Τα φυσικά φαινόμενα και η επιστημονική ερμηνεία τους 1
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | 63,00 € |
| Τιμή Πώλησης | 70,00 € |
Διαθέσιμο
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.SC.01.0166 |
|---|---|
| Ημερομηνία Εκδοσης | 1 Ιουλ 2018 |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Οσελότος |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 28χ21 |
| Ετος Εκδοσης | 2018 |
| Σελιδες Βιβλίου | 294 σελ. |
| Συγγραφεις | Ντουντουλάκης, Χρήστος Γ. |
| ISBN | 978-960-564-984-5 |
- Πως προκύπτει το χρώμα του ουρανού;
- Γιατί τα φύλλα των δέντρων είναι πράσινα;
- Γιατί η Σελήνη δεν έχει ατμόσφαιρα;
- Πως σχηματίζονται τα σύννεφα, η βροχή, το χαλάζι, το χιόνι, οι σίφωνες και πόσα είδη αστραπών υπάρχουν;
- "Fata Morgana" και άλλα οπτικά φαινόμενα.
- Πόσο μακριά μπορώ να δω σε μια καθαρή μέρα;
- Γιατί τα σύννεφα σταματούν να ανεβαίνουν μετά από κάποιο ύψος;
- Γιατί το ραδιόφωνο μου μπορεί να συντονιστεί με μακρινούς σταθμούς τη νύχτα;
- Τι είναι και πως δημιουργούνται τα ατμοσφαιρικά βαρυτικά κύματα, το airglow, τα contrails και τα distrails, το Σέλας, τα στιγμιαία νέφη Prandtl - Glauert, τα sprites, τα elves και τα blue jets;
- Γιατί υπάρχουν οι εποχές και γιατί δεν είναι σταθερές οι ημερομηνίες των ισημεριών και των ηλιοστασίων;
- Τι είναι η κλιματική αλλαγή και το φαινόμενο του θερμοκηπίου;
- Γιατί τα κύματα είναι πάντα παράλληλα προς την ακτή;
- Γιατί η εξάτμιση του νερού από το δέρμα μας δροσίζει;
- Τι είναι το tsunami και τα "πελώρια φονικά κύματα";
- Πως δημιουργούνται τα διαμάντια, το πετρέλαιο, τα ηφαίστεια, οι αλυκές;
- Υπάρχουν λόφοι που αψηφούν το νόμο της Βαρύτητας;
- Πως δημιουργείται η παλίρροια;
- Γιατί η Σελήνη έχει πάντα στραμμένη την ίδια πλευρά προς τη Γη;
- Πως πετάει το αεροπλάνο;
- Γιατί ρίχνουμε αλάτι στους παγωμένους δρόμους;
- Πως μπορούν να περπατάνε στο νερό κάποια έντομα;
- Πως σκουριάζουν τα σίδερα;
- Γιατί οι χήνες πετούν σε σχηματισμό V;
- Γιατί βλέπουμε μόνο τη κορυφή του παγόβουνου και πως επιπλέουν τα πλοία και τα υποβρύχια;
- Γιατί το μπούμερανγκ γυρίζει πίσω;
- Τι είναι το ζωδιακό φως;
- Γιατί χιονίζει και με θερμοκρασίες άνω του μηδενός;
- Γιατί ο πλανήτης Άρης είναι κόκκινος;
- Πως παράγουν ενέργεια τα φωτοβολταϊκά;
- Γιατί οι συσκευές έχουν θερμοκρασιακά όρια λειτουργίας;
- Γιατί μια σειρήνα ακούγεται διαφορετικά όταν μας πλησιάζει και αλλιώς όταν απομακρύνεται;
- Γιατί κάποιες νύχτες ο παφλασμός των κυμάτων σε παραθαλάσσιες περιοχές ακούγεται ε
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.SC.01.0166 |
|---|---|
| Ημερομηνία Εκδοσης | 1 Ιουλ 2018 |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Οσελότος |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 28χ21 |
| Ετος Εκδοσης | 2018 |
| Σελιδες Βιβλίου | 294 σελ. |
| Συγγραφεις | Ντουντουλάκης, Χρήστος Γ. |
| ISBN | 978-960-564-984-5 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Τα φυσικά φαινόμενα και το μέλλονΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 63,00 € Τιμή Πώλησης 70,00 € -
Τα φυσικά φαινόμενα και η επιστημονική ερμηνεία τους 2Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 63,00 € Τιμή Πώλησης 70,00 € -
Η ουσία της ΑγάπηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 13,50 € Τιμή Πώλησης 15,00 € -
Οι πληγές που άνθισαν λέξειςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,60 € Τιμή Πώλησης 14,00 € -
Μόλις… 33Τιμή psarasbooks 10,00 € Τιμή Πώλησης 10,00 € -
Η ευτυχία της «αφύπνισης»Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 10,80 € Τιμή Πώλησης 12,00 € -
Ελληνική Μύησις εις την Φιλοσοφίαν - Τα Χρυσά Έπη των ΠυθαγορείωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 10,80 € Τιμή Πώλησης 12,00 € -
ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ
Το χορτοφαγικό βιβλίο μαγειρικής του Μπέρναρντ ΣωΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 10,80 € Τιμή Πώλησης 12,00 € -
Σύμφωνο φωνήενΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 7,20 € Τιμή Πώλησης 8,00 € -
That’s LifeΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,00 € Τιμή Πώλησης 20,00 € -
ΝΕΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ
Συναισθηματική ρύθμιση: Βήμα βήμα για το παιδί και τον γονέαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 10,35 € Τιμή Πώλησης 11,50 € -
Χώρος - ΧρόνοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,60 € Τιμή Πώλησης 14,00 € -
Το μικρό βιβλίο για να γνωρίσετε τις γυναίκεςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,00 € Τιμή Πώλησης 20,00 € -
Η τέχνη της χαράςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 9,90 € Τιμή Πώλησης 11,00 € -
Μαμά, μπαμπά… ΒυθίζομαιΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,60 € Τιμή Πώλησης 14,00 € -
Το εγχειρίδιο του κατασκευαστή σουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,60 € Τιμή Πώλησης 14,00 € -
ΑντιγόνηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 13,50 € Τιμή Πώλησης 15,00 € -
Η διδασκαλία των ξένων γλωσσών από την αρχαιότητα ως τις μέρες μαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 13,50 € Τιμή Πώλησης 15,00 € -
Η διπλή καταγωγή του ανθρώπουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 15,30 € Τιμή Πώλησης 17,00 € -
PilatesΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 22,50 € Τιμή Πώλησης 25,00 €



