Η ελληνικότητα των αρχαίων Μακεδόνων
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | 15,26 € |
| Τιμή Πώλησης | 16,96 € |
Διαθέσιμο
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.0945 |
|---|---|
| Κατηγορίες | 9789603827672 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | 1 Απρ 2008 |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Κάκτος |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 24χ17 |
| Ετος Εκδοσης | 2008 |
| Σελιδες Βιβλίου | 204 σελ. |
| Συγγραφεις | Χατζιδάκις, Γεώργιος Ν. |
| ISBN | 978-960-382-767-2 |
Ελλιπής έρευνα της αρχαίας ιστορίας σας και πολιτικές σκοπιμότητες διαμόρφωσαν τη θεωρία ότι η Μακεδονία δεν ήταν ποτέ ελληνική χώρα ούτε οι Μακεδόνες γνήσιοι Έλληνες. Μέσω της διδασκαλίας αυτής αφενός μεν στερούσαν από την ελληνική ιστορία πράξεις ενδοξότατες και σπουδαιότατες για ολόκληρη σχεδόν την ανθρωπότητα, αφού αυτές λέγονταν ότι κατορθώθηκαν όχι από Έλληνες αλλά από αλλοφύλους, αφετέρου δε στερούσαν και από εσάς το θάρρος να εξακολουθείτε να αγωνίζεστε με όλη σας τη δύναμη υπέρ της ένδοξης σας χώρας. Γνώριζαν δηλαδή ότι αμέσως μόλις θα γεννιόταν στις ψυχές σας αμφιβολία για το δίκαιο των αγώνων τους οποίους διεξάγετε, θα απείχατε από αυτούς αρνούμενοι να λάβετε ό,τι δεν θα σας ανήκε σύμφωνα με το δίκαιο. [...] Στα όσα ακολουθούν, διαψεύδεται ως εντελώς ασύστατη αυτή η θεωρία που διαμορφώθηκε, και μέσω της γλώσσας και πολλών ιστορικών μαρτυριών καταδεικνύεται ως ηλίου φαεινότερο ότι οι Μακεδόνες εξαρχής ανήκαν στους πιο γνήσιους Έλληνες. Έτσι, αφού διαλυθεί η πλάνη, μπορείτε να εξακολουθείτε τον ιερό αγώνα υπέρ πίστεως και πατρίδος, απολύτως πεπεισμένοι ότι ο αγώνας σας αφορά όχι την αρπαγή ξένων πραγμάτων αλλά τη διάσωση του πιο πολύτιμου πράγματος των ανθρώπων. [...]
Γεώργιος Ν. Χατζιδάκις
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.0945 |
|---|---|
| Κατηγορίες | 9789603827672 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | 1 Απρ 2008 |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Κάκτος |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 24χ17 |
| Ετος Εκδοσης | 2008 |
| Σελιδες Βιβλίου | 204 σελ. |
| Συγγραφεις | Χατζιδάκις, Γεώργιος Ν. |
| ISBN | 978-960-382-767-2 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
ΙλιάδαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,01 € Τιμή Πώλησης 18,90 € -
Η γέννηση της τραγωδίαςΚωδικός προϊόντος: 308636Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 11,45 € Τιμή Πώλησης 12,72 € -
ΠλάτωνΚωδικός προϊόντος: 98704Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 23,00 € Τιμή Πώλησης 25,56 € -
Άπαντα 6 Πλωτίνος ΕννεάδεςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 30,96 € Τιμή Πώλησης 34,40 € -
Άπαντα 3 ΠοσειδώνιοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,91 € Τιμή Πώλησης 19,90 € -
Άπαντα 1 ΠοσειδώνιοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,98 € Τιμή Πώλησης 22,20 € -
Άπαντα 20 ΠροσωκρατικοίΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 13,95 € Τιμή Πώλησης 15,50 € -
Άπαντα 19 ΠροσωκρατικοίΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 16,92 € Τιμή Πώλησης 18,80 € -
Άπαντα 16 ΠροσωκρατικοίΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,96 € Τιμή Πώλησης 14,40 € -
Άπαντα 15 ΠροσωκρατικοίΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 11,97 € Τιμή Πώλησης 13,30 € -
Άπαντα 9 ΦίλωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,91 € Τιμή Πώλησης 19,90 € -
Άπαντα 37 ΠρόκλοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 22,95 € Τιμή Πώλησης 25,50 € -
Άπαντα 36 ΠρόκλοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 20,97 € Τιμή Πώλησης 23,30 € -
Άπαντα 31 ΠρόκλοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,94 € Τιμή Πώλησης 16,60 € -
Άπαντα 23 ΠρόκλοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,98 € Τιμή Πώλησης 22,20 € -
Άπαντα 15 ΠρόκλοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,98 € Τιμή Πώλησης 22,20 € -
Άπαντα 8 ΠρόκλοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,98 € Τιμή Πώλησης 22,20 € -
Άπαντα 7 ΠρόκλοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,96 € Τιμή Πώλησης 14,40 € -
Άπαντα 31 ΓαληνόςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,99 € Τιμή Πώλησης 21,10 € -
Άπαντα 29 ΓαληνόςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,99 € Τιμή Πώλησης 21,10 € -
Άπαντα 23 ΓαληνόςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,91 € Τιμή Πώλησης 19,90 € -
Άπαντα 7 ΑππιανόςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 11,97 € Τιμή Πώλησης 13,30 € -
Άπαντα 12 Ανθολογία Ελληνική 12Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,98 € Τιμή Πώλησης 22,20 € -
Άπαντα 11 Ανθολογία Ελληνική 11Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,98 € Τιμή Πώλησης 22,20 €