Εθνική στρατηγική και χειρισµός κρίσεων
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | 22,93 € |
| Τιμή Πώλησης | 25,48 € |
Διαθέσιμο
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.02.1283 |
|---|---|
| Ημερομηνία Εκδοσης | 1 Ιαν 1997 |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Ποιότητα |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Ετος Εκδοσης | 1997 |
| Σελιδες Βιβλίου | 0 σελ. |
| Συγγραφεις | Λυμπέρης, Χρήστος |
| ISBN | 978-960-7803-00-9 |
Το βιβλίο αναλύει εκτεταµένα το ζήτηµα του χειρισµού κρίσεων και την ανάγκη στρατηγικού σχεδιασµού. Εξετάζονται, επίσης, κρίσιµα ζητήµατα εθνικής στρατηγικής όπως οι ελληνοτουρκικές σχέσεις, οι συµµαχικές σχέσεις, η οργάνωση και τα προβλήµατα των ελληνικών Ενόπλων Δυνάµεων και ο ρόλος του στρατού στον σύγχρονο κόσµο. Ταυτόχρονα, θίγονται σηµαντικές πτυχές της κρίσης των Ιµίων τον Ιανουάριο του 1996, οι οποίες αναµφίβολα ενδιαφέρουν τον Ελληνικό λαό.
Το βιβλίο του Ναυάρχου Χρήστου Λυµπέρη συνδυάζει πείρα και επιστηµονική γνώση. Με νηφαλιότητα και υπευθυνότητα προτάσσει αντικειµενικές αναφορές στα πραγµατικά γεγονότα της κρίσης των Ιµίων και αναλύει διεισδυτικά τα προβλήµατα που αντιµετωπίζει η Ελλάδα στους τοµείς της Άµυνας και της Διπλωµατίας.
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.02.1283 |
|---|---|
| Ημερομηνία Εκδοσης | 1 Ιαν 1997 |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Ποιότητα |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Ετος Εκδοσης | 1997 |
| Σελιδες Βιβλίου | 0 σελ. |
| Συγγραφεις | Λυμπέρης, Χρήστος |
| ISBN | 978-960-7803-00-9 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Πορεία σε ταραγμένες θάλασσεςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 22,93 € Τιμή Πώλησης 25,48 € -
Οψόμεθα την αλήθεια καθώς εστί, 1994 - 1996Εκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 24,30 € Τιμή Πώλησης 27,00 € -
Διαχρονικές αρχές βυζαντινής στρατηγικής και τακτικήςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 15,30 € Τιμή Πώλησης 17,00 € -
Πόλεμος και ορθολογισμόςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 22,50 € Τιμή Πώλησης 25,00 € -
Ζώνες πολέμουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,23 € Τιμή Πώλησης 20,25 € -
Βυζαντινή υψηλή στρατηγικήΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 20,02 € Τιμή Πώλησης 22,24 € -
Αµερικανικό πολιτικό σύστηµα και εξωτερική πολιτικήΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 22,01 € Τιμή Πώλησης 24,45 € -
Αναζητώντας στρατηγική στην εξωτερική μας πολιτικήΚωδικός προϊόντος: 78064Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 8,06 € Τιμή Πώλησης 8,96 € -
Αποτροπή και πυρηνική στρατηγικήΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 13,85 € Τιμή Πώλησης 15,39 € -
Η υψηλή στρατηγική της αρχαίας Σπάρτης 750-192 π.Χ.Κωδικός προϊόντος: 78061Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,80 € Τιμή Πώλησης 22,00 € -
Η άνοδος της χριστιανοδηµοκρατίας στην EυρώπηΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 23,84 € Τιμή Πώλησης 26,49 € -
Ιστορία, θεωρία και πολιτική φιλοσοφία των διεθνών σχέσεωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 21,09 € Τιμή Πώλησης 23,43 € -
Η εξωελληνική νοοτροπία και τα αίτιά τηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 9,95 € Τιμή Πώλησης 11,06 € -
Κοσµοθεωρητική ετερότητα και αξιώσεις πολιτικής κυριαρχίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 21,20 € Τιμή Πώλησης 23,56 € -
Διπλωµατία και στρατηγική των μεγάλων Ευρωπαϊκών δυνάµεων ΓαλλίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 20,02 € Τιμή Πώλησης 22,24 € -
Θεωρία διεθνούς και Ευρωπαϊκής ολοκλήρωσηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 22,62 € Τιμή Πώλησης 25,13 € -
Οι διεθνείς σχέσεις ως αντικείµενο επιστηµονικής µελέτης στην ΕλΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 36,25 € Τιμή Πώλησης 40,28 € -
Ο ρόλος του πολέµου στη νεότερη Ευρωπαϊκή ιστορίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 18,00 € Τιμή Πώλησης 20,00 € -
Η πρόκληση του παγκόσµιου καπιταλισµούΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 26,71 € Τιμή Πώλησης 29,68 € -
Παγκόσµια πολιτική οικονοµίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 30,53 € Τιμή Πώλησης 33,92 € -
Η ιδιοφυής στρατηγική του Μεγάλου ΑλεξάνδρουΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 27,31 € Τιμή Πώλησης 30,34 € -
Εισαγωγή στη μεθοδολογία της πολιτικής επιστήµηςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 16,43 € Τιμή Πώλησης 18,25 € -
H εικοσαετής κρίση 1919-1939: εισαγωγή στη μελέτη των διεθνών σχΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 22,22 € Τιμή Πώλησης 24,69 € -
Η άναρχη κοινωνίαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 23,68 € Τιμή Πώλησης 26,31 €