Η ζωή και το έργο του Ιουλιανού Τόμος 1
Ιστορία 353 - 378 μ.Χ.
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | €28.62 |
| Τιμή Πώλησης | €31.80 |
In stock
| Υπότιτλος | Ιστορία 353 - 378 μ.Χ. |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.1458 |
| Κατηγορίες | 9789606888090 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | Jan 1, 2010 |
| Publishers | Εύανδρος |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 24χ17 |
| Year of Publication | 2010 |
| Book Pages | 276 σελ. |
| Writers | Marcellinus, Ammianus |
| ISBN | 978-960-6888-09-0 |
Ο Αμμιανός Μαρκελλίνος ο τελευταίος Έλληνας μεγάλος ιστορικός της ύστερης Ρωμαϊκής περιόδου. Το έργο του "Res Gestae" κατατάσσεται μεταξύ των μεγάλων έργων της τάξεως του Λίβιου και του Τάκιτου. Μια καταγραφή των ιστορικών γεγονότων είκοσι πέντε ετών, κατά τη διάρκεια που έζησε ως αυτόπτης μάρτυρας ο ίδιος ο Μαρκελλίνος, καλύπτοντας την περίοδο της αυτοκρατορίας του Κωνστάντιου, του Ιουλιανού, του Ιοβιανού, του Βάλη.
Καταγράφει μία περίοδο δραματικών αλλαγών, μιας αυτοκρατορίας εξαντλημένης από την υπερβολική φορολόγηση, τη διαφθορά, την καταστροφή των μεσαίων τάξεων, την πορεία προς την πτώση μιας αυτοκρατορίας.
Το Α’ μέρος αυτής της τρίτομης σειράς, βιβλία XIV-XIX, αναφέρεται στη ζωή και το έργο του ιουλιανού. Ο Αμμιανός Μαρκελλίνος έζησε τα γεγονότα των διωγμών, επί Κωνστάντιου Β’, στη Σκυθόπολη (εναντίον των Εθνικών), περίοδο που αρκούσε κάποιος να φέρει "... στο λαιμό κάποιο φυλακτό που προστατεύει από τον πυρετό ή οποιαδήποτε άλλη ασθένεια, ή υπήρχαν μαρτυρίες κακόβουλων ανθρώπων ότι επισκέφθηκε κάποιον τάφο το βράδυ, για να τον βρουν ένοχο και να τον εκτελέσουν ως μάγο ή ως ερευνητή της φρίκης των τάφων και των ανάξιων σκιών των φαντασμάτων που τους στοιχειώνουν. Πράγματι, το θέμα το χειρίστηκαν πολύ σοβαρά, λες και το πλήθος των ανθρώπων ζητούσαν στην Κλάρο ή στις δρυς της Δωδώνης ή στο Δελφικό Μαντείο, την επίτευξη του μοναδικού στόχου τους, την καταστροφή του αυτοκράτορα» (XIX, 12, 14-15)
| Υπότιτλος | Ιστορία 353 - 378 μ.Χ. |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.1458 |
| Κατηγορίες | 9789606888090 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | Jan 1, 2010 |
| Publishers | Εύανδρος |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 24χ17 |
| Year of Publication | 2010 |
| Book Pages | 276 σελ. |
| Writers | Marcellinus, Ammianus |
| ISBN | 978-960-6888-09-0 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Η ζωή και το έργο του Ιουλιανού Τόμος 2Τιμή psarasbooks €31.80 Τιμή Πώλησης €31.80 -
Το αρχαιοελληνικό ημερολόγιο και η μετέπειτα εποχήΤιμή psarasbooks €30.00 Τιμή Πώλησης €30.00 -
Η ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €23.85 Τιμή Πώλησης €26.50 -
ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΔΙΑΤΡΙΒΕΣ Κ.Ν. ΣΑΘΑ (ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΤΑ ΝΕΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ)Τιμή psarasbooks €25.00 Τιμή Πώλησης €25.00 -
Η ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΜΑΣΤιμή psarasbooks €25.00 Τιμή Πώλησης €25.00 -
Περί του Ε του εν ΔελφοίςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.31 Τιμή Πώλησης €15.90 -
ΑΠΟΜΝΗΜΟΝΕΥΜΑΤΑ – ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣΤιμή psarasbooks €20.00 Τιμή Πώλησης €20.00 -
Ο ανθελληνισμός στα πατερικά και εκκλησιαστικά κείμεναΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €23.85 Τιμή Πώλησης €26.50 -
Η ναυμαχία της Ναυπάκτου 1571 μ.Χ.Τιμή psarasbooks €20.00 Τιμή Πώλησης €20.00 -
ΣΠΑΝΙΑ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ
Οι θεραπείες του καρκίνου από την αρχαιότητα μέχρι σήμεραΤιμή psarasbooks €30.00 Τιμή Πώλησης €30.00 -
Οι αρχαίοι Έλληνες ΟλυμπιονίκεςΤιμή psarasbooks €25.00 Τιμή Πώλησης €25.00 -
Αρχαιοελληνικές φράσεις και εκφράσεις που χρησιμοποιούμε και σήμΤιμή psarasbooks €25.00 Τιμή Πώλησης €25.00 -
ΦιλοποίμηνΤιμή psarasbooks €18.00 Τιμή Πώλησης €18.00 -
Αλκαίος ο ΛέσβιοςΤιμή psarasbooks €20.00 Τιμή Πώλησης €20.00 -
ΑϊνούΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €23.85 Τιμή Πώλησης €26.50 -
Επιστήμη και θρησκείαΤιμή psarasbooks €20.00 Τιμή Πώλησης €20.00 -
Ομηρικόν λεξικόν διεθνών λέξεωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.26 Τιμή Πώλησης €21.40 -
Κράτος και εκκλησίαΤιμή psarasbooks €25.00 Τιμή Πώλησης €25.00 -
Οι Ελληνίδες του Μεσαίωνα και ο εκπολιτισμός της ΕυρώπηςΤιμή psarasbooks €16.00 Τιμή Πώλησης €16.00 -
Πίστευε και μη ερεύναΤιμή psarasbooks €15.00 Τιμή Πώλησης €15.00 -
Η Πυθαγόρειος αριθμολογίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.31 Τιμή Πώλησης €15.90 -
Ελλάς, η ωραία κοιμωμένη...Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €23.85 Τιμή Πώλησης €26.50 -
Δεισιδαιμονία και αμάθειαΤιμή psarasbooks €25.00 Τιμή Πώλησης €25.00 -
Η αποκάλυψη της αρχαίας ΕλληνίδαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €23.98 Τιμή Πώλησης €26.64