Τα αρχαία καθήκοντα Landmarks
The Landmarks of Freemasonry
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | 17,17 € |
| Τιμή Πώλησης | 19,08 € |
Διαθέσιμο
| Υπότιτλος | The Landmarks of Freemasonry |
|---|---|
| Ημερομηνία Εκδοσης | 2 Απρ 2024 |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Δίον |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 21x14 |
| Ετος Εκδοσης | 2024 |
| Σελιδες Βιβλίου | 170 σελ. |
| Συγγραφεις | Διμελής, Κωνσταντίνος |
| ISBN | 978-618-5736-35-4 |
ΜΗΝΑΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ Απρ-24
Οι αρχές του νεωτέρου Ελευθεροτεκτονισμού ανεβαίνουν στο έτος 1717, τότε που, καθώς οι διάφοροι ιστοριογράφοι μας ιστορούν, οι 4 γνωστές Στοές του Λονδίνου απεφάσισαν να συγκροτήσουν Μεγάλη Στοά, να παραμείνουν πιστές στο πνεύμα και στις παραδόσεις της αρχαίας Αδελφότητας των εργατών της Μεγάλης Τέχνης και να υποκαταστήσουν σχεδόν τον εργατικό Τεκτονισμό με τον θεωρητικό, αυτόν που έχομε μέχρι σήμερα. Δεν θέλομε βέβαια να πούμε ότι πριν από το 1717 δεν υπήρχε θεωρητικός Τεκτονισμός, αν όχι βέβαια με τη σημερινή του μορφή, αλλά οπωσδήποτε με έναν της ίδιας δομής κεντρικό πυρήνα, αφού ήδη από το 1356 έχομε γραπτές ιστορικές ενδείξεις για τη λειτουργία της θεωρητικής Στοάς «Παραδοχή», που ήταν παράρτημα της Εταιρείας του Λονδίνου και δεχόταν ως μέλη της μόνο αποδεδεγμένους Τέκτονες, αλλά θεωρούμε ιστορικά χρήσιμο να τονίσουμε, ότι σάρκα και οστά και ακριβή ιστορικό προσανατολισμό παίρνει ο σύγχρονος Τεκτονισμός από την 24ην ημέρα του Ιουνίου, εορτή του Αγίου Ιωάννου του Βαπτιστού, το έτος 1717.
''ΤΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΕΚΤΟΝΟΣ ΕΞΗΝΕΓΜΕΝΑ ΕΚ ΤΩΝ ΑΡΧΕΙΩΝ ΤΩΝ ΠΕΡΑ ΤΩΝ ΘΑΛΑΣΣΩΝ ΣΤΟΩΝ & ΤΩΝ ΕΝ ΑΓΓΛΙΑ, ΣΚΩΤΙΑ & ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΤΟΙΟΥΤΩΝ ΠΡΟΣ ΧΡΗΣΙΝ ΤΩΝ ΣΤΟΩΝ ΤΟΥ ΛΟΝΔΙΝΟΥ. ΛΟΝΔΙΝΟΝ ΣΩΤΗΡΙΟΝ ΕΤΟΣ 1725. ΤΕΚΤ. ΕΤΟΣ 5723''. ΚΕΙΜΕΝΟ & ΕΠΕΞΗΓΗΜΑΤΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ, ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ 1) ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ & ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ 2) ΠΕΡΙ ΑΝΩΤΕΡΑΣ & ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ 3) ΠΕΡΙ ΣΤΟΩΝ 4) ΠΕΡΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΩΝ, ΕΠΟΠΤΩΝ, ΕΤΑΙΡΩΝ & ΜΑΘΗΤΩΝ 4) ΠΕΡΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΤΩΝ ΤΕΚΤΟΝΩΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑΝ 5) ΠΕΡΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ: Α) ΌΤΑΝ Η ΣΤΟΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΟΤΗΜΕΝΗ Β) ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟΝ ΤΗΣ ΣΤΟΑΣ, ΑΛΛΑ ΠΡΟ ΤΗΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΩΣ ΤΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ Γ) ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΔΕΛΦΟΙ ΣΥΝΑΝΤΩΝΤΑΙ, ΜΗ ΠΑΡΟΝΤΟΣ ΟΥΔΕΝΟΣ ΑΜΥΗΤΟΥ, ΑΛΛ' ΕΚΤΟΣ ΣΤΟΑΣ Δ) ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΑΜΥΗΤΩΝ Ε) ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΟΙΚΙΑΚΟΥ & ΓΕΙΤΟΝΙΚΟΥ ΣΑΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΣΤ) ΈΝΑΝΤΙ ΞΕΝΟΥ ΑΔΕΛΦΟΥ, ΓΕΝΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ.
| Υπότιτλος | The Landmarks of Freemasonry |
|---|---|
| Ημερομηνία Εκδοσης | 2 Απρ 2024 |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Δίον |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 21x14 |
| Ετος Εκδοσης | 2024 |
| Σελιδες Βιβλίου | 170 σελ. |
| Συγγραφεις | Διμελής, Κωνσταντίνος |
| ISBN | 978-618-5736-35-4 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Κουνταλίνι. Το ιερόν πυρΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 13,36 € Τιμή Πώλησης 14,84 € -
Τα μυστήρια της ζωής και του θανάτουΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 10,40 € Τιμή Πώλησης 13,00 € -
Όνειρα και οράματαΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 10,40 € Τιμή Πώλησης 13,00 € -
Περί αρμονίαςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 11,20 € Τιμή Πώλησης 14,00 € -
Κουνταλίνι Το Ιερόν ΠυρΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 13,36 € Τιμή Πώλησης 14,84 € -
Ο αυτοκράτωρ Ιουλιανός και οι μυήσεις τουΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 11,20 € Τιμή Πώλησης 14,00 € -
Τα αρχαία καθήκοντα LandmarksΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,17 € Τιμή Πώλησης 19,08 € -
ΠεντάκτινοςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 11,20 € Τιμή Πώλησης 14,00 € -
Οι επτά λέξειςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 12,80 € Τιμή Πώλησης 16,00 € -
Οι νόμοι της δημιουργίαςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 12,80 € Τιμή Πώλησης 16,00 € -
Ο Ήφαιστος και τα μυστήρια του πυρόςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 13,60 € Τιμή Πώλησης 17,00 € -
ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ
Τα μηνύματα του τριγώνου : Εγχειρίδιο για κάρτες ταρώΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 23,85 € Τιμή Πώλησης 26,50 € -
ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ
Liber Tertius Βιβλίο Τρίτο Απόκρυφης ΦιλοσοφίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,17 € Τιμή Πώλησης 19,08 € -
ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ
Liber Secundus Βιβλίο Δεύτερο Απόκρυφης ΦιλοσοφίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,17 € Τιμή Πώλησης 19,08 € -
ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ
Liber Primus Βιβλίο Πρώτο Απόκρυφης ΦιλοσοφίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,17 € Τιμή Πώλησης 19,08 € -
ΜετενσάρκωσηΕκπτωση -31%Τιμή psarasbooks 6,60 € Τιμή Πώλησης 9,54 € -
Ψυχολογική αστρολογίαΕκπτωση -30%Τιμή psarasbooks 14,80 € Τιμή Πώλησης 21,20 € -
Ει καλώς είρηται το Λάθε βιώσαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,08 € Τιμή Πώλησης 21,20 € -
Ο μύθος του ΗρόςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,08 € Τιμή Πώλησης 21,20 € -
Ο μύθος του ΘεσπέσιουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 23,85 € Τιμή Πώλησης 26,50 € -
Σχέσεις...Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,31 € Τιμή Πώλησης 15,90 € -
Η υπόγεια ΑίγυπτοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,13 € Τιμή Πώλησης 20,14 € -
Απόκρυφος Ιατροσοφία: 2 Φαρμακοσοφία ΒοτανολογίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 33,39 € Τιμή Πώλησης 37,10 €
