Ο πρόεδρος Σρέμπερ
Ψυχαναλυτικές παρατηρήσεις για την αυτοβιογραφική εξιστόρηση μιας περίπτωσης παράνοιας
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | €8.55 |
| Τιμή Πώλησης | €9.50 |
In stock
| Υπότιτλος | Ψυχαναλυτικές παρατηρήσεις για την αυτοβιογραφική εξιστόρηση μιας περίπτωσης παράνοιας |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.PS.01.0975 |
| Publishers | Εκδόσεις Πλέθρον |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 21x14 |
| Year of Publication | 2020 |
| Book Pages | 104 σελ. |
| Writers | Freud, Sigmund, 1856-1939 |
| ISBN | 978-960-348-347-2 |
Ο αξιότιμος πρόεδρος του δικαστηρίου της Σαξονίας δρ Σρέμπερ, κορυφαίος μέσα στη χορεία των φροϋδικών ασθενών, αρχίζει μια μέρα να παραληρεί: πρέπει να μεταμορφωθεί σε γυναίκα και να συνουσιαστεί παθητικά, διότι αυτός είναι ο μόνος όρος για να σωθεί ο κόσμος, παρά τις αντιδράσεις που του προβάλλει ένας Θεός ικανός να καταλάβει μόνο από πτώματα. Οι φαντασιώσεις του δεν είναι μύχιες και φευγαλέες. Θα τις υπερασπιστεί μέχρι του σημείου να τις τυπώσει -παρά τη λογοκρισία- σε βιβλίο. Χωρίς να έχει γνωρίσει ποτέ προσωπικά τον ασθενή, ο Φρόυντ θα βρει μια θαυμάσια ευκαιρία για να εφαρμόσει και να επαληθεύσει τις βασικές του ψυχαναλυτικές επίνοιες. Κάτω από ένα παραλήρημα καταδίωξης που μετατρέπεται σε παραλήρημα μεγαλείου, κάτω από τη λατρεία και το μίσος της εικόνας του πατέρα, που γίνεται εκείνη του γιατρού, που γίνεται εκείνη του Θεού, μέσα από τη ματαίωση που προξενεί η πατρική και αδελφική απώλεια, ο Φρόυντ ανιχνεύει την κίνηση της απωθημένης ομοερωτικής επιθυμίας που οδηγεί στην παρανοϊκή συμπτωματολογία.
| Υπότιτλος | Ψυχαναλυτικές παρατηρήσεις για την αυτοβιογραφική εξιστόρηση μιας περίπτωσης παράνοιας |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.PS.01.0975 |
| Publishers | Εκδόσεις Πλέθρον |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 21x14 |
| Year of Publication | 2020 |
| Book Pages | 104 σελ. |
| Writers | Freud, Sigmund, 1856-1939 |
| ISBN | 978-960-348-347-2 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Φαινομενολογία των θρησκειώνΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €10.86 Τιμή Πώλησης €12.78 -
Εισαγωγή στην ψυχανάλυσηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €17.17 Τιμή Πώλησης €19.08 -
Το άγχοςΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €10.86 Τιμή Πώλησης €12.78 -
Ψυχολογία των μαζών και ανάλυση του ΕγώΚωδικός προϊόντος: 305074Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €10.99 Τιμή Πώλησης €12.21 -
Σχεδίασμα για μια επιστημονική ψυχολογίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.30 Τιμή Πώλησης €17.00 -
Πέρα από την αρχή της ηδονήςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.45 Τιμή Πώλησης €12.72 -
Ψυχολογία της ερωτικής ζωήςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €5.63 Τιμή Πώλησης €6.25 -
ΣΠΑΝΙΑ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ
Ψυχολογία των μαζών και η ανάλυση του εγώΤιμή psarasbooks €11.00 Τιμή Πώλησης €11.00 -
Το Εγώ και το ΑυτόΚωδικός προϊόντος: 167568Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €7.47 Τιμή Πώλησης €8.30 -
Εισαγωγή στην ψυχανάλυσηΚωδικός προϊόντος: 222456Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.80 Τιμή Πώλησης €22.00 -
Γενική θεωρία των νευρώσεωνΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €10.86 Τιμή Πώλησης €12.78 -
Η σεξουαλική ζωή του ανθρώπουΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €10.18 Τιμή Πώλησης €12.72 -
Η τεχνική της ερμηνείας των ονείρωνΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €10.18 Τιμή Πώλησης €12.72 -
Τρεις πραγματείες για τη θεωρία της σεξουαλικότηταςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.26 Τιμή Πώλησης €16.96 -
Η ζωή μου και η ψυχανάλυσηΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €9.01 Τιμή Πώλησης €10.60 -
Ο λυκάνθρωποςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.90 Τιμή Πώλησης €16.55 -
Επιτομή της ψυχανάλυσηςΚωδικός προϊόντος: 270439Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €10.80 Τιμή Πώλησης €12.00 -
Κείμενα για την ψυχοσεξουαλική ζωήΚωδικός προϊόντος: 270429Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €10.80 Τιμή Πώλησης €12.00 -
Μια διαταραχή της μνήμης στην ΑκρόποληΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €8.91 Τιμή Πώλησης €9.90 -
Το ανοίκειοΚωδικός προϊόντος: 255937Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €6.29 Τιμή Πώλησης €6.99 -
Η ανάλυση της υστερίαςΚωδικός προϊόντος: 248696Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €12.60 Τιμή Πώλησης €14.00 -
Δοκίμια μεταψυχολογίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €8.55 Τιμή Πώλησης €9.50 -
Ο Ντοστογιέφσκι και η πατροκτονίαΚωδικός προϊόντος: 242628Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €8.10 Τιμή Πώλησης €9.00 -
Επίκαιρες παρατηρήσεις για τον πόλεμο και τον θάνατοΚωδικός προϊόντος: 242627Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €8.10 Τιμή Πώλησης €9.00