Πολιτικές του βίου
Η ειρωνεία
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | 16,20 € |
| Τιμή Πώλησης | 18,00 € |
Διαθέσιμο
| Υπότιτλος | Η ειρωνεία |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI-PH.02.0115 |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Αρμός |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 21χ14 |
| Ετος Εκδοσης | 2025 |
| Σελιδες Βιβλίου | 288 σελ. |
| Συγγραφεις | Τάσης, Θεοφάνης |
| ISBN | 978-960-615-824-7 |
Πώς η ανθρώπινη ύπαρξη διαμορφώνει τη ζωή σε βίο και σε δημιουργική πράξη ελευθερίας; Μέσα από μια συναρπαστική αναμέτρηση με την Hannah Arendt, τον Michel Foucault, τον Vladimir Jankelevitch και τον Richard Rorty, αυτή η μελέτη ανασυγκροτεί τη σχέση σώματος και αλήθειας, όρασης και ακοής, φωτός και σκότους με τον Σωκράτη ως κορμί σκέψης, αλήθειας και ειρωνείας.
Το πρώτο βιβλίο της τριλογίας των Πολιτικών του Βίου εξετάζει εκ νέου με ρηξικέλευθη ματιά τη σχέση ιδιωτικού και δημόσιου, έρωτα και θανάτου, φιλίας και δημοκρατίας αποτελώντας κάτι πολύ περισσότερο από μια ακαδημαϊκή πραγματεία. Είναι μια πρόσκληση στην επιμέλεια εαυτού, στην αυτοδιακυβέρνηση, στην ειρωνεία ως πολιτική του βίου.
Ο Τάσης ανοίγει ένα «αλλού» στη σκέψη. Έναν τόπο μετεωρισμού ανάμεσα στην καθημερινότητα και την αλήθεια. Εκεί το υποκείμενο μπορεί ν’ αυτοδημιουργηθεί και ν’ αντισταθεί στις σχέσεις εξουσίας. Η ειρωνεία επιτρέπει στον πολίτη να διαπλάσει τη ζωή του ποιητικά, ν’ αποδεχτεί την αποξένωση χωρίς απελπισία. Με αυτόν τον τρόπο μπορεί να διεκδικήσει την αυτοδιακυβέρνηση του εαυτού.
Με ύφος φιλοσοφικά αυστηρό μα λογοτεχνικά μαγευτικό, το βιβλίο αυτό μιλάει σε όσους αρνούνται ν’ ανάγουν τον βίο στη ζωή, την ελευθερία στην ανάγκη το νόημα στην εικόνα. Ένα απαραίτητο ανάγνωσμα για όσους αναζητούν τα φιλοσοφικά εργαλεία για τη διαμόρφωση ενός ελεύθερου βίου στην εικονιστική κοινωνία.
| Υπότιτλος | Η ειρωνεία |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI-PH.02.0115 |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Αρμός |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 21χ14 |
| Ετος Εκδοσης | 2025 |
| Σελιδες Βιβλίου | 288 σελ. |
| Συγγραφεις | Τάσης, Θεοφάνης |
| ISBN | 978-960-615-824-7 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Ψηφιακός ανθρωπισμός ΙΙΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,80 € Τιμή Πώλησης 22,00 € -
Εν μέση οδώΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,80 € Τιμή Πώλησης 22,00 € -
Φιλοσοφία της ανθρώπινης αναβάθμισηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,80 € Τιμή Πώλησης 22,00 € -
Ψηφιακός ανθρωπισμόςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,85 € Τιμή Πώλησης 16,50 € -
Πολιτικές του βίου ΙΙ: Η επιμέλεια εαυτού στην εικονιστική κοινωνίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,80 € Τιμή Πώλησης 22,00 € -
ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ
Το Αίνιγμα της Ανθρώπινης ΎπαρξηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,85 € Τιμή Πώλησης 16,50 € -
Η 28η Οκτωβρίου του Curzio MalaparteΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,60 € Τιμή Πώλησης 14,00 € -
Πελεκάνοι ερημικοίΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 27,39 € Τιμή Πώλησης 30,43 € -
Η φιλοσοφία του καλού παρά ΠλωτίνωΚωδικός προϊόντος: 60888Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 7,34 € Τιμή Πώλησης 8,15 € -
Να ζεις με νόημαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 7,65 € Τιμή Πώλησης 8,50 € -
Ζώντας την ψυχανάλυσηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,80 € Τιμή Πώλησης 22,00 € -
Η γονεϊκότητα μετά τον χωρισμόΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,60 € Τιμή Πώλησης 14,00 € -
Ψυχικοί δεσμοί, κοινωνικοί θεσμοίΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,60 € Τιμή Πώλησης 14,00 € -
Όταν το σύμπαν μιλά, δεν μπορείς να το αγνοείςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 9,90 € Τιμή Πώλησης 11,00 € -
Το αντικείμενο της ψυχανάλυσηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 13,50 € Τιμή Πώλησης 15,00 € -
Καπετάνισσα πρόσω ολοταχώς!Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,80 € Τιμή Πώλησης 22,00 € -
Ο μέγας ΙεροεξεταστήςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 9,90 € Τιμή Πώλησης 11,00 € -
Μετά τον έρωτα τι;Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 13,50 € Τιμή Πώλησης 15,00 € -
Τι είναι ζωή, πάτερ Φιλόθεε;Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 16,20 € Τιμή Πώλησης 18,00 € -
Πίνοντας καφέ με τον ΠερικλήΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 10,80 € Τιμή Πώλησης 12,00 €



