Η κοινωνιολογία της μουσικής
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | 8,91 € |
| Τιμή Πώλησης | 9,90 € |
Διαθέσιμο
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.GB-SC.02.0006 |
|---|---|
| Εκδοτες | Εκδόσεις Πατάκη |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 21x14 |
| Ετος Εκδοσης | 2023 |
| Σελιδες Βιβλίου | 192 σελ. |
| Συγγραφεις | Weber, Max |
| ISBN | 978-618-07-0420-4 |
Στο βιβλίο αυτό ο Μαξ Βέμπερ ερευνά την εξέλιξη της μουσικής μέσα από τα ίδια τα υλικά της – τις κλίμακες, τα όργανα, τις τεχνικές και τις επινοήσεις, σε συνάρτηση με πολιτισμικές διαγωγές, θρησκείες, μύθους ή δοξασίες. Από το μονόχορδο του Πυθαγόρα και την αρχαία ελληνική μουσική μέχρι τους βυζαντινούς τρόπους, από την πολυφωνητικότητα των λαών της Αφρικής μέχρι τις αραβικές κλίμακες, από τη μουσική του Μεσαίωνα μέχρι τη σύγχρονη συγκερασμένη κλίμακα, όλα περνούν μέσα από τη σχέση του δίπολου ορθολογικότητα-ανορθολογικότητα, μια σχέση που διατρέχει την τέχνη της μουσικής διιστορικά. Ο Μαξ Βέμπερ, ένας από τους πιο καινοτόμους στοχαστές του 20ού αιώνα, αναλυτής των κοινωνιών, των οικονομικών σχέσεων και της θρησκείας, σ΄ αυτή τη λιγότερο γνωστή μελέτη του ανατέμνει με ακρίβεια τη μουσική ως φαινόμενο και ως ανθρώπινη κατασκευή κομβικής σημασίας για την εξέλιξη του πολιτισμού και εν τέλει του Ανθρώπου.
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.GB-SC.02.0006 |
|---|---|
| Εκδοτες | Εκδόσεις Πατάκη |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 21x14 |
| Ετος Εκδοσης | 2023 |
| Σελιδες Βιβλίου | 192 σελ. |
| Συγγραφεις | Weber, Max |
| ISBN | 978-618-07-0420-4 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Ενσυνειδητότητα: Πρακτικός οδηγός για ηρεμία σε μια ξέφρενη εποχήΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,91 € Τιμή Πώλησης 19,90 € -
Την ψυχή ψηλά: Πέντε γυναίκες που μου δίδαξαν την αντίσταση στον φασισμό, στον αυταρχισμό και στον σοβινιστή μέσα μουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,91 € Τιμή Πώλησης 19,90 € -
Το «Κατηγορώ...!»Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 8,91 € Τιμή Πώλησης 9,90 € -
Έτσι τελειώνει ο κόσμοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,80 € Τιμή Πώλησης 22,00 € -
Ο Άγγελος της στάχτηςΕκπτωση -25%Τιμή psarasbooks 15,00 € Τιμή Πώλησης 19,90 € -
Η σύγκρουση των πολιτισμών και ο ανασχηματισμός της παγκόσμιας τάξηςΚωδικός προϊόντος: 219190Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,91 € Τιμή Πώλησης 19,90 € -
ΟδύσσειαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,91 € Τιμή Πώλησης 19,90 € -
Μπρουμυτάκια: ΑγρόκτημαΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 6,30 € Τιμή Πώλησης 7,90 € -
ΙκέτιδεςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 6,89 € Τιμή Πώλησης 7,65 € -
Θησαυρός συνωνύμων και αντιθέτων της νέας ελληνικήςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 2,70 € Τιμή Πώλησης 3,00 € -
ΔάντηςΚωδικός προϊόντος: 97223Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 11,11 € Τιμή Πώλησης 12,34 € -
Η αυτοβιογραφία του Φιντέλ ΚάστροΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 29,35 € Τιμή Πώλησης 32,61 € -
Απόστολος ΠαύλοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,91 € Τιμή Πώλησης 14,34 € -
ΙππόλυτοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 7,07 € Τιμή Πώλησης 7,85 € -
ΚλεοπάτραΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 3,60 € Τιμή Πώλησης 4,00 € -
Ιούλιος ΚαίσαραςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 3,60 € Τιμή Πώλησης 4,00 € -
Μέγας ΑλέξανδροςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,11 € Τιμή Πώλησης 13,45 € -
Περί της πνευματικής γαλήνηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 8,04 € Τιμή Πώλησης 8,93 € -
ΕλένηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 11,19 € Τιμή Πώλησης 12,43 € -
ΦοίνισσαιΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 7,52 € Τιμή Πώλησης 8,36 € -
Ημερολόγιο τριών ετών 2026-2027-2028 (για δικηγόρους, για επαγγελματίες και για κάθε πολίτη)Τιμή psarasbooks 17,70 € Τιμή Πώλησης 17,70 € -
ΗρακλήςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 5,58 € Τιμή Πώλησης 6,20 €

