Ορφεύς
Ο μέγας Έλλην θεολόγος, ποιητής, μουσικός και αστρονόμος. Η εποχή της διηπειρωτικής εξάπλωσης των Ελλήνων. Η σύγκρουση ορφισμού
Εκπτωση -15%
| Τιμή psarasbooks | 17,00 € |
| Τιμή Πώλησης | 20,00 € |
Διαθέσιμο
| Υπότιτλος | Ο μέγας Έλλην θεολόγος, ποιητής, μουσικός και αστρονόμος. Η εποχή της διηπειρωτικής εξάπλωσης των Ελλήνων. Η σύγκρουση ορφισμού |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.0602 |
| Κατηγορίες | 9789606601705 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | 1 Ιουλ 2005 |
| Εκδοτες | Ερωδιός |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 24χ17 |
| Ετος Εκδοσης | 2005 |
| Σελιδες Βιβλίου | 0 σελ. |
| Συγγραφεις | Μπλέτας, Χρήστος Γ. |
| ISBN | 978-960-6601-70-5 |
Η ορφική θεολογία μετουσιωθείσα εις θρησκείαν του ελληνικού κόσμου, ίσχυσεν επί σειρά χιλιετιών. Είναι αυτή που εξανθρώπισε και καθόρισε το τυπικόν των προγονικών διονυσιακών τελετών. Δικαίως η ιστορία ανεγνώρισεν τον Ορφέα ως τον πρώτον μέγιστον θεολόγο. Το αρχαιοελληνικόν θρησκευτικών σύστημα, όπως αυτό είχε παγιωθεί κατά την κλασικήν περίοδον, έμελλε να συναντηθή και να συγκρουσθή με το επείσακτον νέον θρησκευτικόν δόγμα του Ιησού Χριστού και των δώδεκα μαθητών του.
| Υπότιτλος | Ο μέγας Έλλην θεολόγος, ποιητής, μουσικός και αστρονόμος. Η εποχή της διηπειρωτικής εξάπλωσης των Ελλήνων. Η σύγκρουση ορφισμού |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.0602 |
| Κατηγορίες | 9789606601705 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | 1 Ιουλ 2005 |
| Εκδοτες | Ερωδιός |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 24χ17 |
| Ετος Εκδοσης | 2005 |
| Σελιδες Βιβλίου | 0 σελ. |
| Συγγραφεις | Μπλέτας, Χρήστος Γ. |
| ISBN | 978-960-6601-70-5 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Πολιτική θεολογία και ΙουλιανόςΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 8,67 € Τιμή Πώλησης 10,20 € -
Το κόκκινο ποτάμιΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 17,33 € Τιμή Πώλησης 20,39 € -
ΝεφέλαιΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,60 € Τιμή Πώλησης 14,00 € -
Οι αέναες οδύσσειες των ΕλλήνωνΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 11,90 € Τιμή Πώλησης 14,00 € -
Οι Έλληνες στην ΙνδίαΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 10,20 € Τιμή Πώλησης 12,00 € -
Σταυρωμένοι Αετοί, Οι Έλληνες της Βορείου Ηπείρου και το Μυστήριο του Αρβανίτικου ΕλληνισμούΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,40 € Τιμή Πώλησης 16,00 € -
ΧανεμπούΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 10,20 € Τιμή Πώλησης 12,00 € -
Σοφίκα Τοπάλη, Θηλιά στη μνήμηΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 13,52 € Τιμή Πώλησης 15,90 € -
ΠοιήματαΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 6,80 € Τιμή Πώλησης 8,00 € -
ΑναμνήσειςΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 16,15 € Τιμή Πώλησης 19,00 € -
Αθήνα - Ρώμη, βίοι παράλληλοιΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 25,98 € Τιμή Πώλησης 30,57 € -
Άγιον ΌροςΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 8,67 € Τιμή Πώλησης 10,20 € -
ΑλέξανδροςΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 6,06 € Τιμή Πώλησης 7,13 € -
Αγώνας και διλήμματαΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 17,33 € Τιμή Πώλησης 20,39 € -
Το αίνιγμα της ΣφιγγόςΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 24,25 € Τιμή Πώλησης 28,53 € -
Κινηματογραφικές επιτυχίες, the funny filmsΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 12,13 € Τιμή Πώλησης 14,27 € -
ΒετάνταΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 6,06 € Τιμή Πώλησης 7,13 € -
Ελάτε μαζί μου στην ΚαππαδοκίαΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 8,67 € Τιμή Πώλησης 10,20 € -
Φραουλόψαρα και βατραχοτομάτεςΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 8,67 € Τιμή Πώλησης 10,20 € -
ΠρωτοέλληνεςΕκπτωση -13%Τιμή psarasbooks 10,40 € Τιμή Πώλησης 12,00 € -
Αυτόπτης μάρτυραςΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 24,25 € Τιμή Πώλησης 28,53 € -
Ερατεινή ΘεσσαλονίκηΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 9,53 € Τιμή Πώλησης 11,21 € -
Έλληνες ωκεανοπλεύσταιΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 11,90 € Τιμή Πώλησης 14,00 € -
Άνθος ΠωγωνίτηςΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 9,53 € Τιμή Πώλησης 11,21 €