Η ψυχιατρική για αρχάριους
Εκπτωση -20%
| Τιμή psarasbooks | €8.48 |
| Τιμή Πώλησης | €10.60 |
In stock
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.PS.01.0054 |
|---|---|
| Publishers | Εκδόσεις Θύραθεν |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Pages | 0 σελ. |
| Writers | Eia Asen |
| ISBN | 978-618-8360-90-7 |
Στόχος μου ήταν να μεταφέρω τα λόγια του Επίκουρου και των μαθητών του στον σημερινό άνθρωπο που συλλογάται ελεύθερα, στον επιστήμονα, στον μορφωμένο αλλά και στον απλό άνθρωπο που δεν αρκείται στη μιζέρια της καθημερινότητας και θέλει να ξεφύγει από το κοπάδι, αναζητώντας μια πνευματική όαση ευδαιμονίας. Αυτός είναι και ο λόγος που αντιδιαστέλλω στο βιβλίο αυτό την ζωή της αφροσύνης και της κενολογίας με την ζωή της φρόνησης και της επικούρειας φιλοσοφίας. Ο πυρήνας του βιβλίου, βέβαια, είναι οι γεμάτες σοφία γνώμες (δόξαι) του Επίκουρου και των οπαδών του. Ελπίζω οι φράσεις αυτές να μιλήσουν στον νου και στην καρδιά κάθε αναγνώστη, όπως μίλησαν και σε μένα, προτρέποντάς με να τις μεταγράψω στο μικρό αυτό βιβλίο...
Η ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΕΥΔΑΙΜΟΝΙΑΣ
Η επικούρεια φιλοσοφία είναι η ενοποιητική βάση όλων των κύριων χαρακτηριστικών του σύγχρονου κοσμικού Ανθρωπισμού, τα οποία είναι η φυσιοκρατία, η φιλανθρωπία, η ηθική φιλοσοφία που βασίζεται στην αξία κάθε ατόμου λόγω της ανθρώπινης φύσης του, η ελευθερία επιλογής που περιλαμβάνει την ελευθερία θρησκευτικής έκφρασης, η δικαιοσύνη ως κοινωνικό συμβόλαιο, η ποιότητα ζωής και η ευτυχία όλων των ανθρώπων ως ο βασικός στόχος της ανθρωπότητας.
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.PS.01.0054 |
|---|---|
| Publishers | Εκδόσεις Θύραθεν |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Pages | 0 σελ. |
| Writers | Eia Asen |
| ISBN | 978-618-8360-90-7 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Η λέσχη του τρόμουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €8.21 Τιμή Πώλησης €9.12 -
Ο πρώτος παγκόσμιος πόλεμοςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €12.77 Τιμή Πώλησης €15.96 -
ΕπίκουροςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €14.92 Τιμή Πώλησης €18.65 -
Κρυφό παράθυρο, μυστικός κήποςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.45 Τιμή Πώλησης €12.72 -
Ιστορία της Αρχαίας ΕλλάδαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.98 Τιμή Πώλησης €16.64 -
Τα εις εαυτόνΚωδικός προϊόντος: 268732ΔιαθέσιμοΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.45 Τιμή Πώλησης €12.72 -
ΠλάτωνΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €9.50 Τιμή Πώλησης €11.87 -
Το νόημα της ζωήςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €10.18 Τιμή Πώλησης €12.72 -
Για τη φύση των πραγμάτωνΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €11.50 Τιμή Πώλησης €14.37 -
Τα εις εαυτόνΚωδικός προϊόντος: 138782ΔιαθέσιμοΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €18.66 Τιμή Πώλησης €23.32 -
ΒυζάντιοΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €20.35 Τιμή Πώλησης €25.44 -
ΟικολογίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €9.54 Τιμή Πώλησης €10.60 -
Βυζαντινό λεξικό ΣουΐδαΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €52.15 Τιμή Πώλησης €65.19 -
Αετός στο χιόνιΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €13.57 Τιμή Πώλησης €16.96 -
Ο δεύτερος παγκόσμιος πόλεμοςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €23.74 Τιμή Πώλησης €29.68 -
Ο δάσκαλός μου ο ΕπίκουροςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €10.64 Τιμή Πώλησης €13.30 -
Για της ψυχής τα πάθη και τα λάθηΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €12.80 Τιμή Πώλησης €16.00 -
Τα επιγράμματαΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €11.92 Τιμή Πώλησης €14.90 -
Ο Στωικός σοφός ή το νόημα του ΣτωικισμούΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €10.64 Τιμή Πώλησης €13.30 -
Περί αιρέσεων ή ΕρμότιμοςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €10.60 Τιμή Πώλησης €13.25 -
Οι ΣκεπτικοίΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €23.86 Τιμή Πώλησης €29.82 -
Πώς να διαβάζουμε τον ΠλάτωναΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €12.30 Τιμή Πώλησης €15.37 -
Ο Επίκουρος στον 21ο αιώναΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €10.64 Τιμή Πώλησης €13.30 -
Οι πολύτιμες πέτρες της φιλοσοφίαςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks €13.57 Τιμή Πώλησης €16.96