Ο πόλεμος στη νεώτερη εποχή
Γίνετε ο πρώτος που θα αξιολογήσει αυτό το προϊόν
Κωδικός προϊόντος:
270232
Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίας
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | 18,00 € |
| Τιμή Πώλησης | 20,00 € |
Διαθέσιμο
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.2472 |
|---|---|
| Ημερομηνία Εκδοσης | 5 Σεπ 2022 |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Historical Quest |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 20X14 |
| Ετος Εκδοσης | 2022 |
| Σελιδες Βιβλίου | 360 σελ. |
| Συγγραφεις | Brunelli, Giampiero |
| ISBN | 978-618-5088-78-1 |
Ξεκινώντας από τα τέλη του 15ου αιώνα, η Δυτική Ευρώπη αλλάζει ριζικά τον τρόπο που διεξάγονται οι πολεμικές συγκρούσεις. Τα πυροβόλα όπλα επιτέλους γίνονται αποτελεσματικά. Περνάμε γρήγορα από το αρκεβούζιο στο μουσκέτο, στο τουφέκι με ξιφολόγχη. Οι οχυρώσεις μεταμορφώνονται: οι προμαχώνες σε σχήμα αιχμής βέλους αντικαθιστούν τα ψηλά τείχη με πολεμίστρες. Στο μεταξύ ανανεώνεται και η οργάνωση των ενόπλων δυνάμεων. Το μέγεθος των στρατών αυξάνεται πολύ και αλλάζει επίσης η σύνθεσή τους: το πεζικό γίνεται το βασικότερο όπλο και το ιππικό η ειδικότητα των νεαρών τζέντλεμαν. Πρόκειται για ολοένα και πιο επαγγελματικά συστήματα. Από τους μισθοφόρους του 17ου αιώνα, που συνοδεύονται στον πόλεμο από γυναίκες και παιδιά, στα καλά ευθυγραμμισμένα και πειθαρχημένα τμήματα του 18ου αιώνα. Στον θαλάσσιο πόλεμο, μεγάλα πλοία κυριαρχούν στα νερά που φέρουν μέχρι και 120 κανόνια. Παντού χρειάζονται εκπαιδευμένα πληρώματα, υλικά, όπλα και πυρομαχικά: δηλαδή, πάνω απ’ όλα, χρήματα. Έτσι ο πόλεμος γίνεται μια πολύ ακριβή επιχείρηση του κράτους της Νεώτερης Εποχής. Εν ολίγοις, μετά τη «ρομαντική» εποχή της μάχης πρόσωπο με πρόσωπο με τα σπαθιά, οι νέοι πρωταγωνιστές είναι ένα νέο είδος στρατιωτών, εκπαιδευμένων και εξειδικευμένων. Σ’ αυτό το βιβλίο ο Ιταλός ιστορικός Νεώτερης Ιστορίας Giampiero Brunelli μας επιτρέπει να τούς δούμε σε δράση και να αφουγκραστούμε τις εμπειρίες και τα συναισθήματά τους. Το κυριότερο· μάς δίνει την ευκαιρία να μελετήσουμε με γλαφυρό και περιεκτικό τρόπο τη στρατιωτική ιστορία από τον 16ο ως τον 18ο αιώνα, μία περίοδο που άνοιξε διάπλατα τον δρόμο στον σύγχρονο κόσμο μας.
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.2472 |
|---|---|
| Ημερομηνία Εκδοσης | 5 Σεπ 2022 |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Historical Quest |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 20X14 |
| Ετος Εκδοσης | 2022 |
| Σελιδες Βιβλίου | 360 σελ. |
| Συγγραφεις | Brunelli, Giampiero |
| ISBN | 978-618-5088-78-1 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Στη σκιά του ΒυζαντίουΚωδικός προϊόντος: 309429Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,00 € Τιμή Πώλησης 20,00 € -
Η καθημερινή ζωή στη Μεσαιωνική ΣερβίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,80 € Τιμή Πώλησης 22,00 € -
Σύννεφα από μετάξι & ελαιόδεντρα: Ιστορίες από τη Μάχη της ΚρήτηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 16,20 € Τιμή Πώλησης 18,00 € -
Ανατολή - ΔύσηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,80 € Τιμή Πώλησης 22,00 € -
Θεόδωρος ΚολοκοτρώνηςΚωδικός προϊόντος: 253631Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 15,30 € Τιμή Πώλησης 17,00 € -
Ποιος ήταν ο Αρσέν Λουπέν;Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 16,20 € Τιμή Πώλησης 18,00 € -
ΚαζανόβαΚωδικός προϊόντος: 300856Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,00 € Τιμή Πώλησης 20,00 € -
Οι επικίνδυνες τάξειςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,00 € Τιμή Πώλησης 20,00 € -
Ο Γαλατικός πόλεμοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 22,50 € Τιμή Πώλησης 25,00 € -
ΜπερεζίναΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,80 € Τιμή Πώλησης 22,00 € -
Τίτος Λίβιος: Από κτίσεως Ρώμης, Βιβλίο 39Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 16,20 € Τιμή Πώλησης 18,00 € -
Επιστροφή στα ιερά δάσηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 16,20 € Τιμή Πώλησης 18,00 € -
Το σύμβολο του ΙούδαΚωδικός προϊόντος: 290482Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,00 € Τιμή Πώλησης 20,00 € -
Γαλατικός ΠόλεμοςΚωδικός προϊόντος: 290481Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 26,01 € Τιμή Πώλησης 28,90 € -
Ιωάννης ΤσιμισκήςΚωδικός προϊόντος: 290395Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,99 € Τιμή Πώλησης 16,65 € -
Η επανάσταση των ΧουσιτώνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,40 € Τιμή Πώλησης 16,00 € -
100 απαντήσεις για το 1922Κωδικός προϊόντος: 287545Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,80 € Τιμή Πώλησης 22,00 € -
Βενετία: Μια ιστορία της θάλασσας και της στεριάςΚωδικός προϊόντος: 286716Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,00 € Τιμή Πώλησης 20,00 € -
Το μυστήριο του κλεμμένου θησαυρούΚωδικός προϊόντος: 283933Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,00 € Τιμή Πώλησης 20,00 € -
Η ελληνική τριλογίαΚωδικός προϊόντος: 283670Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,80 € Τιμή Πώλησης 22,00 € -
Νικηφόρος Β΄ ΦωκάςΚωδικός προϊόντος: 280942Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,99 € Τιμή Πώλησης 16,65 € -
Χριστουγεννιάτικες ιστορίες ζωγραφικήςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,00 € Τιμή Πώλησης 20,00 € -
Ναπολέων Βοναπάρτης: Οι μεγάλες εκστρατείες 3Κωδικός προϊόντος: 232653Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,00 € Τιμή Πώλησης 20,00 € -
Οι ΣισιλιάνεςΚωδικός προϊόντος: 278514Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,00 € Τιμή Πώλησης 20,00 €