Λέγοντας και ξαναλέγοντας
Η λογοτεχνία, ο μυστηριώδης Πάτροκλος Γιατράς και οι μεταμορφώσεις της "Έρημης χώρας"
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | 12,51 € |
| Τιμή Πώλησης | 13,90 € |
Διαθέσιμο
| Υπότιτλος | Η λογοτεχνία, ο μυστηριώδης Πάτροκλος Γιατράς και οι μεταμορφώσεις της "Έρημης χώρας" |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.LI.01.2813 |
| Θεματική ταξινόμηση | Επίμετρο: Γιώργης Γιατομανωλάκης. |
| Ημερομηνία Εκδοσης | 1 Απρ 2017 |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Ίκαρος |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 21χ14 |
| Ετος Εκδοσης | 2017 |
| Σελιδες Βιβλίου | 240 σελ. |
| Συγγραφεις | Δοξιάδης, Απόστολος Κ. |
| ISBN | 978-960-572-153-4 |
Ο Απόστολος Δοξιάδης, γράφοντας για την ιστορία του διηγήματος του Νάσου Βαγενά "Ο Πάτροκλος Γιατράς και οι ελληνικές μεταφράσεις της Έρημης Χώρας", την προϊστορία και την επίδρασή του, πραγματεύεται το κεντρικό θέμα της επανάληψης στη λογοτεχνία.
Το μεγάλο ποίημα "Waste Land" του Τ. Σ. Έλιοτ (1922) γέννησε την "Έρημη Χώρα" του Γιώργου Σεφέρη (1936), που μαζί με μιαν ιδέα του Μπόρχες γέννησαν το διήγημα του Νάσου Βαγενά (1972). Αυτό γέννησε την "Έρημη Γη" (1984), την φανταστική αποκατάσταση από τον Ηλία Λάγιο του επικού ποιήματος που δεν πρόλαβε να γράψει ο Γιατράς, και αυτό μαζί με τα προηγούμενα γέννησαν την "Έτοιμη Χώρα" (2016) του Α. Τ. Ελή, που απομυθοποιεί τα προηγούμενα οράματα, τοποθετώντας το σκηνικό του στη σημερινή Ελλάδα...
Στο βιβλίο, περιλαμβάνονται, το δοκίμιο του Απόστολου Δοξιάδη, και τα τέσσερα κείμενα που πραγματεύεται: το διήγημα του Νάσου Βαγενά, η "Έρημη Χώρα" στη μετάφραση του Σεφέρη, η "Έρημη Γη" του Λάγιου και η "Έτοιμη Χώρα" του Ελή. Η έκδοση συμπληρώνεται με το επίμετρο του Γιώργη Γιατρομανωλάκη "Συγγραφείς: εντολοδόχοι του νου ή ορμαθός ενθουσιαζόντων", που ανακεφαλαιώνει μεταξύ άλλων τη βαθύτατη συνάφεια και συνοχή αυτών των κειμένων.
| Υπότιτλος | Η λογοτεχνία, ο μυστηριώδης Πάτροκλος Γιατράς και οι μεταμορφώσεις της "Έρημης χώρας" |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.LI.01.2813 |
| Θεματική ταξινόμηση | Επίμετρο: Γιώργης Γιατομανωλάκης. |
| Ημερομηνία Εκδοσης | 1 Απρ 2017 |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Ίκαρος |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 21χ14 |
| Ετος Εκδοσης | 2017 |
| Σελιδες Βιβλίου | 240 σελ. |
| Συγγραφεις | Δοξιάδης, Απόστολος Κ. |
| ISBN | 978-960-572-153-4 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Ο θείος Πέτρος και η εικασία του ΓκόλντμπαχΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 12,61 € Τιμή Πώλησης 14,84 € -
ΓαλανόσκυλοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 22,95 € Τιμή Πώλησης 25,50 € -
Ερασιτέχνης επαναστάτηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 24,93 € Τιμή Πώλησης 27,70 € -
Πληγωμένοι θεραπευτέςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 16,92 € Τιμή Πώλησης 18,80 € -
ΠοίησηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 50,00 € Τιμή Πώλησης 55,25 € -
Το κρανιοτρύπανοΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 6,39 € Τιμή Πώλησης 7,10 € -
ΠοιήματαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 21,91 € Τιμή Πώλησης 24,34 € -
Γράμμα από τη φυλακή για τους ευρωπαίουςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 6,39 € Τιμή Πώλησης 7,10 € -
ΠοιήματαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 22,50 € Τιμή Πώλησης 25,00 € -
ΠοιήματαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,80 € Τιμή Πώλησης 22,00 € -
ΠοιήματαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 27,00 € Τιμή Πώλησης 30,00 € -
Εν λευκώΕκπτωση -16%Τιμή psarasbooks 32,00 € Τιμή Πώλησης 38,18 € -
Εκτός σχεδίουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 15,52 € Τιμή Πώλησης 17,24 € -
Εν λόγω ελληνικώ...Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 20,19 € Τιμή Πώλησης 22,43 € -
Ο ήλιος ο ηλιάτοραςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 6,72 € Τιμή Πώλησης 7,47 € -
Ο πρακτικός οδηγός του ευ ζηνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 11,97 € Τιμή Πώλησης 13,30 € -
Grand Hotel EuropaΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 20,70 € Τιμή Πώλησης 23,00 € -
ΑστείοΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 9,00 € Τιμή Πώλησης 10,00 € -
ΣαμψώνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,00 € Τιμή Πώλησης 20,00 € -
Οι απέθαντοιΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 7,92 € Τιμή Πώλησης 8,80 € -
Αυτή η τέχνη της ψυχανάλυσηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 15,93 € Τιμή Πώλησης 17,70 € -
Το όνομά μου είναι... Κ.Π. ΚαβάφηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,40 € Τιμή Πώλησης 16,00 € -
Το όνομά μου είναι... Γιώργος ΣεφέρηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,40 € Τιμή Πώλησης 16,00 €
