Απομυθοποίηση
Καταρρίπτοντας τον μύθο της θρησκείας
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | €23.95 |
| Τιμή Πώλησης | €26.61 |
In stock
| Υπότιτλος | Καταρρίπτοντας τον μύθο της θρησκείας |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.ME.01.0871 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | Dec 1, 2007 |
| Publishers | Βάνιας |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 24χ17 |
| Year of Publication | 2007 |
| Book Pages | 498 σελ. |
| Writers | Dennett, Daniel C., 1942- |
| ISBN | 978-960-288-198-9 |
Η θρησκεία έχει αναδείξει τα καλύτερα, αλλά και τα χειρότερα χαρακτηριστικά της ανθρώπινης φύσης, από τον αλτρουισμό και την αυτοθυσία ως τον φανατισμό και τη μισαλλοδοξία. Ωστόσο, μέχρι σήμερα, λίγα βιβλία προσπάθησαν να τη μελετήσουν από επιστημονική σκοπιά. Η "Απομυθοποίηση" αποτελεί μια τολμηρή και αναπόφευκτα προκλητική εξαίρεση. Με βάση δεδομένα από τον χώρο της βιολογίας, της ιστορίας και της ψυχολογίας, ο Dennett ρωτά: Είναι η θρησκεία ένα προϊόν τυφλών εξελικτικών ενστίκτων ή αποτελεί προϊόν ορθολογικής επιλογής; Είναι πραγματικά ο καλύτερος τρόπος να ζήσει κανείς μια ηθική ζωή; Είναι η θρησκεία καλή για τον άνθρωπο; Το βιβλίο αυτό δεν αποτελεί ένα αντιθρησκευτικό κήρυγμα, αλλά μια γενναία και ειλικρινή επιστημονική εξέταση, που τολμά να διαπεράσει το παραπέτασμα της ορθοδοξίας και της εξ αποκαλύψεως αλήθειας.
Πώς θα μπορούσε ένας επισκέπτης από τον πλανήτη Άρη να εξηγήσει την ανθρώπινη θρησκεία; Δεν θα μάθουμε ποτέ, αλλά υποθέτω πως το αποτέλεσμα θα ήταν περίπου σαν αυτό το ξεκάθαρο, διασκεδαστικό και εθιστικό βιβλίο του Daniel Dennett.
(Jared Diamond, Συγγραφέας του "Όπλα, Μικρόβια και Ατσάλι")
| Υπότιτλος | Καταρρίπτοντας τον μύθο της θρησκείας |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.ME.01.0871 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | Dec 1, 2007 |
| Publishers | Βάνιας |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 24χ17 |
| Year of Publication | 2007 |
| Book Pages | 498 σελ. |
| Writers | Dennett, Daniel C., 1942- |
| ISBN | 978-960-288-198-9 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Η ανατολική ομοσπονδίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €5.60 Τιμή Πώλησης €6.22 -
Ζηλωτικά πόλεως ΘεσσαλονίκηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.14 Τιμή Πώλησης €12.38 -
Ευρωπαϊκή ιστορία 1789-1945Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.00 Τιμή Πώλησης €15.55 -
Μεταφυσική πραγματεία [2ο χερι]Εκπτωση -84%Τιμή psarasbooks €1.00 Τιμή Πώλησης €6.22 -
Τα αρχαία ελληνικά της Γ΄ λυκείου σε 27 ενότητεςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €8.43 Τιμή Πώλησης €9.37 -
ΑναλογίεςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.25 Τιμή Πώλησης €12.50 -
Ιστορία βυζαντινού κράτουςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €21.09 Τιμή Πώλησης €23.43 -
Οι βαλκανικοί λαοί κατά τους μέσους χρόνους [2o χερι]Εκπτωση -72%Τιμή psarasbooks €3.00 Τιμή Πώλησης €10.88 -
Προστασία και εγγυήσειςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €7.04 Τιμή Πώλησης €7.82 -
Βιοεξουσία και πολιτείαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €9.84 Τιμή Πώλησης €10.93 -
Η αυτοκρατορία και οι Μεροβίγγειοι ΦράγκοιΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.45 Τιμή Πώλησης €12.72 -
Θουκυδίδη Περικλέους ΕπιτάφιοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €5.63 Τιμή Πώλησης €6.25 -
Η τέχνη του πολέμουΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks €9.00 Τιμή Πώλησης €10.60 -
Κατασκευάζοντας τη θρησκείαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.68 Τιμή Πώλησης €21.87 -
Από τον αρχαίο στον νεότερο πολυμερισμόΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €23.98 Τιμή Πώλησης €26.64 -
Επιτομή της τουρκικής γραμματείαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €8.42 Τιμή Πώλησης €9.36 -
Εθνοαρχαιολογικές αναζητήσεις στα Πομακοχώρια της ΡοδόπηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.68 Τιμή Πώλησης €21.87 -
Αγροτική και αστική οικονομία στο βυζαντινό κράτοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €8.39 Τιμή Πώλησης €9.32 -
Η κατάργηση του Σουλτανάτου και της Χαλιφείας στην ΤουρκίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €8.42 Τιμή Πώλησης €9.36 -
Χωρίς αγοράΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €8.42 Τιμή Πώλησης €9.36



