Μηχανική και τεχνολογία στο Βυζάντιο
Αστρονομία και όργανα μέτρησης του χρόνου
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | €20.18 |
| Τιμή Πώλησης | €22.42 |
In stock
| Υπότιτλος | Αστρονομία και όργανα μέτρησης του χρόνου |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI-SC.02.0016 |
| Κατηγορίες | 9789605211721 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | Dec 1, 2005 |
| Publishers | Εκδόσεις Αίολος |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 24χ17 |
| Year of Publication | 2005 |
| Book Pages | 269 σελ. |
| Writers | Λάζος, Χρήστος Δ. |
| ISBN | 978-960-521-172-1 |
Ο συγγραφέας, μετά από μακρόχρονη μελέτη, εισάγει τον αναγνώστη του παρόντος τόμου στη γνώση της τεχνολογίας και της μηχανικής του Βυζαντίου.
Οι Βυζαντινοί, παρά τις περί του αντιθέτου απόψεις, σημείωσαν σπουδαία πρόοδο σε αυτούς τους τομείς και δημιούργησαν θαυμάσια επιτεύγματα, είτε με τη μορφή απλών και εξειδικευμένων οργάνων, είτε οικοδομημάτων που υπήρξαν πολύπλοκες υδραυλικές εγκαταστάσεις. Η εξέλιξη της αστρονομίας οδήγησε στην επίλυση του προβλήματος της μέτρησης του χρόνου με διαφόρων τύπων μηχανισμούς, και σε αστρονομικά όργανα όπως οι αστρολάβοι.
Η έρευνα για τη μέτρηση του χρόνου και την αστρονομία στο Βυζάντιο μας έδωσε μια πρώτη καταγραφή της τεχνολογίας και της επιστήμης αυτής της περιόδου. Η καταγραφή της επιστημονικής προόδου και σε άλλους τομείς, που θα ακολουθήσει σε επόμενους τόμους, θα δώσει μια πληρέστερη εικόνα και θα φωτίσει περισσότερο αυτή την περίοδο.
| Υπότιτλος | Αστρονομία και όργανα μέτρησης του χρόνου |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI-SC.02.0016 |
| Κατηγορίες | 9789605211721 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | Dec 1, 2005 |
| Publishers | Εκδόσεις Αίολος |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 24χ17 |
| Year of Publication | 2005 |
| Book Pages | 269 σελ. |
| Writers | Λάζος, Χρήστος Δ. |
| ISBN | 978-960-521-172-1 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Χριστόφορος ΚολόμβοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €12.84 Τιμή Πώλησης €14.27 -
Αρχαία ελληνική τεχνολογίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €10.09 Τιμή Πώλησης €11.21 -
Η ιδέα της πτήσης στην ελληνική σκέψηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €18.50 Τιμή Πώλησης €20.56 -
Αρχιμήδης, ο ευφυής μηχανικόςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €16.52 Τιμή Πώλησης €18.35 -
Έλληνες στην ανακάλυψη και εξερεύνηση της ΑμερικήςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €12.84 Τιμή Πώλησης €14.20 -
Ο υπολογιστής των ΑντικυθήρωνΕκπτωση -14%Τιμή psarasbooks €14.00 Τιμή Πώλησης €16.23 -
Μηχανική και τεχνολογία στην αρχαία ΕλλάδαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.93 Τιμή Πώλησης €13.25 -
Παίζοντας στο χρόνοΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €44.94 Τιμή Πώλησης €49.93 -
Πυραμίδες στην ΕλλάδαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.14 Τιμή Πώλησης €16.82 -
Το ταξίδι του Πυθέα στην άγνωστη ΘούληΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.00 Τιμή Πώλησης €16.74 -
Ναυτική τεχνολογία στην αρχαία ΕλλάδαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €16.52 Τιμή Πώλησης €18.35 -
Τηλεπικοινωνίες των αρχαίων ΕλλήνωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €13.89 Τιμή Πώλησης €15.43 -
Υδραυλικά όργανα και μηχανισμοί στην Αίγυπτο των ΠτολεμαίωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €13.89 Τιμή Πώλησης €15.43 -
Engineering and Technology in Ancient GreeceΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.67 Τιμή Πώλησης €16.30 -
Πεθαίνοντας στη ΜαδρίτηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €12.84 Τιμή Πώλησης €14.27 -
Έλληνες στα λαϊκά απελευθερωτικά κινήματαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.67 Τιμή Πώλησης €16.30 -
Η περιπέτεια της τεχνολογίας στην αρχαία ΕλλάδαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.00 Τιμή Πώλησης €16.74 -
Παιχνίδια των αρχαίων ΕλλήνωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €35.88 Τιμή Πώλησης €39.87 -
Η οπτική στην αρχαία ΕλλάδαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €28.30 Τιμή Πώλησης €31.44 -
Παγανιστικά έθιμα στον ΧριστιανισμόΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €15.20 Τιμή Πώλησης €19.00 -
H περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ ΓουόρντΚωδικός προϊόντος: 308896Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.79 Τιμή Πώλησης €16.43 -
Η ονειρική αναζήτηση της άγνωστης ΚαντάθΚωδικός προϊόντος: 308895Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.89 Τιμή Πώλησης €16.54 -
Το ελληνικό φανταστικό διήγημαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €20.18 Τιμή Πώλησης €22.42 -
Τα βουνά της τρέλαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.00 Τιμή Πώλησης €12.22