Μαθησιακές δυσκολίες
Ο ρόλος του αυτιού και της "συνειδητοποιηµένης" ακοής στη δυσλεξία και τις µαθησιακές δυσλειτουργίες
Εκπτωση -20%
| Τιμή psarasbooks | €12.00 |
| Τιμή Πώλησης | €15.00 |
In stock
| Υπότιτλος | Ο ρόλος του αυτιού και της "συνειδητοποιηµένης" ακοής στη δυσλεξία και τις µαθησιακές δυσλειτουργίες |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.GB.01.0332 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | Dec 1, 2009 |
| Publishers | ΡΕΩ |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 24χ17 |
| Year of Publication | 2009 |
| Book Pages | 189 σελ. |
| Writers | Tomatis, Alfred |
| ISBN | 978-960-9403-00-9 |
"Όλως παραδόξως, ο µαθητής µε µαθησιακές δυσκολίες είναι συνήθως ένα προικισµένο παιδί. Οι γνώσεις του εντυπωσιάζουν τον περίγυρό του, αλλά ο κόσµος γύρω του µένει κλειστός και αδιαπέραστος. Αναγκάζεται... να ανασύρει θησαυρούς από τη φαντασία του προκειµένου να φτάσει το επίπεδο των συµµαθητών του, όµως οι προσπάθειές του πέφτουν στο κενό. Η επιτυχία δεν έρχεται ποτέ. Δεν καταλαβαίνει τίποτα από την παράδοση του δασκάλου και οι εργασίες του, γεµάτες ορθογραφικά λάθη, είναι γραµµένες µε γράµµατα δυσανάγνωστα."
Αλφρέντ Τοµατίς
Η δυσλεξία και οι λοιπές µαθησιακές δυσκολίες αποτελούν σήµερα µια σοβαρή κοινωνική επιδηµία που
µαστίζει το εκπαιδευτικό µας σύστηµα και ταλαιπωρεί χιλιάδες οικογένειες.
Χρησιµοποιώντας στοιχεία από την ανατοµία, τη φυσιολογία, την ψυχολογία και τη γλωσσολογία,
ο καθηγητής Α. Τοµατίς εισχωρεί στα άδυτα της λειτουργίας του ακουστικού συστήµατος και στις σχέσεις του αφενός µε τη φώνηση της γλώσσας, αφετέρου δε µε τη µάθηση και την επικοινωνία µε τον κόσµο.
Αυτό που ανακαλύπτει είναι µια ευθέως ανάλογη εξάρτηση αυτών των λειτουργιών µε τη σωστή
λειτουργικότητα του αυτιού, η οποία ανατοµικά ολοκληρώνεται από τον τέταρτο κιόλας µήνα της κύησης (όταν το αυτί αναπτύσσεται πλήρως στο έµβρυο) και στη συνέχεια τροφοδοτεί µε πληροφορίες και ενέργεια τον διαρκώς αναπτυσσόµενο εγκέφαλο. Κάθε λοιπόν δυσλειτουργία των παραπάνω διαδικασιών οφείλεται, κατά τον Τοµατίς, σε ατελή ενοποίηση η οποία προκαλείται από κακή ανάπτυξη της ακουστικής λειτουργίας εξαιτίας διαφόρων αναπτυξιακών παραγόντων.
Ο καθηγητής Τοµατίς κάνει µια πρωτοπόρα ανάλυση της δυσλεξίας και των µαθησιακών
δυσκολιών και η επιτυχία, που απολαµβάνει διεθνώς η µέθοδος θεραπείας που έχει αναπτύξει,
επιβεβαιώνει µε το παραπάνω την ορθότητα των θεωριών του.
| Υπότιτλος | Ο ρόλος του αυτιού και της "συνειδητοποιηµένης" ακοής στη δυσλεξία και τις µαθησιακές δυσλειτουργίες |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.GB.01.0332 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | Dec 1, 2009 |
| Publishers | ΡΕΩ |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 24χ17 |
| Year of Publication | 2009 |
| Book Pages | 189 σελ. |
| Writers | Tomatis, Alfred |
| ISBN | 978-960-9403-00-9 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Το μυστικό των ξένων γλωσσώνΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €13.60 Τιμή Πώλησης €17.00 -
Το συνειδητό αυτίΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €16.00 Τιμή Πώλησης €20.00 -
9 μήνες στον παράδεισοΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €14.40 Τιμή Πώλησης €18.00 -
Ο συσσωρευτής οργόνηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €18.00 Τιμή Πώλησης €20.00 -
Η ανάλυση του χαρακτήρα 1Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.80 Τιμή Πώλησης €22.00 -
Ο μόνος τρόπος να μάθετε αστρολογία 2Εκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €12.00 Τιμή Πώλησης €15.00 -
Η καισαρική τομήΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €12.00 Τιμή Πώλησης €15.00 -
Ένας μοναδικός δεσμόςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €12.00 Τιμή Πώλησης €15.00 -
Πως ξεκίνησε το ΊντερνετΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €12.00 Τιμή Πώλησης €15.00 -
Πάθος της νιότηςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €12.00 Τιμή Πώλησης €15.00 -
Ο μόνος τρόπος να μάθετε αστρολογία 1Εκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €12.00 Τιμή Πώλησης €15.00 -
Οργονομετρία: Η ανακάλυψη της οργόνης. Τόμος ΙΙΙΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.80 Τιμή Πώλησης €22.00 -
Υπάρχει τέχνη μετά το τέλος της τέχνης;Εκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €8.00 Τιμή Πώλησης €10.00 -
Ο κύκλος της υγείαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €13.50 Τιμή Πώλησης €15.00 -
Ο Βίλχελμ Ράιχ και ο ψυχρός πόλεμοςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €16.00 Τιμή Πώλησης €20.00 -
Η οργονομική διάγνωση της βιοπάθειας του καρκίνουΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €12.00 Τιμή Πώλησης €15.00 -
Συγκινησιακή θωράκισηΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €16.00 Τιμή Πώλησης €20.00 -
Πέρα από την ψυχολογίαΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €19.20 Τιμή Πώλησης €24.00 -
Η βιοπάθεια του καρκίνουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.80 Τιμή Πώλησης €22.00 -
Τα βιόνταΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €18.00 Τιμή Πώλησης €20.00 -
Οργονοτικός παλμόςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €13.50 Τιμή Πώλησης €15.00 -
Οργονομική μαιευτικήΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €9.60 Τιμή Πώλησης €12.00 -
Η λειτουργία του οργασμού: Η ανακάλυψη της οργόνηςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €17.60 Τιμή Πώλησης €22.00 -
Η συγκινησιακή πανούκλαΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €16.00 Τιμή Πώλησης €20.00