Η ελληνική επανάσταση
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | 33,39 € |
| Τιμή Πώλησης | 37,10 € |
Διαθέσιμο
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.2373 |
|---|---|
| Εγκυρος Υποτιτλος | Ανιχνεύοντας την κατάρρευση του οθωμανικού «παλαιού καθεστώτος», το βιβλίο αυτό προσφέρει ένα συναρπαστικό πανόραμα της ιστορίας της ελληνικής επανάστασης, βάζοντάς μας στο μυαλό, την καρδιά και τη δράση των πρωταγωνιστών της. Βλέπουμε εδώ με νέο μάτι τα |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Αλεξάνδρεια |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 24x17 |
| Ετος Εκδοσης | 2021 |
| Σελιδες Βιβλίου | 624 σελ. |
| Συγγραφεις | Mazower, Mark, 1958- |
| ISBN | 978-960-221-949-2 |
Ανιχνεύοντας την κατάρρευση του οθωμανικού «παλαιού καθεστώτος», το βιβλίο αυτό προσφέρει ένα συναρπαστικό πανόραμα της ιστορίας της ελληνικής επανάστασης, βάζοντάς μας στο μυαλό, την καρδιά και τη δράση των πρωταγωνιστών της. Βλέπουμε εδώ με νέο μάτι τα επαναστατικά σχέδια των συνωμοτών της Φιλικής Εταιρείας, το ρόλο και τις αμφιταλαντεύσεις των οπλαρχηγών, των προκρίτων και των καραβοκύρηδων, τα συνταγματικά οράματα και τις διπλωματικές κινήσεις μιας νέας πολιτικής τάξης, την αγωνία των ανυπεράσπιστων γυναικών και παιδιών.
Γίνεται έτσι φανερό πόσο καταλυτική στάθηκε η επανάσταση του 1821, όχι μόνο στη νεοελληνική ιστορία αλλά και στη διαμόρφωση διεθνών τάσεων όπως ο ρομαντισμός, ο εθνικισμός ή ο ρεπουμπλικανισμός· και πόσο συντέλεσε στην ανάδυση ενός νέου είδους πολιτικής αναμέτρησης ανάμεσα στις σιδερένιες επιταγές της Ιεράς Συμμαχίας, την πρωτόγνωρη δυναμική της διεθνούς αλληλεγγύης και την πίστη, τα όνειρα και τις πράξεις ενός λαού που αγωνιζόταν, συχνά με φοβερό κόστος, για «να γίνει το ρωμαίικο».
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.2373 |
|---|---|
| Εγκυρος Υποτιτλος | Ανιχνεύοντας την κατάρρευση του οθωμανικού «παλαιού καθεστώτος», το βιβλίο αυτό προσφέρει ένα συναρπαστικό πανόραμα της ιστορίας της ελληνικής επανάστασης, βάζοντάς μας στο μυαλό, την καρδιά και τη δράση των πρωταγωνιστών της. Βλέπουμε εδώ με νέο μάτι τα |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Αλεξάνδρεια |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 24x17 |
| Ετος Εκδοσης | 2021 |
| Σελιδες Βιβλίου | 624 σελ. |
| Συγγραφεις | Mazower, Mark, 1958- |
| ISBN | 978-960-221-949-2 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Κυβερνώντας τον κόσμοΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 28,62 € Τιμή Πώλησης 31,80 € -
Η μυστική ζωή των αριθμώνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,94 € Τιμή Πώλησης 19,93 € -
Οι ΈλληνεςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 16,21 € Τιμή Πώλησης 18,02 € -
Sapiens, μια εικονογραφημένη ιστορίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 23,85 € Τιμή Πώλησης 26,50 € -
Ο κόσμος της ΣοφίαςΚωδικός προϊόντος: 283777Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 21,60 € Τιμή Πώλησης 24,00 € -
Sapiens, μια εικονογραφημένη ιστορίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 23,85 € Τιμή Πώλησης 26,50 € -
Μου σερβίρετε ένα βασιλόπουλο, παρακαλώΚωδικός προϊόντος: 1734Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 13,42 € Τιμή Πώλησης 14,91 € -
Η Αποκάλυψη του Ιωάννη και οι επτά εκκλησίες της ΑσίαςΤιμή psarasbooks 15,00 € Τιμή Πώλησης 15,00 € -
ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΣΩΜΑΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 7,63 € Τιμή Πώλησης 8,48 € -
Οι μεταμορφώσεις της γηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 39,97 € Τιμή Πώλησης 44,41 € -
Φενγκ σούιΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 7,63 € Τιμή Πώλησης 8,48 € -
Βίαιοι θάνατοι γυναικών στην τραγωδίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,45 € Τιμή Πώλησης 13,83 € -
Η Οθωμανική ΑυτοκρατορίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 21,10 € Τιμή Πώλησης 23,44 € -
Η στέρναΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,47 € Τιμή Πώλησης 13,86 € -
Εθνικοί και χριστιανοί σε μια εποχή αγωνίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 16,28 € Τιμή Πώλησης 18,09 € -
Παλαιοπώλης αναμνήσεωνΤιμή psarasbooks 12,78 € Τιμή Πώλησης 12,78 € -
Οι αρχαιότεροι νεκροί λευκοί ευρωπαίοι άνδρες και άλλες σκέψειςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,45 € Τιμή Πώλησης 13,83 € -
Το βιβλίο του κόσμουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 34,51 € Τιμή Πώλησης 38,34 € -
Ο απόβλητος και ο θεοπρόβλητοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 21,10 € Τιμή Πώλησης 23,44 € -
Περί τριών απατεώνωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 11,45 € Τιμή Πώλησης 12,72 € -
ΑγροίκοιΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 11,50 € Τιμή Πώλησης 12,78 € -
Εθνικός διχασμός και μαζική οργάνωσηΚωδικός προϊόντος: 7496Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 14,36 € Τιμή Πώλησης 15,96 € -
Εικόνες Ελλήνων και ΤούρκωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 17,25 € Τιμή Πώλησης 19,17 € -
Ο κόκκινος πλανήτηςΚωδικός προϊόντος: 6431Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 12,47 € Τιμή Πώλησης 13,86 €