Άπαντα 5 Λυρικοί ποιητές 5
Άπαντα: Τέρπανδρος, Αλκμάν, Αρίων, Πιττακός, Βίας, Χ(ε)ίλων, Θαλής, Θαλήτας, Κλεόβουλος, Εχέμβροτος, Σακάδας, Ξάνθος, Στησίχορος
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | €19.98 |
| Τιμή Πώλησης | €22.20 |
In stock
| Υπότιτλος | Άπαντα: Τέρπανδρος, Αλκμάν, Αρίων, Πιττακός, Βίας, Χ(ε)ίλων, Θαλής, Θαλήτας, Κλεόβουλος, Εχέμβροτος, Σακάδας, Ξάνθος, Στησίχορος |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI-LI.02.0286 |
| Θεματική ταξινόμηση | Εισαγωγή, σχόλια: Φιλολογική Ομάδα Κάκτου. Περιλαμβάνεται το πρωτότυπο κείμενο. |
| Κατηγορίες | 9789603525929 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | Jan 1, 2001 |
| Publishers | Εκδόσεις Κάκτος |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 21χ13 |
| Year of Publication | 2001 |
| Book Pages | 381 σελ. |
| ISBN | 978-960-352-592-9 |
Στον τόμο αυτόν περιλαμβάνονται τα αποσπάσματα από το ποιητικό έργο του Αλκμάνα, ποιητή του 7ου αι. π.Χ., διαμορφωτή της χορικής λυρικής ποίησης. Τα αποσπάσματα από το πασίγνωστο παρθένιό του (άσμα προορισμένο να εκτελεστεί από χορό κοριτσιών κατά τη διάρκεια κάποιας εορτής) που αποτελεί το αρχαιότερο δείγμα χορικής ποίησης. Επίσης, περιλαμβάνονται τα αποσπάσματα του Στησίχορου, ποιητή του 7ου/6ου αι. π.Χ., ο οποίος θεωρείται συνδετικός κρίκος ανάμεσα στην επική και τη λυρική ποίηση, καθώς πραγματεύτηκε επικά μυθικά θέματα με λυρικό τρόπο. Τέλος περιλαμβάνονται τα αποσπάσματα ελασσόνων λυρικών ποιητών όπως του Τέρπανδρου, του Αρίωνα, του Πιττακού, του Βίαντα, του Χείλωνα, του Θαλή, του Θαλήτα, του Κλεόβουλου, του Εχέμβροτου, του Σακάδα και του Ξάνθου.
| Υπότιτλος | Άπαντα: Τέρπανδρος, Αλκμάν, Αρίων, Πιττακός, Βίας, Χ(ε)ίλων, Θαλής, Θαλήτας, Κλεόβουλος, Εχέμβροτος, Σακάδας, Ξάνθος, Στησίχορος |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI-LI.02.0286 |
| Θεματική ταξινόμηση | Εισαγωγή, σχόλια: Φιλολογική Ομάδα Κάκτου. Περιλαμβάνεται το πρωτότυπο κείμενο. |
| Κατηγορίες | 9789603525929 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | Jan 1, 2001 |
| Publishers | Εκδόσεις Κάκτος |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 21χ13 |
| Year of Publication | 2001 |
| Book Pages | 381 σελ. |
| ISBN | 978-960-352-592-9 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
ΙλιάδαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €17.01 Τιμή Πώλησης €18.90 -
Η γέννηση της τραγωδίαςΚωδικός προϊόντος: 308636Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.45 Τιμή Πώλησης €12.72 -
ΠλάτωνΚωδικός προϊόντος: 98704Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €23.00 Τιμή Πώλησης €25.56 -
Άπαντα 6 Πλωτίνος ΕννεάδεςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €30.96 Τιμή Πώλησης €34.40 -
Άπαντα 3 ΠοσειδώνιοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €17.91 Τιμή Πώλησης €19.90 -
Άπαντα 1 ΠοσειδώνιοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.98 Τιμή Πώλησης €22.20 -
Άπαντα 20 ΠροσωκρατικοίΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €13.95 Τιμή Πώλησης €15.50 -
Άπαντα 19 ΠροσωκρατικοίΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €16.92 Τιμή Πώλησης €18.80 -
Άπαντα 16 ΠροσωκρατικοίΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €12.96 Τιμή Πώλησης €14.40 -
Άπαντα 15 ΠροσωκρατικοίΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.97 Τιμή Πώλησης €13.30 -
Άπαντα 9 ΦίλωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €17.91 Τιμή Πώλησης €19.90 -
Άπαντα 37 ΠρόκλοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €22.95 Τιμή Πώλησης €25.50 -
Άπαντα 36 ΠρόκλοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €20.97 Τιμή Πώλησης €23.30 -
Άπαντα 31 ΠρόκλοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.94 Τιμή Πώλησης €16.60 -
Άπαντα 23 ΠρόκλοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.98 Τιμή Πώλησης €22.20 -
Άπαντα 15 ΠρόκλοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.98 Τιμή Πώλησης €22.20 -
Άπαντα 8 ΠρόκλοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.98 Τιμή Πώλησης €22.20 -
Άπαντα 7 ΠρόκλοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €12.96 Τιμή Πώλησης €14.40 -
Άπαντα 31 ΓαληνόςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €18.99 Τιμή Πώλησης €21.10 -
Άπαντα 29 ΓαληνόςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €18.99 Τιμή Πώλησης €21.10 -
Άπαντα 23 ΓαληνόςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €17.91 Τιμή Πώλησης €19.90 -
Άπαντα 7 ΑππιανόςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.97 Τιμή Πώλησης €13.30 -
Άπαντα 12 Ανθολογία Ελληνική 12Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.98 Τιμή Πώλησης €22.20 -
Άπαντα 11 Ανθολογία Ελληνική 11Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.98 Τιμή Πώλησης €22.20