Η οικονομική επιστήμη και το περιβάλλον
Η θετική και δεοντολογική τους πορεία
Εκπτωση -15%
| Τιμή psarasbooks | €30.32 |
| Τιμή Πώλησης | €35.67 |
In stock
| Υπότιτλος | Η θετική και δεοντολογική τους πορεία |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.0898 |
| Θεματική ταξινόμηση | Πρόλογος: Άγγελος Κότιος, αναπληρωτής καθηγητής, αντιπρύτανης Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. |
| Κατηγορίες | 9789604540464 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | Dec 1, 2006 |
| Publishers | Ερωδιός |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 24χ17 |
| Year of Publication | 2006 |
| Book Pages | 655 σελ. |
| Writers | Κουτσερής, Ευστάθιος |
| ISBN | 978-960-454-046-4 |
Το βιβλίο που έχετε στα χέρια σας αποτελεί μια σημαντική προσπάθεια προσέγγισης των ζητημάτων που άπτονται του περιβάλλοντος. Η πολυεπίπεδη και πολυσχιδής ενασχόληση του συγγραφέα με τα περιβαλλοντικά ζητήματα διακρίνεται από βάθος χρόνου, συστηματικότητα, επιστημονικότητα και πάνω από όλα αγάπη για το περιβάλλον και τα θέματα που το αφορούν. Το βιβλίο δεν περιέχει μόνο τεχνικές λεπτομέρειες ή περιγραφές για την προσέγγιση αποσπασματικών ζητημάτων. Η πλέον ουσιώδης συνεισφορά του έγκειται στο γεγονός ότι προσεγγίζει με φιλοσοφικό τρόπο τα περιβαλλοντικά θέματα, μέσα από μια διεπιστημονική ματιά και χωρίς τις μονομέρειες που χαρακτηρίζουν, πολλές φορές, τα επιστημονικά συγγράμματα, αλλά και χωρίς τους καταναγκασμούς της "οικολογικοποίησης", που συχνά, επίσης, παρατηρείται σε όσους ασχολούνται με το περιβάλλον.
Η μεγάλη εμπειρία του συγγραφέα, τόσο από την επαγγελματική, όσο και από την επιστημονική ενασχόλησή του με τα ζητήματα του περιβάλλοντος, περνάει με φυσικό τρόπο μέσα στο κείμενο του βιβλίου. Ωστόσο, σε πολλές περιπτώσεις, ο τρόπος που μεταφέρεται η εμπειρία αυτή, ειδικότερα οι περιορισμοί που τίθενται από το μέσο, στην περίπτωση μας ένα βιβλίο, δεν μπορεί να αποδώσει, στο βάθος που απαιτείται, το εύρος της γνώσης του συγγραφέα για το περιβάλλον. Δεν θα ήταν βέβαια δυνατόν να απαιτηθεί κάτι τέτοιο, αλλά ο αναγνώστης θα πρέπει να κατανοήσει τους περιορισμούς αυτούς και να προσπαθήσει να εμβαθύνει στα ζητήματα του περιβάλλοντος. Το βιβλίο αυτό είναι μια πρώτης τάξης ευκαιρία να παρακινηθεί κάποιος προς την κατεύθυνση αυτή. Απευθύνεται βέβαια σε όσους έχουν κάποιο βασικό επίπεδο γνώσεων τεχνικής ή οικονομικής κατεύθυνσης, αλλά δεν παύει να αποτελεί ένα σημαντικό εγχειρίδιο για όσους θέλουν να κατανοήσουν τα περιβαλλοντικά ζητήματα.
(από τον πρόλογο του αντιπρύτανη του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας Αγγέλου Κότιου)
| Υπότιτλος | Η θετική και δεοντολογική τους πορεία |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.0898 |
| Θεματική ταξινόμηση | Πρόλογος: Άγγελος Κότιος, αναπληρωτής καθηγητής, αντιπρύτανης Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. |
| Κατηγορίες | 9789604540464 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | Dec 1, 2006 |
| Publishers | Ερωδιός |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 24χ17 |
| Year of Publication | 2006 |
| Book Pages | 655 σελ. |
| Writers | Κουτσερής, Ευστάθιος |
| ISBN | 978-960-454-046-4 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Πολιτική θεολογία και ΙουλιανόςΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €8.67 Τιμή Πώλησης €10.20 -
Το κόκκινο ποτάμιΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €17.33 Τιμή Πώλησης €20.39 -
ΝεφέλαιΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €12.60 Τιμή Πώλησης €14.00 -
Οι αέναες οδύσσειες των ΕλλήνωνΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €11.90 Τιμή Πώλησης €14.00 -
Οι Έλληνες στην ΙνδίαΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €10.20 Τιμή Πώλησης €12.00 -
Σταυρωμένοι Αετοί, Οι Έλληνες της Βορείου Ηπείρου και το Μυστήριο του Αρβανίτικου ΕλληνισμούΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.40 Τιμή Πώλησης €16.00 -
ΧανεμπούΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €10.20 Τιμή Πώλησης €12.00 -
Σοφίκα Τοπάλη, Θηλιά στη μνήμηΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €13.52 Τιμή Πώλησης €15.90 -
ΠοιήματαΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €6.80 Τιμή Πώλησης €8.00 -
ΑναμνήσειςΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €16.15 Τιμή Πώλησης €19.00 -
Αθήνα - Ρώμη, βίοι παράλληλοιΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €25.98 Τιμή Πώλησης €30.57 -
Άγιον ΌροςΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €8.67 Τιμή Πώλησης €10.20 -
ΑλέξανδροςΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €6.06 Τιμή Πώλησης €7.13 -
Αγώνας και διλήμματαΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €17.33 Τιμή Πώλησης €20.39 -
Το αίνιγμα της ΣφιγγόςΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €24.25 Τιμή Πώλησης €28.53 -
Κινηματογραφικές επιτυχίες, the funny filmsΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €12.13 Τιμή Πώλησης €14.27 -
ΒετάνταΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €6.06 Τιμή Πώλησης €7.13 -
Ελάτε μαζί μου στην ΚαππαδοκίαΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €8.67 Τιμή Πώλησης €10.20 -
Φραουλόψαρα και βατραχοτομάτεςΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €8.67 Τιμή Πώλησης €10.20 -
ΠρωτοέλληνεςΕκπτωση -13%Τιμή psarasbooks €10.40 Τιμή Πώλησης €12.00 -
Αυτόπτης μάρτυραςΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €24.25 Τιμή Πώλησης €28.53 -
Ερατεινή ΘεσσαλονίκηΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €9.53 Τιμή Πώλησης €11.21 -
Έλληνες ωκεανοπλεύσταιΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €11.90 Τιμή Πώλησης €14.00 -
Άνθος ΠωγωνίτηςΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €9.53 Τιμή Πώλησης €11.21