Ο αισθηματικός άντρας
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | €6.71 |
| Τιμή Πώλησης | €7.46 |
In stock
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.LI.01.5142 |
|---|---|
| Ημερομηνία Εκδοσης | Jan 1, 1991 |
| Publishers | Εκδόσεις Σ.Ι. Ζαχαρόπουλος |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 17χ12 |
| Year of Publication | 1991 |
| Book Pages | 176 σελ. |
| Writers | Marias, Javier, 1951- |
| ISBN | 978-960-208-193-8 |
Ένας διάσημος τραγουδιστής της Καταλανικής όπερας, γνωστός με το όνομα ο Λέων της Νάπολης, είναι ο αφηγητής μιας ιστορίας που μόλις του την ξανάφερε στη μνήμη ένα όνειρο. Πρόκειται για μια ιστορία που διαδραματίστηκε τέσσερα χρόνια πριν, στη διάρκεια μιας επίσκεψής του στη Μαδρίτη για παραστάσεις με τον "Οθέλλο" του Βέρντι - μια όπερα που η επιλογή της από το συγγραφέα δεν είναι τυχαία.
Τα πρόσωπα που σημάδεψαν το παρόν του είναι: η μυστηριώδης και μελαγχολική Ναταλία Μανούρ· ο άντρας της, ο τραπεζίτης Μανούρ, και ο εξ επαγγέλματος συνοδός κύριος Ντάτο, άνθρωπος απαθής και αδιάφορος, αλλά με φιλόφρονες τρόπους.
Αυτό το βιβλίο, που το περιεχόμενο του είναι εξομολόγηση έρωτα φλογερού, σε αγιάτρευτο βαθμό, είναι και παιδί της εποχής του. Γι' αυτό ο συγγραφέας δεν παραιτήθηκε από την ειρωνεία, από τις χωρίς υπογραμμίσεις αναφορές, από τον με υπονοούμενα χλευασμό των ηρώων του, τους οποίους -όπως τόσο πολύ συχνά συμβαίνει και στη ζωή- δεν μπορεί να αποφύγει να τους παίρνει στα σοβαρά και ταυτόχρονα κάπως στα αστεία.
Το βιβλίο, γραμμένο σε ένα προοδευτικό επιταχυνόμενο ρυθμό μέχρι την απρόσμενη τελική έκβαση της ιστορίας επιβεβαιώνει ότι ο Χαβιέρ Μαρίας είναι μια από τις πιο στέρεες και αναμφισβήτητες αξίες της νέας ισπανικής αφηγηματικής τέχνης.
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.LI.01.5142 |
|---|---|
| Ημερομηνία Εκδοσης | Jan 1, 1991 |
| Publishers | Εκδόσεις Σ.Ι. Ζαχαρόπουλος |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 17χ12 |
| Year of Publication | 1991 |
| Book Pages | 176 σελ. |
| Writers | Marias, Javier, 1951- |
| ISBN | 978-960-208-193-8 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Χριστουγεννιάτικη ιστορίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.50 Τιμή Πώλησης €12.78 -
Το χαμόγελο του γάτουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.38 Τιμή Πώλησης €15.98 -
ΚόμπραΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €6.70 Τιμή Πώλησης €7.44 -
Η κιθάραΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €6.71 Τιμή Πώλησης €7.46 -
ΦαντάσματαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €7.67 Τιμή Πώλησης €8.52 -
Ο χρυσός σκαραβαίοςΚωδικός προϊόντος: 264885Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €13.36 Τιμή Πώλησης €14.84 -
1984Κωδικός προϊόντος: 252561Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.31 Τιμή Πώλησης €15.90 -
ΌθωναςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €17.25 Τιμή Πώλησης €19.17 -
19 ημέρες: Η τελευταία αναλαμπή του ΕμφυλίουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €17.17 Τιμή Πώλησης €19.08 -
Η εικονογραφημένη ιστορία της Αρχαίας Ελλάδας του ΚέιμπριτζΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €57.51 Τιμή Πώλησης €63.90 -
Εισαγωγή στην ολυμπιακή παιδείαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €57.51 Τιμή Πώλησης €63.90 -
Προσκυνητές στην Αρχαία ΕλλάδαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €23.98 Τιμή Πώλησης €26.64 -
Ο ήρεμος ΝτονΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.17 Τιμή Πώλησης €21.30 -
Κλάρα ΣούμανΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.34 Τιμή Πώλησης €17.04 -
Γεωργία ΣάνδηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.34 Τιμή Πώλησης €17.04 -
Κική: Βασίλισσα του ΜονπαρνάςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.34 Τιμή Πώλησης €17.04 -
Η αποτυχία και η αδιαφορία στο δημοτικο σχολείοΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.50 Τιμή Πώλησης €12.78 -
Μοντέρνα μουσικήΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.34 Τιμή Πώλησης €17.04 -
ΜΟΤΣΑΡΤ 2Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.34 Τιμή Πώλησης €17.04 -
Κλασική μουσικήΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.34 Τιμή Πώλησης €17.04 -
ΒέρντιΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.34 Τιμή Πώλησης €17.04 -
Ρομαντική μουσικήΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.34 Τιμή Πώλησης €17.04 -
Γιόχαν Σεμπάστιαν ΜπαχΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.34 Τιμή Πώλησης €17.04 -
Έκτορ ΜπερλιόζΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.34 Τιμή Πώλησης €17.04