Γιασασίν Μιλλέτ: Ζήτω το έθνος
Προσφυγιά, κατοχή και εμφύλιος: Εθνοτική ταυτότητα και πολιτική συμπεριφορά στους τουρκόφωνους ελληνορθόδοξους του δυτικού κόσμο
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | €20.70 |
| Τιμή Πώλησης | €23.00 |
In stock
| Υπότιτλος | Προσφυγιά, κατοχή και εμφύλιος: Εθνοτική ταυτότητα και πολιτική συμπεριφορά στους τουρκόφωνους ελληνορθόδοξους του δυτικού κόσμο |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.3571 |
| Κατηγορίες | 9789605241315 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | Sep 1, 2001 |
| Publishers | Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 24χ17 |
| Year of Publication | 2001 |
| Book Pages | 328 σελ. |
| Writers | Μαραντζίδης, Νίκος Α. |
| ISBN | 978-960-524-131-5 |
Για όσους μεγάλωσαν μέσα σε ελληνόφωνες ποντιακές οικογένειες, η λέξη Μπάφραλης ακούγεται σχεδόν προσβλητική διότι, ως συνώνυμη του τουρκόφωνου, υπονοεί τους αμφισβητούμενης καθαρότητας Ποντίους. Για όσους επίσης μεγάλωσαν σε ομογενείς οικογένειες, ο Μπάφραλης έχει και πάλι αρνητική σημασία: η λέξη είναι συνώνυμη του συνεργάτη των Γερμανών και του διώκτη του ΕΑΜ. Ως επακόλουθο, οι Μπαφραλήδες είναι συνυφασμένοι με κάτι ακόμη: την πίστη στα κόμματα της εθνικοφροσύνης και της Δεξιάς. Εντέλει όλοι συμφωνούν πως "Μπάφραλης και αριστερός δεν γίνεται"!
Στη εργασία εξετάζεται το γιατί οι τουρκόφωνοι Πόντιοι ταυτίστηκαν μεταπολεμικά με τα κόμματα της Δεξιάς, παρ' όλο που στον μεσοπόλεμο η πολιτική τους ταυτότητα ήταν όμοια με αυτήν των υπόλοιπων προσφύγων: ο βενιζελισμός. Άξιο προσοχής, λοιπόν, είναι ότι στα σκληρά μεταπολεμικά χρόνια προπύργιο της "εθνικοφροσύνης" στη Μακεδονία έγιναν άνθρωποι που δεν μιλούσαν ελληνικά!
Η μεταστροφή αυτή έχει τη ρίζα της στις τραγικές εμπειρίες της Κατοχής και του Εμφυλίου, εμπειρίες που δημιούργησαν μια ισχυρή πολιτική ταυτότητα. Το βιβλίο φέρνει στην επιφάνεια γεγονότα που έχουν υποτιμηθεί, όπως η σημασία των εθνοτικών ταυτοτήτων στη διαμόρφωση των συγκρούσεων στη Μακεδονία του 1943-44 και ο κομβικός ρόλος των τοπικών ελίτ. Για πρώτη φορά ερευνώνται η κοινωνική βάση, τα κίνητρα και το περιεχόμενο μιας μορφής συνεργασίας με τις δυνάμεις Κατοχής, καθώς και το εύρος της κατασταλτικής βίας του ΕΑΜ.
Το βιβλίο προσεγγίζει το θέμα των πολιτικών ταυτοτήτων από τη σκοπιά της πολιτικής επιστήμης, συνδυάζει όμως μεθόδους, υποθέσεις και συμπεράσματα από τον χώρο της Ιστορίας, της κοινωνιολογίας, της κοινωνικής ανθρωπολογίας και της κοινωνικής ψυχολογίας.
Ο Νίκος Μαραντζίδης διδάσκει πολιτική επιστήμη στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας.
| Υπότιτλος | Προσφυγιά, κατοχή και εμφύλιος: Εθνοτική ταυτότητα και πολιτική συμπεριφορά στους τουρκόφωνους ελληνορθόδοξους του δυτικού κόσμο |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.3571 |
| Κατηγορίες | 9789605241315 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | Sep 1, 2001 |
| Publishers | Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 24χ17 |
| Year of Publication | 2001 |
| Book Pages | 328 σελ. |
| Writers | Μαραντζίδης, Νίκος Α. |
| ISBN | 978-960-524-131-5 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Στη σκιά του ΣτάλινΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €18.98 Τιμή Πώλησης €21.09 -
ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ
Μπούμ!Κωδικός προϊόντος: 309600Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €18.00 Τιμή Πώλησης €20.00 -
Οι δρόμοι του αρχαγγέλουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €54.00 Τιμή Πώλησης €60.00 -
Η ελευθέρωση των μορφώνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €17.10 Τιμή Πώλησης €19.00 -
Μαύρες τρύπεςΚωδικός προϊόντος: 249621Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €13.50 Τιμή Πώλησης €15.00 -
Η κριτική της μεταφυσικής στη νεότερη σκέψηΚωδικός προϊόντος: 179023Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €16.20 Τιμή Πώλησης €18.00 -
Η κατάκτηση του παρελθόντοςΚωδικός προϊόντος: 88362Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €32.40 Τιμή Πώλησης €36.00 -
Θέματα από την ιστορία των μαθηματικώνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.80 Τιμή Πώλησης €22.00 -
Καζαντζάκης: Η πολιτική του πνεύματος, Α'Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €20.70 Τιμή Πώλησης €23.00 -
Τι δεν μπορούν ακόμη να κάνουν οι υπολογιστέςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €20.70 Τιμή Πώλησης €23.00 -
Τα όνειρα του λόγουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.80 Τιμή Πώλησης €22.00 -
Αριθμητικές μέθοδοι και προγράμματα για μαθηματικούς υπολογισμούΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €24.30 Τιμή Πώλησης €27.00 -
Φαρμακευτικά προϊόντα φυσικής προελεύσεωςΚωδικός προϊόντος: 6159Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €28.80 Τιμή Πώλησης €32.00 -
Ανθρώπινη γνώσηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.35 Τιμή Πώλησης €21.50 -
Υφαντική και υφάντρες στο προϊστορικό ΑιγαίοΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €25.20 Τιμή Πώλησης €28.00 -
Γραπτός και προφορικός λόγος στην αρχαία ΕλλάδαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €17.10 Τιμή Πώλησης €19.00 -
Από τον Λέανδρο στον Λουκή ΛάραΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €20.70 Τιμή Πώλησης €23.00 -
Προφορικότητα και εγγραμματοσύνηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.30 Τιμή Πώλησης €17.00 -
Αρχαιολογικές αγωνίες στην Κρήτη του 19ου αιώναΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.30 Τιμή Πώλησης €17.00 -
Ο εγκέφαλος στο χρόνοΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €16.20 Τιμή Πώλησης €18.00 -
Η τέχνη της συντόμευσηςΚωδικός προϊόντος: 301727Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €18.00 Τιμή Πώλησης €20.00 -
Γραμματική της Αρχαίας Ελληνικής της Κλασικής ΠεριόδουΚωδικός προϊόντος: 298748Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €40.50 Τιμή Πώλησης €45.00 -
Όλα είναι χρόνοςΚωδικός προϊόντος: 298391Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €16.20 Τιμή Πώλησης €18.00 -
Όλα είναι στο μυαλό σουΚωδικός προϊόντος: 297755Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €16.20 Τιμή Πώλησης €18.00