Η δυστυχία του να είσαι Έλληνας
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | €9.54 |
| Τιμή Πώλησης | €10.60 |
In stock
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI-SC.02.0045 |
|---|---|
| Θεματική ταξινόμηση | Επανέκδοση: 1975 |
| Κατηγορίες | 9789608397361 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | Nov 1, 2010 |
| Publishers | Εκδόσεις Opera |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 21χ13 |
| Year of Publication | 2010 |
| Book Pages | 77 σελ. |
| Writers | ΔΗΜΟΥ ΝΙΚΟΣ |
| ISBN | 978-960-8397-36-1 |
Ένα βιβλίο που έγινε πια κλασικό. Πικρό κείμενο αυτογνωσίας, έθεσε με το δικό του σαρκαστικό τρόπο το θέμα της νεοελληνικής ταυτότητας. Από το 1975 ανατυπώνεται συνέχεια, έχοντας πουλήσει πάνω από εκατό χιλιάδες αντίτυπα.
«... κατέχει την τέχνη του αφοριστικού στοχασμού, που είναι να βλέπει κανείς τα πράγματα αλλιώς, να παρακάμπτει παραδεδεγμένες αλήθειες. (...) το ευφυές στον Δήμου εκλύεται στο βάθος του λόγου ή κάτω από την επιφάνειά του.» Νάσος Βαγενάς «... ένας προικισμένος άνθρωπος, έξυπνος, παρατηρητικός, σπινθηροβόλος.»
Αλέξανδρος Κοτζιάς
«... χρειάζεται πολλή, μα πάρα πολλή αγάπη για την Ελλάδα, για να γίνει κανένας ανθέλληνας (...) Ο Νίκος Δήμου μας παρουσίασε τις ανακαλύψεις της δικής του αγάπης για την Ελλάδα σ' εκείνο το εκπληκτικό λεύκωμα "Το Φως των Ελλήνων" που θα το χαρακτήριζα ως φιλοσοφικό δοκίμιο-αίνο γραμμένο με φωτογραφίες (δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι παρόμοιο στη διεθνή βιβλιογραφία). Τι έκανε τον Δήμου να γράψει ένα βιβλίο με τίτλο "Η Δυστυχία του να είσαι Έλληνας"; ... όπως έχουν τα πράγματα ο ανθελληνισμός είναι κάτι πολύ βασικότερο από τίτλος τιμής. Είναι ζήτημα στοιχειώδους πνευματικής αξιοπρέπειας.»
Δημοσθένης Κούρτοβικ
«Ο εξυπνότερος συγγραφέας μας μετά τον Ροΐδη;»
Γ. Π. Σαββίδης
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI-SC.02.0045 |
|---|---|
| Θεματική ταξινόμηση | Επανέκδοση: 1975 |
| Κατηγορίες | 9789608397361 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | Nov 1, 2010 |
| Publishers | Εκδόσεις Opera |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 21χ13 |
| Year of Publication | 2010 |
| Book Pages | 77 σελ. |
| Writers | ΔΗΜΟΥ ΝΙΚΟΣ |
| ISBN | 978-960-8397-36-1 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
ΠροσεγγίσειςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €4.48 Τιμή Πώλησης €4.98 -
Απολογία ενός ανθέλληναΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €13.36 Τιμή Πώλησης €14.84 -
Η τέλεια διαδρομήΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €16.22 Τιμή Πώλησης €18.02 -
ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΜΑΡΞΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €3.82 Τιμή Πώλησης €4.24 -
Ο ήρωαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €13.36 Τιμή Πώλησης €14.84 -
Για την εξαφάνιση των τελετουργιώνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €13.37 Τιμή Πώλησης €14.84 -
Πως να είσαι άνθρωπος - το εγχειρίδιοΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €18.13 Τιμή Πώλησης €20.14 -
Γονείς και παιδιάΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €21.94 Τιμή Πώλησης €24.38 -
Ο μπούφος που δεν μπορούσε να κάνει μπουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €10.49 Τιμή Πώλησης €11.66 -
Αγαπητέ ΘεέΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €9.54 Τιμή Πώλησης €10.60 -
Ο αλγόριθμος της μελαγχολίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.31 Τιμή Πώλησης €15.90 -
Ο ιππότης με τη σκουριασμένη πανοπλίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.45 Τιμή Πώλησης €12.72 -
Αν δεν έχεις πού να κλάψειςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €18.13 Τιμή Πώλησης €20.14 -
Αν με ξαναδείτε γράφτε μουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €9.59 Τιμή Πώλησης €10.65 -
Η ιστορία του γάτου που έμαθε σ' ένα γλάρο να πετάειΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €12.40 Τιμή Πώλησης €13.78 -
Εγχειρίδιο Ερωτικής ΣχέσηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.26 Τιμή Πώλησης €16.96 -
Τα 3 ερωτήματα: Ποιός είμαι; Που πηγαίνω; Με ποιόν;Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €21.94 Τιμή Πώλησης €24.38 -
Δένομαι πολύ εύκολαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €9.54 Τιμή Πώλησης €10.60 -
Το χειρόγραφο του καθρέφτηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €16.22 Τιμή Πώλησης €18.02 -
Οι περιπέτειες του Τζον ΝτέιβιςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.30 Τιμή Πώλησης €15.90 -
Όλα τα μανιτάρια τρώγονται...Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €12.40 Τιμή Πώλησης €13.78 -
Παραμύθια από το ΜπαλίΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.31 Τιμή Πώλησης €15.90

