Αντρέι Ταρκόφσκι: Ο μεταφυσικός του κινηματογράφου
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | €11.45 |
| Τιμή Πώλησης | €12.72 |
In stock
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.LI.01.3851 |
|---|---|
| Publishers | Εκδόσεις Δρόμων |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 21x14 |
| Year of Publication | 2021 |
| Book Pages | 140 σελ. |
| Writers | Κωνσταντέλλου, Λένα |
| ISBN | 978-960-694-476-5 |
Τον Δεκέμβρη του 2021 συμπληρώνονται τριάντα πέντε χρόνια από τον θάνατο του μεγάλου Ρώσου σκηνοθέτη Αντρέι Ταρκόφσκι. Παρόλο, ότι δεν πρόλαβε να σκηνοθετήσει παρά επτά ταινίες και 2 φιλμ μικρού μήκους, η αγάπη του για την ζωή, η βαθιά του θρησκευτικότητα, η προσήλωσή του σε απόλυτα μεγέθη όπως η τέχνη ή ο Θεός, για τον Ταρκόφσκι αυτά τα δύο κάποιες φορές συμπίπτουν, τον καθιέρωσαν στις συνειδήσεις του κινηματογραφόφιλου κοινού σαν μεγάλο δημιουργό. Πολλοί έχουν μιλήσει για την ποιητικότητα της εικόνας του. Η αμεσότητα της επικοινωνίας της εικόνας αυτής με τον θεατή χωρίς εγκεφαλικές διαμεσολαβήσεις, ώθησαν κάποιους Ευρωπαίους να θεωρήσουν, ότι η μέθοδός του είναι επηρεασμένη από την φιλοσοφία του Πλωτίνου, ενώ η ιδιαίτερη σχέση του με την τριπλή διάσταση (παρόν, παρελθόν, μέλλον) του χρόνου καθώς και η αναβίωση της ανάμνησης μέσω της κινηματογραφικής μνήμης, που κατά την έκφρασή του σμιλεύει τον χρόνο (βλ. και ομώνυμο βιβλίο του), μας θυμίζει τις σκέψεις του Ιερού Αυγουστίνου σχετικά με τον χρόνο ως εσωτερικό βίωμα. Έτσι αθέλητα στον χαρακτηρισμό ποιητής που του αποδόθηκε παλιότερα θεωρήσαμε αναγκαίο να προσθέσουμε εκείνον του μεταφυσικού της έβδομης τέχνης.
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.LI.01.3851 |
|---|---|
| Publishers | Εκδόσεις Δρόμων |
| Cover | Μαλακό εξώφυλλο |
| Book Dimensions | 21x14 |
| Year of Publication | 2021 |
| Book Pages | 140 σελ. |
| Writers | Κωνσταντέλλου, Λένα |
| ISBN | 978-960-694-476-5 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Τζάνις ΤζόπλινΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €9.00 Τιμή Πώλησης €10.00 -
Η Νέα ΑσκητικήΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.31 Τιμή Πώλησης €15.90 -
Ιστορία Ελληνικού ΝαυτικούΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €38.16 Τιμή Πώλησης €42.40 -
Τα μυστικά των μάγωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €42.93 Τιμή Πώλησης €47.70 -
ΜανδραγόραςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €16.28 Τιμή Πώλησης €18.09 -
Τηλεπαθητικές και μαντικές ικανότητες των ζώωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €22.90 Τιμή Πώλησης €25.44 -
ΒοτανοθεραπείεςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €13.37 Τιμή Πώλησης €14.85 -
Γνώση και συνείδησηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €11.45 Τιμή Πώλησης €12.72 -
Εγκυκλοπαιδικό λεξικό παραψυχολογίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €61.06 Τιμή Πώλησης €67.84 -
ΌνειραΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €17.25 Τιμή Πώλησης €19.17 -
ΑπομνημονεύματαΤιμή psarasbooks €14.90 Τιμή Πώλησης €14.90 -
Η προσευχήΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €13.42 Τιμή Πώλησης €14.91 -
ΧειρομαντείαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €45.79 Τιμή Πώλησης €50.88 -
Ο ναός του Σολομώντος και ο μινωικός άβακαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €13.42 Τιμή Πώλησης €14.91 -
Θεραπευτικά και αφροδισιακά βόταναΤιμή psarasbooks €31.80 Τιμή Πώλησης €31.80 -
Το πέταγμα του ΔαίδαλουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.08 Τιμή Πώλησης €21.20 -
Το ευαγγέλιοΚωδικός προϊόντος: 297508Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €13.36 Τιμή Πώλησης €14.84 -
Μαθήματα ζωής από τη μελέτη θανάτουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €19.08 Τιμή Πώλησης €21.20 -
Φιλοσοφική μυσταγωγίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €9.54 Τιμή Πώλησης €10.60 -
ΜανδραγόραςΚωδικός προϊόντος: 277793Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €9.54 Τιμή Πώλησης €10.60 -
Η εσωτερική διδασκαλία του ΠλάτωναΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €14.31 Τιμή Πώλησης €15.90 -
Άπειρο και πεπερασμένοΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €13.36 Τιμή Πώλησης €14.84 -
Ταρό. Η Μεγάλη ΑρκάναΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €30.53 Τιμή Πώλησης €33.92 -
Η κενότητα ως πληρότηταΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks €9.54 Τιμή Πώλησης €10.60