Η φάρμα των ζώων
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | 11,70 € |
| Τιμή Πώλησης | 13,00 € |
Διαθέσιμο
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.LI.01.3853 |
|---|---|
| Εγκυρος Υποτιτλος | Ποιος θα φανταζόταν, ότι η αλληγορική νουβέλα του Τζόρτζ Όργουελ (ας μην ξεχνάμε ότι πολέμησε εναντίον του Φράνκο στον Ισπανικό Εμφύλιο Πόλεμο) που κυκλοφόρησε το 1945, θα περιέγραφε με τόσο ρεαλισμό την εξουσία και την δυστοπία, σχεδόν έναν αιώνα μετά; Ο |
| Εκδοτες | Καρακώτσογλου |
| Εξωφυλλο | Σκληρό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 21x15 |
| Ετος Εκδοσης | 2021 |
| Σελιδες Βιβλίου | 144 σελ. |
| Συγγραφεις | Orwell, George, 1903-1950 |
| ISBN | 978-618-5569-01-3 |
Ποιος θα φανταζόταν, ότι η αλληγορική νουβέλα του Τζόρτζ Όργουελ (ας μην ξεχνάμε ότι πολέμησε εναντίον του Φράνκο στον Ισπανικό Εμφύλιο Πόλεμο) που κυκλοφόρησε το 1945, θα περιέγραφε με τόσο ρεαλισμό την εξουσία και την δυστοπία, σχεδόν έναν αιώνα μετά; Ο Όργουελ στο βιβλίο αυτό, καυτηριάζει με μοναδικό τρόπο την προδοσία της Ρωσικής Επανάστασης και την κυριαρχία του Σταλινισμού. Ο συγγραφέας μας μεταφέρει με χιούμορ και αμεσότητα, σε ένα αγρόκτημα στην Αγγλία. Εκεί, τα ζώα της φάρμας πραγματοποιούν μία επανάσταση και καταφέρνουν να ελευθερωθούν από τους ανθρώπους-αφέντες. Έχουν για σύνθημά τους τη φράση «Όλα τα ζώα είναι ίσα», ώσπου τα γουρούνια αποκτούν τον πλήρη έλεγχο της φάρμας και καταχρώνται στον έσχατο βαθμό την εξουσία. Και κάπως έτσι, «όλα τα ζώα είναι ίσα αλλά κάποια ζώα είναι πιο ίσα από τα άλλα».. Οι αυθαιρεσίες καλύπτονται από την προπαγάνδα των γουρουνιών, οι ελευθερίες των ζώων περιορίζονται συνεχώς και ενώ τα ζώα εργάζονται περισσότερο κερδίζουν όλο και λιγότερα. Ένα βιβλίο που μας υπενθυμίζει με τον πιο ευφυή τρόπο τις τακτικές του ολοκληρωτισμού και τη δυστυχία που τον συνοδεύει. Συγκαταλέγεται στις κορυφαίες 100 νουβέλες του 20ου αιώνα σύμφωνα με το περιοδικό Time.
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.LI.01.3853 |
|---|---|
| Εγκυρος Υποτιτλος | Ποιος θα φανταζόταν, ότι η αλληγορική νουβέλα του Τζόρτζ Όργουελ (ας μην ξεχνάμε ότι πολέμησε εναντίον του Φράνκο στον Ισπανικό Εμφύλιο Πόλεμο) που κυκλοφόρησε το 1945, θα περιέγραφε με τόσο ρεαλισμό την εξουσία και την δυστοπία, σχεδόν έναν αιώνα μετά; Ο |
| Εκδοτες | Καρακώτσογλου |
| Εξωφυλλο | Σκληρό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 21x15 |
| Ετος Εκδοσης | 2021 |
| Σελιδες Βιβλίου | 144 σελ. |
| Συγγραφεις | Orwell, George, 1903-1950 |
| ISBN | 978-618-5569-01-3 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Η φάρμα των ζώωνΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 5,40 € Τιμή Πώλησης 6,36 € -
1984Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,08 € Τιμή Πώλησης 21,20 € -
Ο δρόμος για την αποβάθρα του ΓουίγκανΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,31 € Τιμή Πώλησης 15,90 € -
1984Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 15,29 € Τιμή Πώλησης 16,99 € -
Η φάρμα των ζώωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 16,22 € Τιμή Πώλησης 18,02 € -
1984Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 10,49 € Τιμή Πώλησης 11,66 € -
1984Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,96 € Τιμή Πώλησης 14,40 € -
Η φάρμα των ζώωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,94 € Τιμή Πώλησης 16,60 € -
1984Κωδικός προϊόντος: 253382Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 15,30 € Τιμή Πώλησης 17,00 € -
Η φάρμα των ζώωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 7,92 € Τιμή Πώλησης 8,80 € -
1984Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 10,98 € Τιμή Πώλησης 12,20 € -
1984Κωδικός προϊόντος: 252799Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,96 € Τιμή Πώλησης 14,40 € -
Η φάρμα των ζώωνΚωδικός προϊόντος: 252796Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 8,91 € Τιμή Πώλησης 9,90 € -
Η φάρμα των ζώωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 5,94 € Τιμή Πώλησης 6,60 € -
1984Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 10,79 € Τιμή Πώλησης 11,99 € -
1984Κωδικός προϊόντος: 252561Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,31 € Τιμή Πώλησης 15,90 € -
1984Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,31 € Τιμή Πώλησης 15,90 € -
Η φάρμα των ζώωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 8,59 € Τιμή Πώλησης 9,54 € -
Πεθαίνοντας στην ΚαταλωνίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 11,45 € Τιμή Πώλησης 12,72 € -
Η κόρη του παπάΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 13,36 € Τιμή Πώλησης 14,84 € -
Ο δρόμος προς την αποβάθρα του ΓουίγκανΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,39 € Τιμή Πώλησης 13,77 € -
Το τσιφλίκι των ζώωνΚωδικός προϊόντος: 290459Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 9,90 € Τιμή Πώλησης 11,00 € -
Ό,τι μου κάνει κέφιΚωδικός προϊόντος: 267323Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 16,92 € Τιμή Πώλησης 18,80 € -
1984. Graphic novelΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,17 € Τιμή Πώλησης 19,08 €