Αυτή είναι μια αίθουσα ψυχοθεραπείας
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | €13.50 |
| Τιμή Πώλησης | €15.00 |
In stock
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.PS.01.0900 |
|---|---|
| Ημερομηνία Εκδοσης | Feb 1, 2020 |
| Publishers | Εκδόσεις 24 γράμματα |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 21χ14 |
| Year of Publication | 2020 |
| Book Pages | 212 σελ. |
| Writers | Σπυροπούλου, Δάφνη |
| ISBN | 978-618-5469-09-2 |
Ποια είναι η απόσταση που χωρίζει τους ψυχικά υγιείς από τους ψυχικά ασθενείς και πού επιτρέπεται να τοποθετήσει ένας ψυχοθεραπευτής τον εαυτό του;
Σε μια δουλειά που υποθέτει έλλειψη συμπτωμάτων, η Έλπη Χωματά περιγράφει πώς είναι να εκπαιδεύεσαι στο να προσφέρεις βοήθεια βιώνοντας συχνά η ίδια, "ανώδυνες παραλύσεις". Σε ένα παιχνίδι μεταξύ παρελθόντος και μέλλοντος, με πολλαπλές εναλλαγές ζωής και θανάτου αλλά και με παρεμβάσεις ξένων αλλά και γνωστών, αυτή η ιστορία είχε όλη την καλή διάθεση να εκτυλιχθεί γραμμικά και στερεοτυπικά και να σφραγιστεί στο τέλος με ένα ηθικό δίδαγμα.
Αυτό δεν είναι ένα βιβλίο που προσφέρει κάθαρση.
Αφήνει αντίθετα αναπάντητα ερωτήματα και ίσως αυτός τελικά, να ήταν ο σκοπός του.
Το βιβλίο αυτό περιγράφει την υφή της ψυχικής ασθένειας, πολύ μακριά από τα στερεότυπα που θέλουν τους ψυχικά ασθενείς ανθρώπους να είναι αντιπαραγωγικοί και απόστρατοι της κοινωνίας. Διηγείται την ιστορία μιας πετυχημένης γυναίκας που σε φάσεις δυσκολίας αντιμετωπίζει κι εκείνη το στίγμα αλλά και την "ανώδυνη στεναχώρια" της κατάθλιψης.
Θίγει ζητήματα όπως ο ρόλος των ψυχιατρείων, η τεχνητή παντοδυναμία των θεραπευτών, η ευκολία του να βγάζουν εκείνοι πορίσματα και να απλοποιούν τις δυνατότητες του ψυχισμού να επιβιώσει αλλά και το πόσο σημαντική είναι σε αυτή την επιβίωση η ίδια η φαντασία. Με διαφορετικές εκβάσεις, αυτό το βιβλίο κοροϊδεύει τις προγνώσεις και μπαινοβγαίνει σε μια αφήγηση ζωής, χωρίς εντέλει να καταλήγει σε μια συγκεκριμένη απόφαση.
Επιτρέπει έτσι στον αναγνώστη να κρατήσει ό,τι θέλει να κρατήσει.
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.PS.01.0900 |
|---|---|
| Ημερομηνία Εκδοσης | Feb 1, 2020 |
| Publishers | Εκδόσεις 24 γράμματα |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 21χ14 |
| Year of Publication | 2020 |
| Book Pages | 212 σελ. |
| Writers | Σπυροπούλου, Δάφνη |
| ISBN | 978-618-5469-09-2 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Άνθρωπος vs Τεχνητή ΝοημοσύνηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.30 Τιμή Πώλησης €17.00 -
Ο πραγματικός Anthony FauciΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €23.40 Τιμή Πώλησης €26.00 -
Ξεκλειδώνοντας το μυστήριο του θανάτουΚωδικός προϊόντος: 304061Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.40 Τιμή Πώλησης €16.00 -
10 φύλλα εξέτασης υποψήφιων κυνηγών. Νέο ερωτηματολόγιο με τις απαντήσειςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €16.20 Τιμή Πώλησης €18.00 -
Απαντήσεις στην τράπεζα θεμάτων για την ελληνική ιθαγένεια. Τόμος Α΄Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €46.80 Τιμή Πώλησης €52.00 -
1984Κωδικός προϊόντος: 253382Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.30 Τιμή Πώλησης €17.00 -
Η βιογραφία του στρατηγού Γεώργιου ΚαραϊσκάκηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €15.30 Τιμή Πώλησης €17.00 -
Απαντήσεις στην τράπεζα θεμάτων για την ελληνική ιθαγένεια. Τόμος Β΄Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €46.80 Τιμή Πώλησης €52.00 -
ΥπατίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €18.00 Τιμή Πώλησης €20.00 -
Ειδικότητα τεχνικός χειροποίητου κοσμήματος & σχεδιασμού κοσμήματος: Απαντήσεις στην τράπεζα θεμάτων του ΕΟΠΠΕΠΕκπτωση -5%Τιμή psarasbooks €20.80 Τιμή Πώλησης €22.00 -
Θύμησες ενός ιππότη του ΝαούΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €18.00 Τιμή Πώλησης €20.00 -
Το χρώμα στην κομμωτική τέχνηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.80 Τιμή Πώλησης €22.00 -
SiddharthaΚωδικός προϊόντος: 282579Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΤιμή psarasbooks €9.90 Τιμή Πώλησης €9.90 -
1821: Από τις πηγέςΚωδικός προϊόντος: 276359Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.80 Τιμή Πώλησης €22.00 -
Κίνηση του λεμφικού. Αποτοξίνωση. Σωστή ψυχολογίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.80 Τιμή Πώλησης €22.00 -
Εβδομαδιαίο ημερολόγιο καταγραφής διατροφήςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €10.80 Τιμή Πώλησης €12.00 -
Διετές ημερολόγιο καταγραφής παλμικής οξυμετρίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €10.80 Τιμή Πώλησης €12.00 -
Ετήσιο ημερολόγιο καταγραφής σακχαρώδους διαβήτηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €10.80 Τιμή Πώλησης €12.00 -
Διετές ημερολόγιο καταγραφής αρτηριακής πίεσηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €10.80 Τιμή Πώλησης €12.00 -
Ειδικότητα βοηθός νοσηλευτικής χειρουργείου: Απαντήσεις στην τράπεζα θεμάτων του ΕΟΠΠΕΠΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €16.20 Τιμή Πώλησης €18.00 -
Ειδικότητα στέλεχος διατροφής και διαιτολογίας: Απαντήσεις στην τράπεζα θεμάτων του ΕΟΠΠΕΠΚωδικός προϊόντος: 258031Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €16.20 Τιμή Πώλησης €18.00 -
Ειδικότητα στέλεχος οικονομίας και διοίκησης στον τομέα της ναυτιλίας: Απαντήσεις στην τράπεζα θεμάτων του ΕΟΠΠΕΠΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €17.10 Τιμή Πώλησης €19.00 -
Λατινικά Β΄ και Γ΄ λυκείουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.40 Τιμή Πώλησης €16.00 -
Ζωή είναι …Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.40 Τιμή Πώλησης €16.00