Το βιβλίο των νεκρών
Ο Πάπυρος Άνι 1240 π.Χ.
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | 13,36 € |
| Τιμή Πώλησης | 14,84 € |
Διαθέσιμο
| Υπότιτλος | Ο Πάπυρος Άνι 1240 π.Χ. |
|---|---|
| Εκδοτες | Εκδόσεις Δίον |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 21x14 |
| Ετος Εκδοσης | 2025 |
| Σελιδες Βιβλίου | 170 σελ. |
| Συγγραφεις | Budge, Wallis E.A. |
| ISBN | 978-618-5736-58-3 |
ΜΗΝΑΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ Ιουν-25
Το Βιβλίο των Νεκρών αποτελεί άλλη μια απόδειξη ότι ο θαυμαστός λαός των Αιγυπτίων, εδώ και περισσότερο από πέντε χιλιάδες χρόνια παραδεχόταν την ανάσταση ενός πνευματικού σώματος και την αθανασία της ψυχής.
Το Βιβλίο των Νεκρών» αποτελείται από διάφορα θρησκευτικά κείμενα, συνθέσεις και συλλογές των αρχαίων Αιγυπτίων, που βρέθηκαν γραμμένα συχνά πάνω σε φέρετρα, τάφους, ακόμα και διπλωμένα μέσα στα υφάσματα που τύλιγαν τις μούμιες. Αυτές οι συνθέσεις-συλλογές στο σύνολο τους αριθμούν γύρω στις 200 περίπου, που είναι μαγικές επικλήσεις και γητιές που βοηθούσαν τους νεκρούς κατά την είσοδο τους στην αιωνιότητα. Η κηδεία του νεκρού σώματος και η τοποθέτηση του μέσα στον τάφο, συνοδευόταν από διάφορα συμβολικού χαρακτήρα τελετουργικά. Ιερείς, συγγενείς και φίλοι έψαλλαν ύμνους και προσευχές σχετικά με την μετά θάνατο ζωή του νεκρού.
Αυτό που είναι σήμερα γνωστό ως «Βιβλίο των Νεκρών», ήταν το «Ρέου-νου-περτ-εμ-χρου» των Αιγυπτίων που μεταφράζεται «Τα Κεφάλαια της προσέλευσης από την ημέρα», που γράφονταν πάνω σε πάπυρους με εντολή των νεκρών, πριν από τον θάνατο τους.
| Υπότιτλος | Ο Πάπυρος Άνι 1240 π.Χ. |
|---|---|
| Εκδοτες | Εκδόσεις Δίον |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 21x14 |
| Ετος Εκδοσης | 2025 |
| Σελιδες Βιβλίου | 170 σελ. |
| Συγγραφεις | Budge, Wallis E.A. |
| ISBN | 978-618-5736-58-3 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ
Τα μηνύματα του τριγώνου : Εγχειρίδιο για κάρτες ταρώΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 23,85 € Τιμή Πώλησης 26,50 € -
ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ
Liber Tertius Βιβλίο Τρίτο Απόκρυφης ΦιλοσοφίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,17 € Τιμή Πώλησης 19,08 € -
ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ
Liber Secundus Βιβλίο Δεύτερο Απόκρυφης ΦιλοσοφίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,17 € Τιμή Πώλησης 19,08 € -
ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ
Liber Primus Βιβλίο Πρώτο Απόκρυφης ΦιλοσοφίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,17 € Τιμή Πώλησης 19,08 € -
ΜετενσάρκωσηΕκπτωση -31%Τιμή psarasbooks 6,60 € Τιμή Πώλησης 9,54 € -
Ψυχολογική αστρολογίαΕκπτωση -30%Τιμή psarasbooks 14,80 € Τιμή Πώλησης 21,20 € -
Ει καλώς είρηται το Λάθε βιώσαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,08 € Τιμή Πώλησης 21,20 € -
Ο μύθος του ΗρόςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,08 € Τιμή Πώλησης 21,20 € -
Ο μύθος του ΘεσπέσιουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 23,85 € Τιμή Πώλησης 26,50 € -
Σχέσεις...Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,31 € Τιμή Πώλησης 15,90 € -
Η υπόγεια ΑίγυπτοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,13 € Τιμή Πώλησης 20,14 € -
Απόκρυφος Ιατροσοφία: 2 Φαρμακοσοφία ΒοτανολογίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 33,39 € Τιμή Πώλησης 37,10 € -
Τεκτονικαί μελέταιΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,31 € Τιμή Πώλησης 15,90 € -
Κουνταλίνι. Το ιερόν πυρΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 13,36 € Τιμή Πώλησης 14,84 € -
Το βάθος του τεκτονισμούΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,31 € Τιμή Πώλησης 15,90 € -
Τεκτονικές ομιλίες 1904-1933Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 22,90 € Τιμή Πώλησης 25,44 € -
Τα αρχαία καθήκοντα LandmarksΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,17 € Τιμή Πώλησης 19,08 € -
Καρμική αστρολογίαΕκπτωση -30%Τιμή psarasbooks 11,10 € Τιμή Πώλησης 15,90 € -
Οι τρεις συμβολικοί βαθμοίΕκπτωση -30%Τιμή psarasbooks 11,20 € Τιμή Πώλησης 16,00 € -
Δια την κατάρτισίν του μαθητού τέκτονοςΕκπτωση -30%Τιμή psarasbooks 14,80 € Τιμή Πώλησης 21,20 € -
Το υπέρτατο μυστικό του κόσμουΕκπτωση -31%Τιμή psarasbooks 6,60 € Τιμή Πώλησης 9,54 € -
Το βιβλίον του ΕνώχΕκπτωση -30%Τιμή psarasbooks 11,10 € Τιμή Πώλησης 15,90 € -
Η μυσταγωγία εις την αρχαίαν ΑίγυπτονΕκπτωση -30%Τιμή psarasbooks 13,30 € Τιμή Πώλησης 19,08 €
