Αστρονομία και βιολογία στα αρχαία ελληνικά αγγεία
Αποσυμβολισμός των άθλων και του μύθου του Θησέως
Εκπτωση -10%
| Τιμή psarasbooks | 28,62 € |
| Τιμή Πώλησης | 31,80 € |
Διαθέσιμο
| Υπότιτλος | Αποσυμβολισμός των άθλων και του μύθου του Θησέως |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.02.0822 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | 12 Δεκ 2020 |
| Εκδοτες | Ηλιοδρόμιον |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 24χ17 |
| Ετος Εκδοσης | 2020 |
| Σελιδες Βιβλίου | 336 σελ. |
| Συγγραφεις | Φίλη, Μάγδα |
| ISBN | 978-618-81621-4-3 |
Στην φύση του αληθούς Λόγου και της Εικόνας εμπεριέχεται η έννοια της αφηγηματικής ροής, που ως μαιανδρικό ποτάμι θα μας οδηγήσει, μες από τις σελίδες αυτού του βιβλίου, να συμπλεύσουμε με την ζωή και τους άθλους του Θησέως, προς έναν άδηλο χώρο, όπου μας περιμένουν μαγικές αποκαλύψεις... Μέσα από μιά επιλεγμένη ενότητα ζωγραφισμένων κεραμικών αγγείων, παρατηρώντας και αποσυμβολίζοντας, οδηγηγούμαστε σε νέα νοητικά μονοπάτια και σε νέες κατανοήσεις. Η μελέτη μας ξεκινά από το πολύπλοκο σχήμα κάθε αγγείου, από το στάδιο κατασκευής έως την αγγειογράφησή του, αποδεικνύοντάς μας ότι κάθε ένα από αυτάείναι ένα «παλίμψηστο» γνώσεων. Όλη αυτή η επιστημονική γνώση αποδίδει ένα τελικό προϊόν χρηστικό, υψηλής αισθητικής και πνευματικής αξίας. Κάθε αγγείο είναι ένα αρχείο πληροφορίας, ένα αρχείο επιστημονικών γνώσεων και δεδομένων. Είναι τέτοιο το πλήθος των στοιχείων ώστε οποιαδήποτε ομοιότητα παύει να θεωρείται σύμπτωση και μας οδηγεί στην βεβαιότητα ότι αποτελεί συνειδητή και συστηματική αποτύπωση, οργανικό μέλος μίας συγκροτημένης ομιλούσας εικονογραφικής γλώσσας και το βασικό «λειτουργικό αλφάβητο» μιάς διεπιστημονικής βιβλιοθήκης.Ο Ζωγράφος, «γράφει την ζωή» με εικονοσύμβολα αντί για λέξεις, γράφει ονόματα επεξηγώντας το δρώμενο που παρουσιάζει, και με το ρήμα «ΕΓΡΑΦΣΕΝ» υπογράφει το έργο του!
| Υπότιτλος | Αποσυμβολισμός των άθλων και του μύθου του Θησέως |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.02.0822 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | 12 Δεκ 2020 |
| Εκδοτες | Ηλιοδρόμιον |
| Εξωφυλλο | Μαλακό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 24χ17 |
| Ετος Εκδοσης | 2020 |
| Σελιδες Βιβλίου | 336 σελ. |
| Συγγραφεις | Φίλη, Μάγδα |
| ISBN | 978-618-81621-4-3 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
Λεξικόν κατά στοιχείον της τε Ιλιάδος και ΟδυσσείαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,17 € Τιμή Πώλησης 21,30 € -
Περί της ιερατικής τέχνης των Ελλήνων. Ιεροί ύμνοιΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,08 € Τιμή Πώλησης 21,20 € -
Ελλάνιον ΌροςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 20,99 € Τιμή Πώλησης 23,32 € -
90 μύθοι του ΑισώπουΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 14,75 € Τιμή Πώλησης 18,44 € -
ΧρονογραφίαΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 21,20 € Τιμή Πώλησης 26,50 € -
Οι μυστικές φωνές της ΓαίαςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 10,18 € Τιμή Πώλησης 12,78 € -
Περί αγαλμάτωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 13,39 € Τιμή Πώλησης 14,88 € -
ΙερακοσόφιονΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 39,60 € Τιμή Πώλησης 44,00 € -
Περί φύσεως ή μούσαιΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 41,02 € Τιμή Πώλησης 45,58 € -
Περί του μη δειν δανείζεσθαιΕκπτωση -15%Τιμή psarasbooks 11,77 € Τιμή Πώλησης 13,85 € -
Εθνικά, Μέγα γεωγραφικόν λεξικόνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 38,16 € Τιμή Πώλησης 42,40 € -
Λεξικόν κατά στοιχείον της τε Ιλιάδος και ΟδυσσείαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 26,71 € Τιμή Πώλησης 29,68 € -
Περί της ιερατικής τέχνης των Ελλήνων. Ιεροί ύμνοιΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 19,08 € Τιμή Πώλησης 21,20 € -
Περί ευθυμίαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 15,26 € Τιμή Πώλησης 16,96 € -
Τυπικόν γενεθλίωνΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 9,54 € Τιμή Πώλησης 10,60 € -
ΚρατύλοςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 43,14 € Τιμή Πώλησης 47,93 € -
Περιοδικό ΡΟΜΦΑΙΑΤιμή psarasbooks 4,00 € Τιμή Πώλησης 4,00 € -
88 ιεροί ύμνοι της ελληνικής θρησκείαςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 23,97 € Τιμή Πώλησης 26,63 € -
Λεξικόν ομοίων και διαφόρων λέξεωνΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 12,72 € Τιμή Πώλησης 15,90 € -
Οι "όροι" του ΣπευσίππουΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 21,20 € Τιμή Πώλησης 26,50 € -
Ιλίου άλωσιςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 14,42 € Τιμή Πώλησης 18,02 € -
Ζώντας στην αρχαία ΕλλάδαΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 12,72 € Τιμή Πώλησης 15,90 € -
Εγώ σκέπτομαι άρα υπάρχω, είμαι όμως οι σκέψεις μου;Εκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 8,48 € Τιμή Πώλησης 10,60 € -
Η ελληνική καταγωγή των Αραουκανών της ΧιλήςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 21,10 € Τιμή Πώλησης 23,44 €