Ένας Αμερικανός στρατιώτης υπό την ελληνική σημαία 1912 - 13
Τα απομνημονεύματα ενός φιλέλληνα εθελοντή από την πολιορκία του Μπιζανίου, και την Ελλάδα των Βαλκανικών Πολέμων
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | 15,30 € |
| Τιμή Πώλησης | 17,00 € |
Διαθέσιμο
| Υπότιτλος | Τα απομνημονεύματα ενός φιλέλληνα εθελοντή από την πολιορκία του Μπιζανίου, και την Ελλάδα των Βαλκανικών Πολέμων |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.1509 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | 1 Ιουν 2012 |
| Εκδοτες | Eurobooks |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 23χ15 |
| Ετος Εκδοσης | 2012 |
| Σελιδες Βιβλίου | 232 σελ. |
| Συγγραφεις | Hutchison, Thomas S. |
| ISBN | 978-960-9431-25-5 |
Φθινόπωρο 1912. Ο Βαλκανικός Πόλεμος, που ξέσπασε στις 5 Οκτωβρίου 1912, βρίσκεται σε εξέλιξη. Το Ελληνικό έθνος βρίσκεται σε πρωτοφανή έξαρση και πολλοί Έλληνες ομογενείς από όλο τον κόσμο αφήνουν τις εργασίες τους και σπεύδουν να επιστρέψουν στην πατρίδα για να λάβουν μέρος στην μεγάλη εξόρμηση
Στο λιμάνι του Μανχάταν βρίσκεται ο Ταξίαρχος της Εθνοφρουράς του Τενεσσύ Τόμας Χάτσισον, βετεράνος του Ισπανο-Αμερικανικού πολέμου και δραστήριο στέλεχος του κόμματος του Θεοδώρου Ρούσβελτ.
Ο παλμός και ο ενθουσιασμός των Ελλήνων που συνωστίζονται στην προκυμαία για να επιβιβασθούν στα πλοία που θα τους μεταφέρουν στην πατρίδα τον συμπαρασύρει και αποφασίζει να ανεβεί και αυτός.
Καταφθάνει στην Πάτρα όπου γνωρίζεται με επιφανείς και απλούς Έλληνες της εποχής. Από εκεί μεταφέρεται στην Αθήνα όπου συναντάει τον Ελευθέριο Βενιζέλο και κατατάσσεται στην θρυλική Λεγεώνα των Γαριβαλδινών. Μαζί με άλλους Έλληνες της Αμερικής και Ευρωπαίους εθελοντές αναχωρούν για το μέτωπο της Ηπείρου, Αθήνα – Πάτρα - Πρέβεζα και από εκεί στο Φουάτ Μπέη όπου ξεκινάει η πολιορκία του Μπιζανίου. Ο Χάτσισον θα τραυματιστεί στην προσπάθεια του να βοηθήσει έναν τραυματία Έλληνα κατά την προσπάθεια καταλήψεως του φρουρίου.
Επιστρέφοντας στην Αμερική ο Χάτσισον θα τιμηθεί από τους Έλληνες ομογενείς και θα καταγράψει όσα είδε και έζησε τους μήνες της παραμονής του στο Βασίλειο της Ελλάδας. Παρατηρητικός και ακριβής, με ζωντανή και απλή γλώσσα περιγράφει τα μέρη από όπου πέρασε και την γνωριμία του με τους Έλληνες στρατιώτες και τους απλούς πολίτες.
Το βιβλίο του που κυκλοφορεί για πρώτη φορά στην Ελληνική γλώσσα αποτελεί ένα ανεκτίμητο ντοκουμέντο και μια πρωτογενή πηγή για τους πολέμους του 1912-13.
Το έργο εκδόθηκε το 1913 στην Αμερική.
| Υπότιτλος | Τα απομνημονεύματα ενός φιλέλληνα εθελοντή από την πολιορκία του Μπιζανίου, και την Ελλάδα των Βαλκανικών Πολέμων |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.1509 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | 1 Ιουν 2012 |
| Εκδοτες | Eurobooks |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 23χ15 |
| Ετος Εκδοσης | 2012 |
| Σελιδες Βιβλίου | 232 σελ. |
| Συγγραφεις | Hutchison, Thomas S. |
| ISBN | 978-960-9431-25-5 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Bushcraft 101Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,00 € Τιμή Πώλησης 20,00 € -
Ο πρώτος και ο έσχατος 1939-1945Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 22,50 € Τιμή Πώλησης 25,00 € -
Ο ουλαμός του Αφιόν ΚαραχισάρΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 9,90 € Τιμή Πώλησης 11,00 € -
Το πλήρες Krav MagaΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 21,60 € Τιμή Πώλησης 24,00 € -
100 θανάσιμες δεξιότητες 2Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,00 € Τιμή Πώλησης 20,00 € -
Σιδερένια φέρετραΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 25,20 € Τιμή Πώλησης 28,00 € -
100 θανάσιμες δεξιότητεςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,00 € Τιμή Πώλησης 20,00 € -
Σαμουράι!Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 22,50 € Τιμή Πώλησης 25,00 € -
"KUBARK", Εγχειρίδιο ανακριτικής και αντικατασκοπείαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 13,50 € Τιμή Πώλησης 15,00 € -
Δεκέμβριος 1944Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 10,80 € Τιμή Πώλησης 12,00 € -
Το βιβλίο των 5 δαχτυλιδιώνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 10,80 € Τιμή Πώλησης 12,00 € -
Περί ανταρτοπολέμουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 10,80 € Τιμή Πώλησης 12,00 € -
Εγχειρίδιο κατασκοπείας και ανταρτοπόλεμουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 13,50 € Τιμή Πώλησης 15,00 € -
Στην υπηρεσία του IRAΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,10 € Τιμή Πώλησης 19,00 € -
Η πολιορκία του ΑλκαζάρΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 20,70 € Τιμή Πώλησης 23,00 € -
Η επιχειρησιακή χρήση της καραμπίναςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,10 € Τιμή Πώλησης 19,00 € -
Εγχειρίδιο επιβίωσης ειδικών δυνάμεωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,80 € Τιμή Πώλησης 22,00 € -
Αντιμετωπίζοντας τη βίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,00 € Τιμή Πώλησης 20,00 € -
Φτερά αετούΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 27,00 € Τιμή Πώλησης 30,00 € -
Βασικός οδηγός για την ασφάλεια του σπιτιού σαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 8,91 € Τιμή Πώλησης 9,90 € -
Η φρουρά του διαβόλουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 21,60 € Τιμή Πώλησης 24,00 € -
150 ερωτήσεις για έναν αντάρτηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 9,90 € Τιμή Πώλησης 11,00 €