Η ζωή είναι δύσκολη
Πώς η φιλοσοφία θα μας βοηθήσει να βρούμε τον δρόμο μας
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | €13.95 |
| Τιμή Πώλησης | €15.50 |
In stock
| Υπότιτλος | Πώς η φιλοσοφία θα μας βοηθήσει να βρούμε τον δρόμο μας |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.PS.02.0541 |
| Publishers | Εκδόσεις Μεταίχμιο |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 21x14 |
| Year of Publication | 2023 |
| Book Pages | 256 σελ. |
| Writers | Setiya, Kieran |
| ISBN | 978-618-03-3754-9 |
Πόνος, Μοναξιά, Αδικία, Πένθος... Ελπίδα;
Με ζεστασιά και ρεαλισμό, ο καθηγητής στο ΜΙΤ Κieran Setiya μας καλεί να αξιοποιήσουμε τα εργαλεία της φιλοσοφίας για να ζήσουμε καλά, αναγνωρίζοντας όμως εξαρχής ότι οι αντιξοότητες της ζωής είναι αναπόφευκτες.
Έχουμε την τάση, στη Δύση ιδιαίτερα, να πιστεύουμε ότι η ζωή είναι και θα έπρεπε να είναι καλή – ότι η ταλαιπωρία πρέπει να αποφεύγεται, ότι είναι σημάδι πως η ζωή πάει στραβά. Οι ηθικοί φιλόσοφοι διαμορφώνουν θεωρίες για «την καλή ζωή», από την ευδαιμονία του Αριστοτέλη μέχρι τις δημοφιλείς νέες αναγνώσεις του στωικισμού: Οι ερμηνείες ποικίλλουν, αλλά παντού υπάρχει η κοινή πεποίθηση: ότι πρέπει να πασχίζουμε για το καλύτερο στη ζωή.
O Kieran Setiya βλέπει τα πράγματα διαφορετικά – πιστεύει ότι αυτό που σε μεγάλο βαθμό απουσιάζει από την ηθική φιλοσοφία είναι η ειλικρινής αντιπαράθεση με τις εγγενώς δύσκολες όψεις της ζωής. Με σπάνιες εξαιρέσεις, οι φιλόσοφοι επικεντρώνονται στην ευχαρίστηση, όχι στον πόνο, στη φιλία, όχι στη μοναξιά, στην αγάπη, όχι στο πένθος, στο επίτευγμα, όχι στην αποτυχία, στη δικαιοσύνη, όχι στην αδικία. Έτσι, στο βιβλίο αυτό ασχολείται με τα βάσανά μας, και δίνει απάντηση στο πώς μπορεί η φιλοσοφία να μας βοηθήσει να κατανοήσουμε αυτές τις εμπειρίες. Ξεκινάει από τη μικρή κλίμακα, με τα προσωπικά βάσανα -ασθένεια, μοναξιά, πένθος, προσωπική αποτυχία- πριν στρέψει το βλέμμα προς τα έξω, προς τη δομή της κοινωνίας, στα κακά της αδικίας και του παραλογισμού. Στην πορεία, ο Kieran εξετάζει τη διαφορά μεταξύ ευτυχίας και καλής ζωής, και καταπιάνεται με τα ηθικά ερωτήματα που προξενεί αυτή η διάκριση.
Με γραφή ζεστή, προσιτή, και καλοδιάθετη, ο Setiya αποκαλύπτει πώς τα εργαλεία της φιλοσοφίας μπορούν να ελαφρύνουν το βάρος του ανθρώπινου πόνου: αντλεί στοιχεία από τη φιλοσοφία, τόσο την αρχαία, όσο και τη σύγχρονη, αλλά και από τη μυθοπλασία, το απομνημόνευμα, τον κινηματογράφο, την ιστορία, την κωμωδία, την κοινωνική επιστήμη, και από την ίδια του τη ζωή.
| Υπότιτλος | Πώς η φιλοσοφία θα μας βοηθήσει να βρούμε τον δρόμο μας |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.PS.02.0541 |
| Publishers | Εκδόσεις Μεταίχμιο |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 21x14 |
| Year of Publication | 2023 |
| Book Pages | 256 σελ. |
| Writers | Setiya, Kieran |
| ISBN | 978-618-03-3754-9 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
ΓυναίκεςΚωδικός προϊόντος: 309550Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €12.96 Τιμή Πώλησης €14.40 -
ΔεινόσαυροιΕκπτωση -27%Τιμή psarasbooks €10.50 Τιμή Πώλησης €14.40 -
Πόπο, Μάρκο!: Στο σχολείοΕκπτωση -18%Τιμή psarasbooks €10.00 Τιμή Πώλησης €12.20 -
Πόπο, Μάρκο!: Ώρα για ύπνοΕκπτωση -18%Τιμή psarasbooks €10.00 Τιμή Πώλησης €12.20 -
Πόπο, Μάρκο!: Ώρα για μπάνιοΕκπτωση -47%Τιμή psarasbooks €6.50 Τιμή Πώλησης €12.20 -
Η πρώτη μου εγκυκλοπαίδεια LarousseΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €20.19 Τιμή Πώλησης €22.43 -
Άκουσε το σώμα σου για να βρεις την ευτυχίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.93 Τιμή Πώλησης €17.70 -
ΠατριδογνωσίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.93 Τιμή Πώλησης €17.70 -
ΙσραήλΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.93 Τιμή Πώλησης €17.70 -
ΜπούλινγκΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €8.91 Τιμή Πώλησης €9.90 -
Παοκ 1926-2026Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.93 Τιμή Πώλησης €17.70 -
ΚορίτσιΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.94 Τιμή Πώλησης €16.60 -
Το πορτρέτο του Ντόριαν ΓκρέιΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €12.96 Τιμή Πώλησης €14.40 -
Ο μεγάλος περίπατος του ΠέτρουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €16.92 Τιμή Πώλησης €18.80 -
Το καπλάνι της βιτρίναςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.93 Τιμή Πώλησης €17.70 -
UgliesΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €13.95 Τιμή Πώλησης €15.50 -
Ο πραγματικός ΧόκινγκΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €17.91 Τιμή Πώλησης €19.90 -
Το καπλάνι της βιτρίναςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.93 Τιμή Πώλησης €17.70 -
Το δεύτερο φύλοΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €22.95 Τιμή Πώλησης €25.50 -
Ο μικρός δράκος Καρύδας: Παρατηρώ και μαθαίνω με τους αγαπημένους μου ήρωεςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €4.95 Τιμή Πώλησης €5.50 -
1984Κωδικός προϊόντος: 252799Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €12.96 Τιμή Πώλησης €14.40 -
Η φάρμα των ζώωνΚωδικός προϊόντος: 252796Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €8.91 Τιμή Πώλησης €9.90 -
Ο μεγάλος περίπατος του ΠέτρουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €13.95 Τιμή Πώλησης €15.50 -
Χάνσελ και ΓκρέτελΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €6.93 Τιμή Πώλησης €7.70