Πως να είσαι άνθρωπος - το εγχειρίδιο
Ένας μονάχος, ένας νευροεπιστήμονας κι εγώ
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | 18,13 € |
| Τιμή Πώλησης | 20,14 € |
Διαθέσιμο
| Υπότιτλος | Ένας μονάχος, ένας νευροεπιστήμονας κι εγώ |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.PS.01.0016 |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Opera |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 21χ14 |
| Ετος Εκδοσης | 2020 |
| Σελιδες Βιβλίου | 320 σελ. |
| Συγγραφεις | Wax, Ruby |
| ISBN | 978-618-5400-18-7 |
"Ξέρω καλά πως, αν προσπαθήσω να θάψω ή να αγνοήσω τη μάχη που γίνεται μέσα στο κεφάλι μου, το μόνο που θα πετύχω θα είναι να προκαλέσω έναν ακόμα μεγαλύτερο πόλεμο. Αισθάνομαι σαν να κινούμαι πάνω σε μια σιδηροτροχιά που διακλαδίζεται, με τη μία γραμμή να οδηγεί στο άσυλο και την άλλη στην ελευθερία. Είμαι σίγουρη πως αυτό που μ' έσπρωξε να μελετήσω την ενσυνειδητότητα ήταν η ανάγκη μου να λύσω τους δυσλειτουργικούς δεσμούς μου και να μπορέσω να βάλω λίγη τάξη στο εσωτερικό μου τρελάδικο. [...]
Αυτό είναι ένα βήμα-πρόκληση, όσο περισσότερο όμως εξασκώ την ενσυνειδητότητα, τόσο περισσότερο καταλαβαίνω σε ποιο βαθμό ο άνθρωπος είναι υποχείριο των σκέψεων και των συναισθημάτων. Τα περιθώρια ελευθερίας μας είναι πολύ στενά, μέχρι τη στιγμή που θα έχουμε καταφέρει να εκπαιδεύσουμε το μυαλό μας. Με την ενσυνειδητότητα, μπορούμε να κατανοήσουμε πολύ καλύτερα την ανθρώπινη κατάσταση. Κανείς δεν μας κυνηγάει πραγματικά, απλώς οι περισσότεροι ζούμε κυριευμένοι από τον δικό μας πόνο και την άγνοια, και συχνά δεν μπορούμε να ελέγξουμε τα λόγια και τις πράξεις μας." (Ρούμπι Ουάξ)
Οι προσπάθειες επικοινωνίας μεταξύ τριών τόσο διαφορετικών ειδικοτήτων και προσωπικοτήτων (μία αυστριακο-αμερικανο-εβραία ψυχολόγος και πρώην ηθοποιός, ένας ινδο-άγγλος βουδιστής μοναχός κι ένας ινδο-αμερικανός νευροεπιστήμονας) ενεργοποιούν τη χιουμοριστική διάθεση του αναγνώστη της Ρούμπι Ουάξ. Πολύ σύντομα, όμως, γίνεται αντιληπτό πως, πέρα από το χιούμορ που διατρέχει τις σελίδες τού Πώς να είσαι άνθρωπος (Το εγχειρίδιο), κρατάμε στα χέρια μας ένα από τα πιο γοητευτικά, ενδιαφέροντα και ενημερωτικά βιβλία γύρω από τη σχέση πνεύματος και σώματος, υπό το φως αυτής της νέας επιστήμης που ονομάστηκε "ενσυνειδητότητα". Ευκολοδιάβαστο, ενημερωτικό, διορατικό και απροσδόκητα σοφό. (Νιλ Γκάιμαν, Waterstones)
| Υπότιτλος | Ένας μονάχος, ένας νευροεπιστήμονας κι εγώ |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.PS.01.0016 |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Opera |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 21χ14 |
| Ετος Εκδοσης | 2020 |
| Σελιδες Βιβλίου | 320 σελ. |
| Συγγραφεις | Wax, Ruby |
| ISBN | 978-618-5400-18-7 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Υγιής καινούργιος κόσμοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,17 € Τιμή Πώλησης 19,08 € -
Αντίο κατάθλιψη!Εκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 12,67 € Τιμή Πώλησης 14,90 € -
Ο ήρωαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 13,36 € Τιμή Πώλησης 14,84 € -
Για την εξαφάνιση των τελετουργιώνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 13,37 € Τιμή Πώλησης 14,84 € -
Γονείς και παιδιάΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 21,94 € Τιμή Πώλησης 24,38 € -
Ο μπούφος που δεν μπορούσε να κάνει μπουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 10,49 € Τιμή Πώλησης 11,66 € -
Αγαπητέ ΘεέΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 9,54 € Τιμή Πώλησης 10,60 € -
Ο αλγόριθμος της μελαγχολίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,31 € Τιμή Πώλησης 15,90 € -
Ο ιππότης με τη σκουριασμένη πανοπλίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 11,45 € Τιμή Πώλησης 12,72 € -
Απολογία ενός ανθέλληναΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 13,36 € Τιμή Πώλησης 14,84 € -
Αν δεν έχεις πού να κλάψειςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,13 € Τιμή Πώλησης 20,14 € -
Αν με ξαναδείτε γράφτε μουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 9,59 € Τιμή Πώλησης 10,65 € -
Η ιστορία του γάτου που έμαθε σ' ένα γλάρο να πετάειΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,40 € Τιμή Πώλησης 13,78 € -
Εγχειρίδιο Ερωτικής ΣχέσηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 15,26 € Τιμή Πώλησης 16,96 € -
Τα 3 ερωτήματα: Ποιός είμαι; Που πηγαίνω; Με ποιόν;Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 21,94 € Τιμή Πώλησης 24,38 € -
Δένομαι πολύ εύκολαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 9,54 € Τιμή Πώλησης 10,60 € -
Το χειρόγραφο του καθρέφτηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 16,22 € Τιμή Πώλησης 18,02 € -
Οι περιπέτειες του Τζον ΝτέιβιςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,30 € Τιμή Πώλησης 15,90 € -
Όλα τα μανιτάρια τρώγονται...Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,40 € Τιμή Πώλησης 13,78 € -
Παραμύθια από το ΜπαλίΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,31 € Τιμή Πώλησης 15,90 € -
Αναμνήσεις ενός κουρσάρουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 16,22 € Τιμή Πώλησης 18,02 € -
Ρήσεις και αντιρρήσειςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 13,36 € Τιμή Πώλησης 14,84 €

