers | Μανωλεδάκης, Μανόλης |
| ISBN | 978-960-463-301-2 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
ΠέρσεςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €17.90 Τιμή Πώλησης €22.38 -
ΙστορίαιΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €20.45 Τιμή Πώλησης €25.56 -
Κύρου ανάβασηΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €17.81 Τιμή Πώλησης €22.26 -
Αισώπειοι μύθοιΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €20.45 Τιμή Πώλησης €25.56 -
ΕλληνικάΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €17.90 Τιμή Πώλησης €22.38 -
ΟδύσσειαΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €55.12 Τιμή Πώλησης €68.90 -
Ιφιγένεια εν ΤαύροιςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €17.90 Τιμή Πώλησης €22.38 -
ΙλιάδαΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €59.64 Τιμή Πώλησης €74.55 -
ΣυμπόσιονΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €20.35 Τιμή Πώλησης €25.44 -
Οι επτά σοφοίΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €17.90 Τιμή Πώλησης €22.38 -
Περί φύσιοςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €20.35 Τιμή Πώλησης €25.44 -
Απολογία Σωκράτους. ΚρίτωνΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €17.81 Τιμή Πώλησης €22.26 -
ΜύθοιΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €17.90 Τιμή Πώλησης €22.38 -
ΕλληνικάΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €17.90 Τιμή Πώλησης €22.38 -
Ρητορική ΑΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €17.90 Τιμή Πώλησης €22.38 -
Σάτιρα θανάτου και Κάτω ΚόσμουΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €17.90 Τιμή Πώλησης €22.38 -
Έργα και ημέρες. Θεογονία. Η ασπίδα του ΗρακλήΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €22.90 Τιμή Πώλησης €28.62 -
Περί παίδων αγωγής. Παραμυθητικός προς Απολλώνιον. ΠαραμυθητικόςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €17.81 Τιμή Πώλησης €22.26 -
Οιδίπους ΤύραννοςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €20.45 Τιμή Πώλησης €25.56 -
ΓκουρτζίεφΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €25.44 Τιμή Πώλησης €31.80 -
ΑντιγόνηΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €17.90 Τιμή Πώλησης €22.38 -
Άγιον ΌροςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.50 Τιμή Πώλησης €12.78 -
ΆπανταΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €20.35 Τιμή Πώλησης €25.44 -
ΓοργίαςΚωδικός προϊόντος: 51604Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €15.34 Τιμή Πώλησης €19.17