Μακιαβέλλι: Η τέχνη τού να διδάσκεις στους ανθρώπους τι πρέπει να φοβούνται
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | €7.92 |
| Τιμή Πώλησης | €8.80 |
In stock
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.PH.01.0466 |
|---|---|
| Publishers | Εκδόσεις Πατάκη |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 17x12 |
| Year of Publication | 2022 |
| Book Pages | 208 σελ. |
| Writers | Boucheron, Patrick |
| ISBN | 978-960-16-8454-3 |
«Το ενδιαφέρον για τον Μακιαβέλλι αναγεννάται πάντοτε τη στιγµή που προµηνύονται καταιγίδες, διότι είναι αυτός που ξέρει να φιλοσοφεί σε θυελλώδεις καιρούς. Και αν τον ξαναδιαβάζουµε σήµερα, είναι γιατί υπάρχει λόγος να ανησυχούµε. Επιστρέφει: ξυπνήστε».
«Ο Μακιαβέλλι είναι αφυπνιστής, επειδή είναι συγγραφέας. Γράφει βουτώντας την πένα του στην πληγή. Γράφει για να δώσει και πάλι ζωή όχι στην αίγλη των λέξεων, αλλά στην αλήθεια των πραγµάτων».
Patrick Boucheron
Ο Μακιαβέλλι διαβάζεται συνεχώς ήδη από τον θάνατό του το 1527. Αλλά τι ξέρουµε γι’ αυτόν εκτός από τον µακιαβελλισµό, αυτό το συλλογικό άγχος απέναντι στο κακό στην πολιτική; Για να αναζητήσουµε τον άνθρωπο πίσω από τη µάσκα που τον παραµορφώνει, πρώτα πρώτα πρέπει να αναδείξουµε τις αντιφάσεις που βασανίζουν το φλογερό αυτό πνεύµα της φλωρεντινής Αναγέννησης: τον δηµιουργό του Ηγεµόνα και τον άνθρωπο της δράσης, τον αθυρόστοµο ποιητή και τον χιουµορίστα, τον άνθρωπο που αντλεί έµπνευση τόσο από τους ζωγράφους όσο και από τον µηχανισµό των ανθρώπινων παθών και συµφερόντων. Η σοφία του Μακιαβέλλι µήπως εντέλει βρίσκεται στη «λεπτή τέχνη της παιγνιώδους πρόκλησης»;
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.PH.01.0466 |
|---|---|
| Publishers | Εκδόσεις Πατάκη |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 17x12 |
| Year of Publication | 2022 |
| Book Pages | 208 σελ. |
| Writers | Boucheron, Patrick |
| ISBN | 978-960-16-8454-3 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Ενσυνειδητότητα: Πρακτικός οδηγός για ηρεμία σε μια ξέφρενη εποχήΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €17.91 Τιμή Πώλησης €19.90 -
Την ψυχή ψηλά: Πέντε γυναίκες που μου δίδαξαν την αντίσταση στον φασισμό, στον αυταρχισμό και στον σοβινιστή μέσα μουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €17.91 Τιμή Πώλησης €19.90 -
Το «Κατηγορώ...!»Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €8.91 Τιμή Πώλησης €9.90 -
Έτσι τελειώνει ο κόσμοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.80 Τιμή Πώλησης €22.00 -
Ο Άγγελος της στάχτηςΕκπτωση -25%Τιμή psarasbooks €15.00 Τιμή Πώλησης €19.90 -
Η σύγκρουση των πολιτισμών και ο ανασχηματισμός της παγκόσμιας τάξηςΚωδικός προϊόντος: 219190Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €17.91 Τιμή Πώλησης €19.90 -
ΟδύσσειαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €17.91 Τιμή Πώλησης €19.90 -
Μπρουμυτάκια: ΑγρόκτημαΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €6.30 Τιμή Πώλησης €7.90 -
ΔάντηςΚωδικός προϊόντος: 97223Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.11 Τιμή Πώλησης €12.34 -
Η αυτοβιογραφία του Φιντέλ ΚάστροΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €29.35 Τιμή Πώλησης €32.61 -
Απόστολος ΠαύλοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €12.91 Τιμή Πώλησης €14.34 -
ΚλεοπάτραΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €3.60 Τιμή Πώλησης €4.00 -
Ιούλιος ΚαίσαραςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €3.60 Τιμή Πώλησης €4.00 -
Περί της πνευματικής γαλήνηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €8.04 Τιμή Πώλησης €8.93 -
Ημερολόγιο τριών ετών 2026-2027-2028 (για δικηγόρους, για επαγγελματίες και για κάθε πολίτη)Τιμή psarasbooks €17.70 Τιμή Πώλησης €17.70 -
ΗρακλήςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €5.58 Τιμή Πώλησης €6.20

