Διδασκαλικός
Εκπτωση -20%
| Τιμή psarasbooks | 8,40 € |
| Τιμή Πώλησης | 10,50 € |
Διαθέσιμο
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.PH.01.0693 |
|---|---|
| Ημερομηνία Εκδοσης | 1 Σεπ 2004 |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Αρχέτυπο |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 17χ11 |
| Ετος Εκδοσης | 2004 |
| Σελιδες Βιβλίου | 100 σελ. |
| Συγγραφεις | Αλβίνος |
| ISBN | 978-960-421-056-5 |
Ο "Διδασκαλικός" του Αλβίνου, το νέο βιβλίο της σειράς "Βιβλιοθήκη των Χρωμάτων" που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Αρχέτυπο, είναι το μοναδικό πλήρως σωζόμενο σύγγραμμα του Πλατωνισμού έως την εποχή του Πλωτίνου.
Ο Αλβίνος υπήρξε ένας από τους σημαντικότερους Νεοπλατωνικούς σχολιαστές του 2ου αιώνα μ.Χ. και ήταν μαθητής του Γαΐου, ερμηνευτή του Πλάτωνα. Δίδαξε στη Σμύρνη και μεταξύ των μαθητών του υπήρξε και ο γιατρός Γαληνός από την Πέργαμο.
Ο "Διδασκαλικός" αποτελεί μια περίληψη της ερμηνείας του Αλβίνου στη θεωρία του μεγάλου Έλληνα φιλοσόφου. Σκοπός του έργου αυτού ήταν να χρησιμεύσει ως εισαγωγή στη διδασκαλία του Πλάτωνα και ως βοήθημα για όποιον ενδιαφερόταν να εντρυφήσει στο νόημα της φιλοσοφίας του.
Ο Αλβίνος μέσα από το "Διδασκαλικό" του ορίζει τη φιλοσοφία ως την επιδίωξη της σοφίας με την απαλλαγή της ψυχής από το σώμα, η οποία επέρχεται όποτε στρεφόμαστε προς το νοητό κόσμο και τα πράγματα που υπάρχουν αληθινά. Η σοφία είναι η γνώση των θείων και των ανθρώπινων πραγμάτων. Η Υπέρτατη Θεότητα περιγράφεται ως αυτή που ρυθμίζει την ψυχή του κόσμου, παρακινώντας την να αντιληφθεί τη δική της τελειότητα. Ο δημιουργός προβάλλεται ως η αρχή που είναι ανώτερη από τις ιδέες οι οποίες απορρέουν από τα όντα.
Η ανάγνωση και η μελέτη του "Διδασκαλικού" αποκαλύπτει στον αναγνώστη ένα κείμενο πολύτιμο για την κατανόηση της ιστορίας του Πλατωνισμού, που προϊδεάζει για τη μυστική θεολογία των μετέπειτα αιώνων. Ο Αλβίνος με πλήρη αφοσίωση σε ό,τι πιστεύει πως είναι οι θεμελιώδεις διδασκαλίες του Πλάτωνα, τις μεταδίδει με το έργο του και επιχειρεί έτσι να εντάξει και άλλους στον ιδεολογικό κόσμο του μεγάλου φιλοσόφου.
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.PH.01.0693 |
|---|---|
| Ημερομηνία Εκδοσης | 1 Σεπ 2004 |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Αρχέτυπο |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 17χ11 |
| Ετος Εκδοσης | 2004 |
| Σελιδες Βιβλίου | 100 σελ. |
| Συγγραφεις | Αλβίνος |
| ISBN | 978-960-421-056-5 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ
ΕΝΑ ΧΕΛΙΔΟΝΙ ΔΕΝ ΦΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 11,61 € Τιμή Πώλησης 12,90 € -
Τόποι δύναμης στην ΕλλάδαΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 12,56 € Τιμή Πώλησης 15,70 € -
Μυστικές εταιρίεςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 14,32 € Τιμή Πώλησης 17,90 € -
Τζένγκις ΧανΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 15,12 € Τιμή Πώλησης 18,90 € -
Γκρίζα ΕλλάδαΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 15,21 € Τιμή Πώλησης 16,90 € -
Κομφούκιος το πέταγμα του ΦοίνικαΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 17,33 € Τιμή Πώλησης 20,39 € -
Ο δρόμος του βουβαλιούΚωδικός προϊόντος: 78736Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 7,92 € Τιμή Πώλησης 9,90 € -
Ταό και χρήμαΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 8,80 € Τιμή Πώλησης 11,00 € -
ΞωτικάΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 11,92 € Τιμή Πώλησης 14,90 € -
Η μυστική βιβλιοθήκη της ΑλεξάνδρειαςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 8,20 € Τιμή Πώλησης 10,25 € -
ΓαίαΤιμή psarasbooks 15,00 € Τιμή Πώλησης 15,00 € -
Ιερή γεωμετρίαΤιμή psarasbooks 25,00 € Τιμή Πώλησης 25,00 € -
Η σκιάΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 10,00 € Τιμή Πώλησης 12,50 € -
ΒρυκόλακεςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 16,96 € Τιμή Πώλησης 21,20 € -
Τα μεγάλα μυστήρια του κόσμουΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 10,00 € Τιμή Πώλησης 12,50 € -
ΕξωγήινοιΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 15,92 € Τιμή Πώλησης 19,90 € -
ΣουφισμόςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 13,36 € Τιμή Πώλησης 16,70 € -
ΝεοπαγανισμόςΤιμή psarasbooks 15,28 € Τιμή Πώλησης 15,28 €


