Η περιπέτεια της Θεσσαλονίκης
Εικονογραφημένη ιστορία της πόλης
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | 15,00 € |
| Τιμή Πώλησης | 16,67 € |
Διαθέσιμο
| Υπότιτλος | Εικονογραφημένη ιστορία της πόλης |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.GB-HI.02.0079 |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Ιανός |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 29χ21 |
| Ετος Εκδοσης | 2025 |
| Σελιδες Βιβλίου | 88 σελ. |
| Συγγραφεις | Μάκης Αδαμτζίλογλου |
| ISBN | 978-618-5646-41-7 |
Μια «εικονογραφημένη περιπέτεια» σε μορφή κόμικ, «απλή, εκλαϊκευμένη», όπου αποδίδεται με χρώματα και γλαφυρό λόγο η μακρόχρονη ιστορία της Θεσσαλονίκης. Πόλη «ευανδρούσα» και «πολυάνθρωπος», βιώνει δόξες και καταστροφές, υποδέχεται λαούς, παλεύει με βαρβάρους και κατακτητές, αφομοιώνοντας στους κόλπους της ποικίλους πολιτισμούς, ενώ, μέσα από το πολυτάραχο και ένδοξο παρελθόν της, μας κληροδοτεί σήμερα τον δικό της πνευματικό και μνημειακό πλούτο.
Έχουν εκδοθεί, αναμφίβολα, πολλά και ποικίλα κείμενα σχετικά με τη Θεσσαλονίκη. Μονογραφίες ή συλλογικά έργα, άρθρα, μελέτες, χρονικά, πρακτικά επιστημονικών συνεδρίων, γραμμένα από διακεκριμένους ιστορικούς, αρχαιολόγους, ερευνητές, λαογράφους, περιηγητές, λογοτέχνες, που συνοδεύονται από πλούσιο φωτογραφικό υλικό, σχέδια, χάρτες κ.λπ., όπου κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί να βρει πληροφορίες σχετικά με συγκεκριμένα θέματα. Όμως, δεν υπάρχει μία εργασία απλή, εκλαϊκευμένη, που να καλύπτει θεματικά όλη τη μακρόχρονη ιστορία της πόλης, δοσμένη με ζωντανή και πλούσια εικονογράφηση, σε μορφή κόμικ. Αυτό το κενό ελπίζω να καλύπτει η παρούσα προσπάθεια, με την οποία δίνεται ένα σύντομο αλλά περιεκτικό ιστορικό χρονικό, συνοδευόμενο από τοπικούς θρύλους και λαϊκές παραδόσεις που βοηθούν στην κατανόηση των πραγματικών ιστορικών γεγονότων. Η συχνή χρήση ξένης γλώσσας κρίθηκε σκόπιμη ώστε να προσδώσει μεγαλύτερη γλαφυρότητα στο έργο.
| Υπότιτλος | Εικονογραφημένη ιστορία της πόλης |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.GB-HI.02.0079 |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Ιανός |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 29χ21 |
| Ετος Εκδοσης | 2025 |
| Σελιδες Βιβλίου | 88 σελ. |
| Συγγραφεις | Μάκης Αδαμτζίλογλου |
| ISBN | 978-618-5646-41-7 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Εδώ είναι το ταξίδιΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,80 € Τιμή Πώλησης 22,00 € -
Η Βιομηχανία της Τρέλας Τ.ΑΕκπτωση -36%Τιμή psarasbooks 12,00 € Τιμή Πώλησης 18,80 € -
Ο μύθος του τυφωέωςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 13,50 € Τιμή Πώλησης 15,00 € -
Η μικρή τσοπάνα ΡέινΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,91 € Τιμή Πώλησης 14,35 € -
ΠίστευεΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,90 € Τιμή Πώλησης 21,00 € -
Organised chaosΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,98 € Τιμή Πώλησης 22,20 € -
All you need is GreeceΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 29,70 € Τιμή Πώλησης 33,00 € -
Παρθένες μητέρες και θαυματουργές γεννήσειςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,00 € Τιμή Πώλησης 20,00 € -
Μαμά, με ακούς;Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 13,50 € Τιμή Πώλησης 15,00 € -
Περίπατοι στη μαγευτική ΚηφισιάΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 6,30 € Τιμή Πώλησης 7,00 € -
ΟικογένειαΚωδικός προϊόντος: 310746Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 13,50 € Τιμή Πώλησης 15,00 € -
ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ-ΦΘΟΡΑ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ ΣΠΑΝΙΑ
Ιστορία των Ελλήνων (20 τόμοι)Εκπτωση -64%Τιμή psarasbooks 80,00 € Τιμή Πώλησης 220,00 € -
Η νεότερη και σύγχρονη Μακεδονία 1Εκπτωση -11%Τιμή psarasbooks 38,00 € Τιμή Πώλησης 42,60 € -
Η νεότερη και σύγχρονη Μακεδονία 2Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 36,52 € Τιμή Πώλησης 40,58 € -
ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ
Η κόκκινη βαλίτσα του Ιουλίου – Καλοκαίρι του 1974Τιμή psarasbooks 10,00 € Τιμή Πώλησης 10,00 € -
Ελληνική Μύησις εις την Φιλοσοφίαν - Τα Χρυσά Έπη των ΠυθαγορείωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 10,80 € Τιμή Πώλησης 12,00 € -
Η ιστιοπλοΐα και η τέχνη τηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,00 € Τιμή Πώλησης 20,00 € -
Το βιβλίο των μύθωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 28,80 € Τιμή Πώλησης 32,00 € -
Μεταξύ ΧωρικώνΚωδικός προϊόντος: 310328Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 8,10 € Τιμή Πώλησης 9,00 €


