Θεραπεία για τις δημοκρατίες που πεθαίνουν
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | 16,22 € |
| Τιμή Πώλησης | 18,02 € |
Διαθέσιμο
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.1946 |
|---|---|
| Ημερομηνία Εκδοσης | 1 Μαρ 2019 |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Κάκτος |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Ετος Εκδοσης | 2019 |
| Σελιδες Βιβλίου | 260 σελ. |
| Συγγραφεις | Στάθης, Θεόδωρος Χ. |
| ISBN | 978-960-382-370-4 |
Η παγκόσμια οικονομική κρίση και η προκλητικά άδικη κατανομή του πλούτου έφεραν στην επιφάνεια την πραγματική κρίση, που είναι πολιτική. Στο στόχαστρο των ειδικών μπήκαν οι δημοκρατίες ανά την υφήλιο, οι οποίες φέρονται να δυσλειτουργούν και να εξελίσσονται όλο και περισσότερο σε καθαρόαιμα απολυταρχικά πολιτεύματα.
"Oι δημοκρατίες πεθαίνουν;" ή "Πώς οι δημοκρατίες πεθαίνουν" αποτελούν τίτλους σοβαρών εκδόσεων. Αυτή η κατάσταση έχει αναζωπυρώσει το ενδιαφέρον των πολιτών ανά την υφήλιο για την αρχαία αθηναϊκή δημοκρατία και όλο και περισσότερες εκδόσεις αναφέρονται σήμερα σε αυτή, χωρίς όμως να προτείνουν λειτουργικές λύσεις για το σήμερα, με αποτέλεσμα να απορρίπτεται και αυτή η μορφή της άμεσης δημοκρατίας όχι μόνο από τους εχθρούς της δημοκρατίας αλλά και από καλοπροαίρετες προσωπικότητες κύρους ως μία ουτοπία για τα σημερινά δεδομένα.
Η δεύτερη έκδοση του βιβλίου "Αναζητώντας πρότυπο δημοκρατίας για το σήμερα" είναι εμπλουτισμένη με συγκεκριμένα αλλά σημαντικά συμπεράσματα καθώς και με μια συνταγή για τη θεραπεία των "σύγχρονων" δημοκρατιών που πάσχουν από έλλειψη δημοκρατίας και λόγω αυτής της έλλειψης, κατά γενική ομολογία των ειδικών, αργοπεθαίνουν και εξελίσσονται τελικά σε κανονικά απολυταρχικά συστήματα διακυβέρνησης χωρίς τις "δημοκρατικές" μάσκες που φορούν σήμερα. Για το λόγο αυτό, το βιβλίο βαπτίζεται και με νέο τίτλο: "Θεραπεία για τις δημοκρατίες που πεθαίνουν".
Η "Θεραπεία για τις δημοκρατίες που πεθαίνουν" παρακάμπτει λειτουργικές δυσκολίες της αρχαίας αθηναϊκής δημοκρατίας και για πρώτη φορά σε παγκόσμιο επίπεδο τεκμηριώνει λειτουργική λύση για ένα πραγματικά δημοκρατικό πολίτευμα.
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.1946 |
|---|---|
| Ημερομηνία Εκδοσης | 1 Μαρ 2019 |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Κάκτος |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Ετος Εκδοσης | 2019 |
| Σελιδες Βιβλίου | 260 σελ. |
| Συγγραφεις | Στάθης, Θεόδωρος Χ. |
| ISBN | 978-960-382-370-4 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Δούρειος ίππος της δημοκρατίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 23,85 € Τιμή Πώλησης 26,50 € -
Αναζητώντας πρότυπο δημοκρατίας για το σήμεραΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 16,22 € Τιμή Πώλησης 18,02 € -
Δούρειος ίππος της δημοκρατίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 16,22 € Τιμή Πώλησης 18,02 € -
ΙλιάδαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,01 € Τιμή Πώλησης 18,90 € -
Η γέννηση της τραγωδίαςΚωδικός προϊόντος: 308636Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 11,45 € Τιμή Πώλησης 12,72 € -
ΠλάτωνΚωδικός προϊόντος: 98704Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 23,00 € Τιμή Πώλησης 25,56 € -
Άπαντα 6 Πλωτίνος ΕννεάδεςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 30,96 € Τιμή Πώλησης 34,40 € -
Άπαντα 3 ΠοσειδώνιοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,91 € Τιμή Πώλησης 19,90 € -
Άπαντα 1 ΠοσειδώνιοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,98 € Τιμή Πώλησης 22,20 € -
Άπαντα 20 ΠροσωκρατικοίΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 13,95 € Τιμή Πώλησης 15,50 € -
Άπαντα 19 ΠροσωκρατικοίΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 16,92 € Τιμή Πώλησης 18,80 € -
Άπαντα 16 ΠροσωκρατικοίΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,96 € Τιμή Πώλησης 14,40 € -
Άπαντα 15 ΠροσωκρατικοίΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 11,97 € Τιμή Πώλησης 13,30 € -
Άπαντα 9 ΦίλωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,91 € Τιμή Πώλησης 19,90 € -
Άπαντα 37 ΠρόκλοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 22,95 € Τιμή Πώλησης 25,50 € -
Άπαντα 36 ΠρόκλοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 20,97 € Τιμή Πώλησης 23,30 € -
Άπαντα 31 ΠρόκλοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,94 € Τιμή Πώλησης 16,60 € -
Άπαντα 23 ΠρόκλοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,98 € Τιμή Πώλησης 22,20 € -
Άπαντα 15 ΠρόκλοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,98 € Τιμή Πώλησης 22,20 € -
Άπαντα 8 ΠρόκλοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,98 € Τιμή Πώλησης 22,20 € -
Άπαντα 7 ΠρόκλοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,96 € Τιμή Πώλησης 14,40 € -
Άπαντα 31 ΓαληνόςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,99 € Τιμή Πώλησης 21,10 € -
Άπαντα 29 ΓαληνόςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,99 € Τιμή Πώλησης 21,10 € -
Άπαντα 23 ΓαληνόςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,91 € Τιμή Πώλησης 19,90 €