Η μέρα που ανακαλύψαμε το σύμπαν
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | 20,03 € |
| Τιμή Πώλησης | 22,26 € |
Διαθέσιμο
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.SC.01.0283 |
|---|---|
| Ημερομηνία Εκδοσης | 11 Ιουλ 2022 |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Ροπή |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 21x14 |
| Ετος Εκδοσης | 2022 |
| Σελιδες Βιβλίου | 556 σελ. |
| Συγγραφεις | Bartusiak, Marcia |
| ISBN | 978-618-5289-70-6 |
Η συναρπαστική και σαγηνευτική αφήγηση γύρω από μια περίοδο-ορόσημο στην ιστορία του ανθρώπου, την ανακάλυψη του συγκλονιστικού μεγέθους και της πραγματικής φύσης του σύμπαντός μας. Την Πρωτοχρονιά του 1925, ο νεαρός Έντουιν Χαμπλ ανακοίνωνε την ανακάλυψή του σύμφωνα με την οποία το σύμπαν μας ήταν κατά πολύ μεγαλύτερο απ' ό,τι μέχρι τότε πίστευαν οι άνθρωποι, με την αναθεωρημένη εκτίμηση για το μέγεθός του να είναι χίλιες τρισεκατομμύρια φορές μεγαλύτερη από τις παλαιότερες. Η ανακοίνωση αυτή του Χαμπλ προκάλεσε φοβερή αναταραχή στην επιστημονική κοινότητα. Έξι χρόνια αργότερα, σε μια σειρά συναντήσεων στο Αστεροσκοπείο Όρους Ουίλσον, ο Χαμπλ μαζί με άλλους επιστήμονες έπεισαν τον Άλμπερτ Αϊνστάιν πως το σύμπαν δεν είναι στατικό αλλά αντίθετα διαστέλλεται. Στο βιβλίο αυτό, η Μάρσα Μπαρτούσακ αποκαλύπτει τους πρωταγωνιστές, τις αντιπαραθέσεις απόψεων, τις ιδιοφυείς ιδέες, την εκπληκτική τεχνολογία, τη ριζοσπαστική έρευνα αλλά και τις λάθος επιλογές των πρώιμων ερευνητών των ουρανών στην προσπάθειά τους να αποκαλύψουν αυτό που πολλοί θεωρούν ως μία από τις σημαντικότερες ανακαλύψεις στην ιστορία της επιστήμης.
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.SC.01.0283 |
|---|---|
| Ημερομηνία Εκδοσης | 11 Ιουλ 2022 |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Ροπή |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 21x14 |
| Ετος Εκδοσης | 2022 |
| Σελιδες Βιβλίου | 556 σελ. |
| Συγγραφεις | Bartusiak, Marcia |
| ISBN | 978-618-5289-70-6 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Μαύρες τρύπεςΚωδικός προϊόντος: 249621Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 13,50 € Τιμή Πώλησης 15,00 € -
Τα αρχεία του σύμπαντοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 22,50 € Τιμή Πώλησης 25,00 € -
Τεχνητή νοημοσύνηΚωδικός προϊόντος: 255250Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 13,36 € Τιμή Πώλησης 14,84 € -
Το μικρό βιβλίο των εξωγήινωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 16,22 € Τιμή Πώλησης 18,02 € -
Πώς να χρησιμοποιείτε τις οθόνες στην οικογένειαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 15,26 € Τιμή Πώλησης 16,96 € -
Άγνωστοι με τον εαυτό μαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,17 € Τιμή Πώλησης 19,08 € -
Εγκέφαλος και χρόνοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,17 € Τιμή Πώλησης 19,08 € -
Κβαντική κληρονομιάΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,13 € Τιμή Πώλησης 20,14 € -
Πώς να μιλήσετε στους αρνητές της επιστήμηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,13 € Τιμή Πώλησης 20,14 € -
Η γεωπολιτική του COVID-19Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,31 € Τιμή Πώλησης 15,90 € -
Το ζωτικό ερώτημαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,09 € Τιμή Πώλησης 20,10 € -
Ο μηχανισμός των ΑντικυθήρωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 16,02 € Τιμή Πώλησης 17,80 € -
Παρεμβαίνοντας : μια ζωή μεταξύ πολέμου και ειρήνηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,17 € Τιμή Πώλησης 19,08 € -
Πίστη και σοφία στην επιστήμηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 15,26 € Τιμή Πώλησης 16,96 € -
Πέρα από την επιστήμη και τη θρησκείαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,31 € Τιμή Πώλησης 15,90 € -
Η κοινωνία των γονιδίωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,17 € Τιμή Πώλησης 19,08 € -
Η επινόηση της φύσηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 20,70 € Τιμή Πώλησης 23,00 € -
ΤαυτότηταΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 16,21 € Τιμή Πώλησης 18,02 € -
Σκέψεις με θέα τη λίμνηΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 12,72 € Τιμή Πώλησης 15,90 € -
Ο Ισαάκ Νεύτων και η μεταστοιχείωση της αλχημείαςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 12,72 € Τιμή Πώλησης 15,90 € -
Το αίτημα της ίασης στη λαϊκή θρησκευτικότηταΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 15,26 € Τιμή Πώλησης 19,08 € -
Τα θεμέλια της σύγχρονης επιστήμης στον ΜεσαίωναΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 15,25 € Τιμή Πώλησης 19,06 € -
Η πτώση και η ανάδυση της επιστήμηςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 18,66 € Τιμή Πώλησης 23,32 € -
Τι είναι η ζωή;Εκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 12,72 € Τιμή Πώλησης 15,90 €