Περί Θεού
Ένας αρχαίος οδηγός για την πίστη
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | 6,93 € |
| Τιμή Πώλησης | 7,70 € |
Διαθέσιμο
| Υπότιτλος | Ένας αρχαίος οδηγός για την πίστη |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI-ME.02.0184 |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Διόπτρα |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 18x12 |
| Ετος Εκδοσης | 2021 |
| Σελιδες Βιβλίου | 96 σελ. |
| Συγγραφεις | Cicero, Marcus Tullius, 106-43 π.Χ.. |
| ISBN | 978-960-653-253-5 |
Μια εύληπτη και παραστατική απόδοση των σημαντικών κειμένων του Κικέρωνα σχετικά με τη στωική αντίληψη του θείου.
Οι περισσότεροι αρχαίοι Ρωμαίοι ήταν βαθιά θρησκευόμενοι και ο κόσμος τους κατακλυζόταν από θεούς – από τον Δία, την Αθηνά και τον Άρη μέχρι αμέτρητες τοπικές θεότητες, εφέστιους θεούς και πνεύματα προγόνων. Μια από τις πιο σοβαρές προσεγγίσεις των Ρωμαίων στη θρησκεία προήλθε από ένα μη θρησκευτικό αξιακό σύστημα, που βρίσκει νέους υποστηρικτές ακόμα και σήμερα: τον Στωικισμό.
Πώς όμως αντιλαμβάνονταν οι Στωικοί τη θρησκεία;
Στο Περί Θεού, παρουσιάζονται νέες, γλαφυρές μεταφράσεις των έργων του Κικέρωνα Περί Φύσεως των Θεών και Το Όνειρο του Σκιπίωνα.
Σε αυτά τα σύντομα έργα, ο Κικέρων προσφέρει μια εκφραστική περιγραφή των θρησκευτικών απόψεων μιας από τις πιο δημοφιλείς σχολές της ρωμαϊκής και ελληνικής φιλοσοφίας. Τα κείμενα αυτά αποτελούν τα πιο γνωστά και σημαντικά έργα περί θρησκείας και έχουν διαμορφώσει θεμελιωδώς τη χριστιανική αλλά και τη μη χριστιανική σκέψη για περισσότερα από δύο χιλιάδες χρόνια, επηρεάζοντας μεγάλες προσωπικότητες όπως ο Αυγουστίνος, ο Θωμάς ο Ακινάτης, ο Δάντης και ο Τόμας Τζέφερσον.
Με μια εξαιρετική εισαγωγή και προτάσεις για περαιτέρω μελέτη, το Περί Θεού συνιστά έναν συναρπαστικό οδηγό κατανόησης της προσέγγισης του θείου από τους Στωικούς.
| Υπότιτλος | Ένας αρχαίος οδηγός για την πίστη |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI-ME.02.0184 |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Διόπτρα |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 18x12 |
| Ετος Εκδοσης | 2021 |
| Σελιδες Βιβλίου | 96 σελ. |
| Συγγραφεις | Cicero, Marcus Tullius, 106-43 π.Χ.. |
| ISBN | 978-960-653-253-5 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
ΣΠΑΝΙΑ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ
-
Ο δρόμος προς την ευτυχίαΚωδικός προϊόντος: 88544Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 9,23 € Τιμή Πώλησης 10,25 € -
Για τον πόνο και τα πάθηΚωδικός προϊόντος: 88543Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 9,23 € Τιμή Πώλησης 10,25 € -
Το φάρμακο της λύπηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 9,23 € Τιμή Πώλησης 10,25 € -
Όταν σκέφτομαι τον θάνατοΚωδικός προϊόντος: 76920Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 9,18 € Τιμή Πώλησης 10,20 € -
Περί της ΕιμαρμένηςΚωδικός προϊόντος: 254441Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 7,63 € Τιμή Πώλησης 8,48 € -
Μάρκος Τύλλιος Κικέρων, Η τέχνη της πειθούςΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 9,44 € Τιμή Πώλησης 11,10 € -
Περί φιλίαςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 4,94 € Τιμή Πώλησης 6,18 € -
Η μικρή τσοπάνα ΡέινΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,91 € Τιμή Πώλησης 14,35 € -
30 εθνικές ομάδες που έγραψαν ιστορίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,94 € Τιμή Πώλησης 16,60 € -
ΣαράμΤιμή psarasbooks 13,84 € Τιμή Πώλησης 13,84 € -
Η καμαριέρα σε βλέπειΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 15,93 € Τιμή Πώλησης 17,70 € -
Η αγγελίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,94 € Τιμή Πώλησης 16,60 € -
Η πρώτη τελευταία μέραΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,94 € Τιμή Πώλησης 16,60 € -
Το λεξικό της ζωής σουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 16,92 € Τιμή Πώλησης 18,80 € -
Ξέρεις πόσοι δεινόσαυροι είναι πολλοί;Εκπτωση -27%Τιμή psarasbooks 10,50 € Τιμή Πώλησης 14,35 € -
Ένας καμηλοπάρδαλος και μισόςΕκπτωση -30%Τιμή psarasbooks 10,00 € Τιμή Πώλησης 14,35 € -
Ανακάλυψε τον αληθινό σου εαυτόΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 13,93 € Τιμή Πώλησης 16,39 € -
Μα πώς τα καταφέρνει!Εκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 15,60 € Τιμή Πώλησης 18,35 € -
Η δύναμη του υποσυνειδήτουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 16,92 € Τιμή Πώλησης 18,80 €



