Ρόμπερτ Φλόυντ
Ερμητικός φιλόσοφος και χωρομέτρης δύο κόσμων
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | 17,10 € |
| Τιμή Πώλησης | 19,00 € |
Διαθέσιμο
| Υπότιτλος | Ερμητικός φιλόσοφος και χωρομέτρης δύο κόσμων |
|---|---|
| Εκδοτες | Εκδόσεις Πύρινος Κόσμος |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 28χ21 |
| Ετος Εκδοσης | 1982 |
| Σελιδες Βιβλίου | 100 σελ. |
| Συγγραφεις | Γκοντγουίν, Τζόσελιν |
| ISBN | 1-20-082-0107 |
Ο Ρόμπερτ Φλουντ ήταν ένας από τους τελευταίους αληθινούς αναγεννησιακούς που προσπάθησαν να αγκαλιάσουν το σύνολο της ανθρώπινης γνώσης. Γεννημένος στην Αγγλία, ταξίδεψε στην Ευρώπη και ακολούθησε τη σταδιοδρομία του γιατρού, επηρεασμένος από τις ιδέες του Παράκελσου. Το ογκώδες έργο του είναι αφιερωμένο στην προάσπιση της φιλοσοφίας των Αλχημιστών και των Ροδόσταυρων, εφαρμόζοντας τις δοξασίες τους στον άνθρωπο και στο σύμπαν.
Εκθέτοντας τις ιδέες της κοσμικής αρμονίας, τα πολλαπλά επίπεδα ύπαρξης και τις αμοιβαίες αντιστοιχίες τους, ο Φλουντ συνοψίζει τις εσωτερικές διδασκαλίες όλων των εποχών. Πολύ μπροστά από την εποχή του, αναγνώρισε την καθολικότητα της Αλήθειας, και την αποδεχόταν αδιάφορο αν προερχόταν από Καθολικές ή Προτεσταντικές πηγές, από την Εβραϊκή Βίβλο, από τον Πυθαγόρα, τον Πλάτωνα ή τον Ερμή τον Τρισμέγιστο.
Ο Φλουντ είχε την ικανότητα να εκφράζει τη φιλοσοφία του και την κοσμολογία του με σχηματική μορφή και έτσι τα έργα του διανθίζονταν με γκραβούρες των πιο διάσημων χαρακτών της εποχής του. Σ' αυτό εδώ το βιβλίο είναι για πρώτη φορά συγκεντρωμένοι όλοι οι πίνακες του Φλουντ με σχόλια και εξηγήσεις καθώς και με μια εισαγωγή για τη ζωή και το έργο του Φλουντ.
| Υπότιτλος | Ερμητικός φιλόσοφος και χωρομέτρης δύο κόσμων |
|---|---|
| Εκδοτες | Εκδόσεις Πύρινος Κόσμος |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 28χ21 |
| Ετος Εκδοσης | 1982 |
| Σελιδες Βιβλίου | 100 σελ. |
| Συγγραφεις | Γκοντγουίν, Τζόσελιν |
| ISBN | 1-20-082-0107 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Η πύλη των μεγάλων αποκαλύψεωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,00 € Τιμή Πώλησης 20,00 € -
Νυχτοπεταλούδα & η φλόγαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 27,00 € Τιμή Πώλησης 30,00 € -
Η φιλοσοφία της ελευθερίαςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 20,00 € Τιμή Πώλησης 25,00 € -
ΗράκλειτοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 8,10 € Τιμή Πώλησης 9,00 € -
Μέσα στο ιερό της ψυχήςΚωδικός προϊόντος: 81011Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΤιμή psarasbooks 7,65 € Τιμή Πώλησης 7,65 € -
Η επί του όρους ομιλίαΤιμή psarasbooks 9,50 € Τιμή Πώλησης 9,50 € -
Τάο Τε ΤζινγκΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 11,70 € Τιμή Πώλησης 13,00 € -
Τα δεκατρία κεφάλαια για το Τάι Τζι Τσουάν του Μάστερ ΤζενγκΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,99 € Τιμή Πώλησης 14,43 € -
Κάρμα - ΜετενσάρκωσηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,40 € Τιμή Πώλησης 16,00 € -
Η έκτη αίσθησηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 16,20 € Τιμή Πώλησης 18,00 € -
Στον ναό της καρδιάςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,80 € Τιμή Πώλησης 22,00 € -
Η δύναμη της σκέψηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 10,80 € Τιμή Πώλησης 12,00 € -
Εσωτερική αστρολογίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 10,80 € Τιμή Πώλησης 12,00 € -
Κελτικές ρούνεςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 15,52 € Τιμή Πώλησης 17,25 € -
Αρχαία ελληνικά μυστήριαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 13,50 € Τιμή Πώλησης 15,00 € -
Περί πλανών και αληθείαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 22,50 € Τιμή Πώλησης 25,00 € -
Αιγυπτιακή βίβλος των νεκρών - πλήρες κείμενοΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 29,70 € Τιμή Πώλησης 33,00 € -
ΚαμπαλάΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 23,40 € Τιμή Πώλησης 26,00 € -
ΑλχημείαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 23,40 € Τιμή Πώλησης 26,00 € -
ΜυστικισμόςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 37,80 € Τιμή Πώλησης 42,00 €
