Η κρίση της νεωτερικότητας
Φεμινισμός, Φιλελευθερισμός, Διαζύγιο, Παιδεία και οι Πνευματικές Προϋποθέσεις της Αυτοκρατορίας
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | 14,31 € |
| Τιμή Πώλησης | 15,90 € |
Διαθέσιμο
| Υπότιτλος | Φεμινισμός, Φιλελευθερισμός, Διαζύγιο, Παιδεία και οι Πνευματικές Προϋποθέσεις της Αυτοκρατορίας |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI-SC.03.0038 |
| Θεματική ταξινόμηση | Πολιτικές ιδεολογίες και κινήματα |
| Μετάφραση | Καρόλου Γαβριήλ |
| Κατηγορίες | Πολιτικές επιστήμες & διακυβέρνηση |
| Ημερομηνία Εκδοσης | 29 Οκτ 2025 |
| Εκδοτες | Νέα Γενεά |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 21χ14 |
| Ετος Εκδοσης | 2025 |
| Σελιδες Βιβλίου | 150 σελ. |
| Συγγραφεις | Evola, Julius |
| ISBN | 978-618-5951-06-1 |
Ο Ιταλός παραδοσιοκράτης στοχαστής, Julius Evola, στο βιβλίο αυτό δεν περιορίζεται σε μια απλή κοινωνιολογική ή πολιτική κριτική· αναζητά τις μεταφυσικές και πνευματικές ρίζες της κρίσης του σύγχρονου κόσμου και διεισδύει στον ίδιο τον πυρήνα τους, αποκαλύπτοντας τις πνευματικές αιτίες της παρακμής. Αποδομεί τον φεμινισμό, την δημοκρατία και τον φιλελευθερισμό, αναλύει τον θεσμό της οικογένειας, θέτει προβληματισμούς για το διαζύγιο και την παιδεία, ενώ παράλληλα αποκαλύπτει τα δύο πρόσωπα του εθνικισμού, καθώς και του φιλελευθερισμού. Αντιπαραθέτει την ιδέα της Αυτοκρατορίας που υπερβαίνει τα εθνικά και κομματικά όρια, ως πνευματική αρχή που δύναται να προσφέρει εκ νέου νόημα και προσανατολισμό. Η εναλλακτική προοπτική που προβάλλει θεμελιώνεται πάντοτε στην Παράδοση και στο πνευματικό υπόβαθρο που αυτή συνεπάγεται. Ένα έργο αιχμηρό και αποκαλυπτικό, το οποίο δεν απευθύνεται σε όσους αναζητούν εύκολες απαντήσεις, αλλά σε εκείνους που θέλουν να σταθούν όρθιοι μέσα στα ερείπια και την κρίση του σύγχρονου κόσμου.
| Υπότιτλος | Φεμινισμός, Φιλελευθερισμός, Διαζύγιο, Παιδεία και οι Πνευματικές Προϋποθέσεις της Αυτοκρατορίας |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI-SC.03.0038 |
| Θεματική ταξινόμηση | Πολιτικές ιδεολογίες και κινήματα |
| Μετάφραση | Καρόλου Γαβριήλ |
| Κατηγορίες | Πολιτικές επιστήμες & διακυβέρνηση |
| Ημερομηνία Εκδοσης | 29 Οκτ 2025 |
| Εκδοτες | Νέα Γενεά |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 21χ14 |
| Ετος Εκδοσης | 2025 |
| Σελιδες Βιβλίου | 150 σελ. |
| Συγγραφεις | Evola, Julius |
| ISBN | 978-618-5951-06-1 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Ενάντια στη νεολαία του σύγχρονου κόσμουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 16,20 € Τιμή Πώλησης 18,00 € -
Ταοϊσμός, η μαγεία, ο Μυστικισμός - Ζεν, ο Δρόμος των ΣαμουράιΤιμή psarasbooks 14,84 € Τιμή Πώλησης 14,84 € -
Rene Guenon. Ένας δάσκαλος για τους σύγχρονους καιρούςΤιμή psarasbooks 12,00 € Τιμή Πώλησης 12,00 € -
Ιούλιος Έβολα: Ένα μικρό αφιέρωμαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 9,54 € Τιμή Πώλησης 10,60 € -
Παγανιστικός ιμπεριαλισμόςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 16,22 € Τιμή Πώλησης 18,02 € -
Ο φασισμός από την οπτική της ΔεξιάςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,60 € Τιμή Πώλησης 14,00 € -
Ο μύθος του αίματοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 15,26 € Τιμή Πώλησης 16,96 € -
Η μεταφυσική του πολέμουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,60 € Τιμή Πώλησης 14,00 € -
Άρθρα για τον φασισμό και τον εθνικοσοσιαλισμόΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,31 € Τιμή Πώλησης 15,90 € -
ΤαοϊσμόςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 8,10 € Τιμή Πώλησης 9,00 € -
Το μονοπάτι της αυτοπραγμάτωσης στα μυστήρια του ΜίθραΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 4,50 € Τιμή Πώλησης 5,00 € -
Διαλογισμοί επί των κορυφών Β΄ΈκδοσηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 10,80 € Τιμή Πώλησης 12,00 € -
Η διδασκαλία της αφυπνίσεωςΤιμή psarasbooks 25,36 € Τιμή Πώλησης 25,36 € -
Καβαλικεύοντας την τίγρηΤιμή psarasbooks 24,00 € Τιμή Πώλησης 24,00 € -
Ο Ζωδιακός Κύκλος, οι Πυθαγόρειοι, τα ηλιοστάσια και ο ΙανόςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,60 € Τιμή Πώλησης 14,00 € -
Δεύτερο βιβλίοΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 27,00 € Τιμή Πώλησης 30,00 € -
Ταοϊσμός και ΚομφουκιανισμόςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,60 € Τιμή Πώλησης 14,00 € -
Ex oriente luxΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,40 € Τιμή Πώλησης 16,00 € -
Ο Julius Evola και το ΙσλάμΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 10,80 € Τιμή Πώλησης 12,00 € -
Εθνικοσοσιαλισμός και ΙσλάμΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 9,00 € Τιμή Πώλησης 10,00 € -
24 Φεβρουαρίου 2022Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,60 € Τιμή Πώλησης 14,00 € -
Το μικρό πράσινο βιβλίοΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 9,00 € Τιμή Πώλησης 10,00 € -
Το δόγμα του φασισμού και η πολιτική διαθήκη του ΜουσσολίνιΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,40 € Τιμή Πώλησης 16,00 € -
Τί είναι ο φασισμός;Τιμή psarasbooks 14,00 € Τιμή Πώλησης 14,00 €